آمار گردشگران نوروزی فارس ۸۸ درصد کاهش یافت

شیراز-ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: از ۲۵ اسفندماه ۹۹ تا ساعت ۲۴ اول فروردین ۱۴۰۰ تعداد ۲۲ هزار و ۵۲۸ نفر از اماکن تاریخی و گردشگری فارس بازدید کرده اند که مقایسه این آمار با مدت مشابه دوسال قبل نشان از کاهش ۸۸ درصدی تعداد گردشگران نوروزی دارد.

مصیب امیری شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نوروز ۹۹ اماکن گردشگری و تاریخی فارس به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل بود و به همین دلیل آمار گردشگری نوروز ۱۴۰۰ با نوروز دو سال پیش مقایسه می شود.

وی ادامه داد: از ۲۵ اسفندماه ۹۹ تا ساعت ۲۴ اول فروردین امسال ۲۲ هزار و ۵۲۸ نفر از اماکن گردشگری و تاریخی استان فارس بازدید کرده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس اضافه کرد: در مدت زمان مشابه نوروز دو سال پیش ۱۸۳ هزار و ۱۷۲ نفر از اماکن گردشگری و تاریخی استان فارس بازدید کردند که مقایسه این آمار نشان از کاهش ۸۸ درصدی آمار بازدیدکنندگان نوروز ۱۴۰۰ تا پایان روز نخست امسال دارد.

وی با بیان اینکه تعداد گردشگران نوروزی فارس در سالیان اخیر و قبل از شیوع کرونا هر ساله رو به فزونی بوده است، گفت: روز نخست فروردین امسال چهار هزار و ۲۹۳ نفر از حافظیه ، دو هزار و ۴۰۸ نفر از مجموعه سعدیه،یک هزار و ۹۰۸ نفر از تخت جمشید و یک هزار و ۲۸۶ نفر از مجموعه فرهنگی زندیه شیراز شامل ارگ،موزه و حمام و ۹۶۰ نفر نیز از  مجموعه تاریخی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش بازدید کردند.

امیری با بیان اینکه مشاهدات میدانی از روند افزایشی تعداد بازدید کنندگان از اماکن گردشگری و تاریخی شیراز در روز دوم فروردین ۱۴۰۰ به نسبت روز نخست امسال حکایت دارد عنوان کرد: تا حوالی ساعت ۲۰ دوشنبه دوم فروردین ۱۴۰۰ بیش از پنج هزار نفر از مجموعه حافظیه در شیراز بازدید کرده اند.

وی در ادامه عنوان کرد: فروش اینترنتی ، الکترونیکی و فروش بلیط در گیشه های اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس پیش بینی شده تا از ازدحام جمعیت در ورودی این اماکن جلوگیری و دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس در پاسخ به سوالی پیرامون مشاهده عدم رعایت نکات بهداشتی و نزدن ماسک در برخی اماکن تاریخی شیراز ازجمله حافظیه، گفت: برخی گردشگران برای گرفتن عکس یادگاری در مجموعه های تاریخی اقدام به برداشتن ماسک می کنند در صورتی که در ورودی اماکن تاریخی تاکید شده است که زدن ماسک برای ورود الزامی است.

فقط ۳۰ درصد تخت‌های اقامتی فارس اشغال است

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: ضریب اشغال تخت اماکن اقامتی رسمی شامل هتل ،هتل آپارتمان ها و ... استان فارس در حال حاضر حدود ۳۰ درصد است و این درحالی است که در سالیان گذشته و قبل از شیوع کرونا ضریب اشغال تخت های اقامتی در سطح این استان در ایام نوروز ۱۰۰ درصد بوده است.

امیری در پایان بیان کرد: در سطح استان فارس ۲۲ هزار تخت در مراکز اقامتی رسمی وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha