۹۹؛ سال اجرای طرح های بزرگ در میانه بحران کرونا

ایلام - ایرنا - استان ایلام در سالی که پشت سر گذاشت با وجود جولان بی امان و مرگبار کرونا شاهد اتفاقات نیک و افتتاح طرح های بزرگ و کم نظیر در این سال سخت بود.

به گزارش ایرنا، فاز ۲ پتروشیمی شامل واحد الفین و شیرین سازی و فاز ۲ میدان نفتی آذر پروژه های مهم و تاثیرگذار حوزه پتروشیمی و نفت بودند که امسال توسط دولت تدبیر و امید به بهره برداری و فعالیت رسمی رسیدند.

در دل بحران کرونا ایلام شاهد جوشش و به بهره برداری رسیدن طرح های زیادی بود که توسط مسوولان ارشد کشوری و لشکری افتتاح یا کلنگ زنی شدند.

پروژه هایی در زمینه های راه و راه آهن، بهداشت، کشاورزی، صنعت و علم و فناروی که در قالب طرح های هر هفته ایران الف – ب افتتاح شدند و فعالیت و خدمات رسانی ها توسط این پروژه ها آغاز شد.

البته در کنار افتتاح یا کلنگ زنی طرح های کوچک و بزرگ عمرانی و خدماتی اما سال ۱۳۹۹ را باید یکی از عجیب ترین سال هایی نامید که مردم استان ایلام همپای دیگر مردم کشور و حتی سایر ممالک دنیا پشت سر گذاشتند، چرا که در این سال مردم تمامی سال را با ویروسی مرموز به نام کرونا سپری کردند.

استان ایلام تا پایان سالی که گذشت ۶۶۹ نفر از ساکنانش را به علت ابتلا به ویروس کرونا از دست داد که در میان فوت شدگان افرادی از میروهای بهداشت و درمان، نماینده اداوار مجلس شورای اسلامی، خبرنگار و چندین چهره شاخص دیگر نیز دیده می شود که در تقابل با ویروس کرونا از پای درآمدند.

ایلام در ماه های تیر، مهر، آبان و آذر دچار طغیان و بحران جدی کرونا شد و رنگ این استان در این ماه ها به ویژه آبان ماه از قرمز به سیاهی گرایید و به مدت بیش از یک ماه تمام فعالیت های تجاری، خدماتی، ورزشی و صنوف مختلف تعطیل کامل یا نیمه تعطیل شدند و ادارت نیز مجبور به دورکاری و حضور یک سوم نیروهای خود در محل کار شدند.

در آبان ماه سیاه آمار بستری های استان سه رقمی و فوتی ها نیز ۲ رقمی شد و هر روز صدای شیون از هر خانه ای در سوگ عزیز یا عزیزانی بر می خاست و مرگ های کرونایی خانوادگی شد و برخی از خانواده ها همزمان یا به فاصله اندک چندین نفر از عزیزان خود را به علت ابتلا به کرونا از دست می دانند.

کرونا باوجود بی رحمی و قساوت خود اما مولد پدیده های بی نظیری در استان ایلام بود که از جمله این موارد می توان به شکل گیری انواع پویش های مردمی و اداری برای کمک به صنوف آسیب دیده از کرونا اشاره کرد که با شکل گیری پویش های کمک مومنانه و مشارکت ادارات و دستگاه های اداری و نظامی و خیرین به کرات بسته های بهداشتی یا خوراکی به دست نیازمندان یا صنوف متضرر از کرونا رسید.

هرچند در ابتدای شیوع کرونا استان با کمبود جدی اقلام بهداشتی مواجه بود، اما همدلی دستگاه های نظامی و اداری در تولید ماسک، محلول های ضدعفونی والکل، گان های پزشکی و سایر اقلام مورد نیاز برای مراقبت بهداشتی از کرونا باعث شد تا مشکلات استان در این زمینه ها به تدریج مرتفع شود و همچنین در چندین مرحله نقاط مختلف استان ضدعفونی شد.

کرونا سال گذشته باعث شد که مردم از سنت دیرینه خود در برپایی چادرهای نورزوی در دامان طبیعت باز بمانند و مسیرهای منتهی به تفرجگاه های طبیعی و آرامستان ها مسدود شد و همچنین در ماه های بحرانی، محدودیت های تردد در راه های منتهی به استان ایلام اعمال شد و تنها افراد دارای برگه مجاز حق تردد داشتند.

سال ۹۹ برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین نیز تحت تاثیر کرونا برگزار نشد و پایانه مرزی مهران که همه ساله در ایام اربعین پذیرای حجم زیاد و میلیونی زائران از اقصی نقاط ایران و کشورهای دیگر بود، سال گذشته بر روی زائران بسته شد.

مرز تجاری هم بعد از ماه ها کش و قوس در پاییز پارسال ابتدا به صورت محدود و سپس کامل با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی از سوی تجار ایرانی و عراقی و کارگران مستقر در ۲ سمت مرز مجوز فعالیت دوطرفه گرفت.

در سال ۹۹ و در واپسین هفته های این سال خبری غیرمنتظره و غافلگیرکننده در استان رخ داد و آن هم رفتن استاندار ایلام به استان خوزستان و انتصاب معاون سیاسی امنیتی به سمت استانداری ایلام بود.

با نظر موافق هیات دولت قاسم سلیمانی دشتکی استاندار پیشین ایلام در سمت استاندار خوزستان به این استان رفت و محمد نوذری جانشین و جایگزین وی شد.

استان ایلام در بحبوحه فعالیت کرونا در سالی که گذشت میزبان مهمانان زیادی از مسوولان ارشد کشوری و لشکری بود که از جمله این مهمانان می توان به حضور محمدباقرنوبخت معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، محسن رضایی دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام، وزرا یا مسوولان مرتبط با وزارت جهادکشاورزی، بهداشت، جمعیت هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، مسوولان ارتش، سپاه پاسداران و قشربسیج، نهادها و بنیادهای حاکمیتی و مسوولانی از کشور عراق بود.

از دیگر اتفاقات سال ۹۹ افتتاح پروژه های متعدد عمرانی و خدماتی در استان ایلام رخ داد که عمده این افتتاحیه ها از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور رییس جمهوری و مسوولان ارشد کشور صورت گرفت.

کرونا در روزهای ابتدایی سال گذشته همه فعالیت ها را تحت تاثیر خود قرار داد به گونه ای که فعالیت ‌واحدهای صنفی فروش اقلام غیرضروری ایلام تعطیل اعلام شد که البته این ممنوعیت فعالیت شامل صنوف تامین کننده اقلام ضروری و خدماتی نبود.

این تصمیم به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و در راستای هماهنگی و همراهی با مرکز بهداشت و سلامت و با هماهنگی مسوولان استانی تمامی واحدهای صنفی بجز  در این راستا صنوف میوه فروشان، نانوایان، سوپرمارکت داران، خوار و بارفروشان، قصابان و مرغ فروشان از اولین روز فروردین ۹۹ تعطیل شد.

در آن مقطع زمانی ۹۰ درصد صنوف ایلام در قالب صنوف و اتحادیه های مختلف به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا تعطیل شد.  

مردم برای تست کرونا به سامانه غربالگری مراجعه کنند

در همان فروردین ماه که این ویروس همه گیر و وحشت آفرین شده بود مسوولان استان ایلام از مردم خواستند برای تست کرونا به سامانه غربالگری مراجعه کنند.

برای کاهش بار مراجعه مردم به بیمارستان ها و با هدف غربالگری کرونا از مردم خواسته شد در سامانه غربالگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی به نشانی salamat.gov.ir ثبت نام کنند تا از طریق این سامانه در صورت نیاز وضعیت سلامت آنها توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی به صورت دائمی چک شود.

در فروردین ماه سال پیش چند تصمیم مهم از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا گرفته شد که عدم پذیرش مهمانان نوروزی و ایلامیان غیرساکن در استان که قصد گذراندن تعطیلات نوروزی در استان ایلام را داشتند، یکی از آنها بود.

بازگرداندن مهمانان نوروزی و ایلامیان غیرساکن به استان های مبدا خود و غربالگری سلامت برای خودروهایی که قصد سفر به شهرهای مختلف استان را داشتند از جمله دیگر تصمیمات بود.

عمده مردم استان ایلام در ایام تعطیلات نوروزی سنت برپایی چادر را دارند که در فرووردین سال گذشته به دستور قاطع ستاد کرونا و حکم دادستانی چادرهای برپا شده در دامان طبیعت جمع آوری و از ایجاد کانون های جمعیتی جلوگیری و نیز تمامی مبادی ورودی و خروجی استان برای ممانعت از خروج یا ورود مسافران نوروزی، مسیرهای منتهی به تفرجگاه ها و آرامستان ها مسدود و آمد و شد در این محورها ممنوع اعلام شد.

آمار فوتی های کرونا در ایلام بالاتر از میانگین کشوری است

به گفته استاندار ایلام در فروردین ماه و بر اساس آمارهای موجود تعداد فوتی های ناشی از کرونا در این استان بالاتر از میانگین کشوری و حتی جهان بود و در مقطعی از این ماه تعداد فوتی ها به تعداد سه نفر و برابر با آمار فوتی های روزهای قبل بوده است.

فروردین ماه عملیات بیولوژیکی قرارگاه نجف سپاه در ایلام آغاز شد 
  
عملیات بهداشتی بیولوژیکی قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه در غرب کشور با محوریت سه استان ایلام، کرمانشاه و همدان امروز سه شنبه دوازدهم فروردین ماه با حضور یگان های مختلفی از این قرارگاه در شهر ایلام با رمز یا امام رضا(ع) برای مبارزه بیولوژیکی با ویروس کرونا انجام شد.  

در این برنامه بسیج، سپاه و نیروهای جهادی از جمله نهادهای انقلابی و مردمی مشارکت داشتند که همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور پا به عرصه مبارزه بیولوژیکی و بهداشتی با این دشمن ناپیدا گذاشتند.

فروردین ماه که ویروس کرونا همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده بود اقدامات گوناگونی برای مقابله با این ویروس انجام گرفت که یکی از این طرح ها گندزدایی و ضدعفونی شهرهای آلوده به کرونا بود که در نقاط مختلف استان و کشور با مشارکت نیروهای نظامی و بسیجی و دیگر دستگاه های مرتبط انجام گرفت.

گندزدایی و ضدعفونی شهرها و مناطق آلوده به کرونا در غرب کشور به همت سپاه و بسیج و یاری سایر نهادهای مسوول از جمله این برنامه ها بود که از سوی قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام شد.

 تقدیر وزیر کشور از استاندار ایلام 

 عملکرد مثبت و هوشمندانه مجموعه دستگاه های عضو ستاد کرونا و در راس انها استاندار، قدردانی وزیر کشور از استاندار ایلام را در اجرای موفق طرح فاصله گذاری اجتماعی در پی داشت.

 وزیر کشور در پیامی از قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در اجرای موفق طرح فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره بیماری کرونا قدردانی کرد.  

 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این پیام به دلیل اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان ایلام از مسئولان استان بویژه سلیمانی دشتکی استاندار ایلام و رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا قدردانی کرد.

 اهدای محموله دارویی اتحادیه میهنی اقلیم کردستان به ایلام 

محموله دارویی اهدایی اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق در مرز پرویز خان استان کرمانشاه با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی ایلام شامل یک هزار و ۵۰۰ رسته هیدروکسی کلروکلین و ۲ هزار و ۲۵۰ بسته آریترومایسین از نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان عراق تحویل گرفته شد.

 راه‌اندازی دفتر کنسولی دانشجویان خارجی در دانشگاه ایلام  

 به دلیل رشد کمی و کیفی دانشجویان بین الملل در  دانشگاه ایلام دفتر کنسولی مستقل با هدف عدم مراجعه دانشجویان خارجی به سایر ادارت برای انجام امور کنسولی راه اندازی شد.

بیش از ۲۰۰ دانشجو از کشورهای عراق، افغانستان و سوریه در دانشگاه در حال تحصیل هستند.

میانگین مشارکت مردم ایلام در انتخابات مجلس ۷۶.۴ درصد است 

مردم ایلام در ۱۱ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همواره حضوری پرشور و بیشتر از متوسط کشوری داشته‌اند و میانگین مشارکت در همه دوره‌های انتخابات مجلس در استان ایلام ۷۶.۴ درصد است.  

بر اساس اعلام وزارت کشور، استان ایلام با ۶۰.۷ درصد حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، رتبه سوم از نظر میزان مشارکت در کشور را کسب کرد.

بهره برداری از ۱۲۳ طرح کشاورزی ایلام بوسیله رییس جمهوری 

۱۲۳ طرح زیربخش کشاورزی با اعتبار حدود ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم پنج هزار و ۹۲۰ نفر در حوزه های دام و طیور، گلخانه، صنایع تبدیلی و تکمیلی، آب و خاک، منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور وزیر جهاد کشاورزی و از طریق ویدیو کنفرانس بوسیله رییس جمهوری مورد افتتاح یا کلنگ زنی قرار گرفت.

با بهره برداری از پروژه های کشاورزی ایلام ۲۶۰ هزار تن به میزان تولید محصولات این حوزه در این استان افزوده شده است.

اراضی مستعد مهران ظرفیت ایجاد طرح های نوین کشاورزی را دارد
 
وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از سامانه گرمسیری شهرستان مهران، ظرفیت های اراضی طبیعی استان ایلام به ویژه شهرستان مرزی مهران را مستعد ایجاد تحول کشاورزی و منابع طبیعی با اجرای طرح های جدید و بدیع دانست.  

بدون شک سیمای کشاورزی استان ایلام با تکمیل نهایی سامانه های گرمسیری، مهار آب های مرزی و احیای دشت های جنوب استان دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد کما اینکه از هم اکنون این تحولات کاملا مشهود است. 

وزارت نیرو مکلف است تا آب مورد نیاز سامانه گرمسیری را تامین کرده ولی در برخی از نقاط به علت مشکلات مالی و کمبود منابع اعتباری تامین آب مورد نیاز سامانه با مشکل و کندی مواجه شده است. 

کل پروژه سامانه گرمسیری از مبدا در استان کردستان تا دهلران به عنوان انتهای طرح ۴۴۰ کیلومتر است که ۱۷ هزار و ۵۵۹ هکتار از اراضی استان ایلام زیر اجرای این طرح رفته است. 

اراضی تحت اجرای طرح سامانه گرمسیری به سه شیوه نوین و کلاسیک انجام می شود و ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار در مهران، پنج هزار هکتار در دهلران و یک هزار هکتار از این سامانه در حوزه شهرستان ایلام است. 

۹۳۰ میلیون مترمکعب آب انتقالی از رودخانه سیروان کردستان و ۷۰۰ میلیون متر مکعب هم از محل آب های داخلی و سدهای استان برای اجرای این طرح تامین می شود. 

سهم آب انتقالی استان ایلام ۴۵ درصد عنوان است و بخش عمده ای از اجرای طرح در استان های ایلام و کرمانشاه با قرارگاه خاتم الانبیا است.

افتتاح پروژه های آبیاری نوین در ایلام توسط رییس جمهوری 

در چارچوب پویش «هر هفته؛ الف-ب -ایران» طرح های «٢٢ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی تحت فشار فکه» و «سد مخزنی شهدای ایلام (گلال)» با اعتبار یک هزار و ١٠٠ میلیارد تومان از طرح های وزارت نیرو و همچنین طرح «شبکه آبیاری در ٢٧ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دهلران و مهران و ایوان» و بیش از ١٢٠ طرح دیگر با اعتبار ۴٨٢ میلیارد تومان در بخش کشاورزی با دستور حسن روحانی رییس جمهوری در استان ایلام به بهره برداری رسید. 

پروژه آبیاری ۲۲ هزار هکتاری منطقه فکه شهرستان دهلران که با دستور رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس انجام شد که با بهره برداری از پروژه بزرگ آبیاری و زهکشی منطقه فکه شهرستان دهلران پنج هزار و ۵۰۰ نفر مشغول بکار شدند.

 ۳۱۳ میلیون مترمکعب از سد کرخه و ۹۰ میلیون مترمکعب نیز از آب های زیرزمینی به این ۲۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی منطقه فکه شهرستلن دهلران تخصیص می یابد.

مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر ایلام افتتاح شد 

همزمان با هفته هلال احمر مرکز امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر ایلام روز دوشنبه با حضور رئیس سازمان جمعیت هلال احمر کشور، استاندار و دیگر مسوولان اجرایی استان افتتاح شد.  

برای احداث این پایگاه که کلنگ احداث آن سال ۹۵ به زمین زده شده، ۶ میلیارد ریال و همچنین برای ساخت آشیانه این مرکز زمینی به گستره ۴۹ هزار متر مربع با اعتبار ۳۴ میلیارد ریال هزینه شد. 

 این مجموعه یکی از مجهز ترین پایگاه های امداد و نجات بوده و برای خریداری بالگرد اختصاصی آن ۱۱ و نیم میلیارد دلار هزینه شده است.

 روزهای فعالیت مرز مهران تعیین شد 

مرز تجاری مهران که از حدود اسفند سال ۹۸ به مدت سه ماه و نیم بدلیل شیوع کرونا بسته شده بود از ۱۹ خردادماه بازگشایی شد و روزهای مجاز فعالیت تجاری در این مرز با هماهنگی طرف عراقی تعیین شد.

بازگشایی مرز مهران طی رایزنی‌ها و مذاکرات متعدد با طرف عراقی انجام گرفت و فعالیت تجاری آن ۲ روز در هفته (یکشنبه و چهارشنبه) امکان پذیر بود. 

مهران یکی از اولین مرزهایی بود که پس از شیوع کرونا فعالیتش متوقف شد، البته درباره دلیل تعطیلی مرز ابهاماتی نیز وجود داشت و کرونا به عنوان علت اصلی این اقدام شناخته نشد، با این اوصاف دولت عراق از همان زمان تصمیم به تعطیلی مرز زرباطیه(مهران) گرفت. 

مسوولان استان ایلام نیز با توجه به شیوع کرونا موافق بودند که در خصوص تردد زائران بدلیل تجمع زیاد محدودیت هایی ایجاد شود اما برای تجارت کالاها موافق تعطیلی نبودند. 

تدابیری برای بازگشایی دوباره مرز انجام و رایزنی‌هایی نیز توسط مقامات گمرک مرز مهران و زرباطیه عراق انجام شد که ماحصل این نشست‌ها وعده بازگشایی مرز مهران توسط مقامات عراقی بود که سرانجام محقق شد.

 آغاز بکار قرارگاه محرومیت‌زدایی در هلیلان 

  قرارگاه سازندگی محرومیت‌زدایی در آیینی با حضور استاندار ایلام امروز جمعه ۲۳ خردادماه در شهرستان تازه تاسیس هلیلان آغاز بکار کرد. 
این قرارگاه متشکل از چهار کمیته محرومیت‌زدایی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی بود که باید بصورت ماهیانه تشکیل جلسه داده و روند خدمات‌دهی و مسایل و مشکلات را بررسی کنند. 

یکی از اقدام‌های مهم برای رفع محرومیت این شهرستان پتروشیمی هلیلان است که مجوز این پروژه مهم اخذ و رفع مشکلات آن در دست اقدام است. 
شهرستان تازه تاسیس هلیلان به علت دسترسی به آب کافی و زمین حاصلخیز، امینت بالای سرمایه گذاری، فضای کافی در هکتار و اقلیم مناسب از ظرفیت بسیاری خوبی برای توسعه باغداری و کشت های متنوع گلخانه ای برخوردار است.

افتتاح ۱۰ طرح عمرانی توسط رییس جمهوری در ایلام

 ۱۰ طرح مهم عمرانی حوزه راه و شهرسازی استان ایلام از طریق ارتباط ویدیو کنفرانس با رییس جمهوری به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال و با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح یا کلنگ زنی شدند.  

این پروژه ها شامل هفت هزار میلیارد ریال پروژه افتتاحی، ۲۲ هزار میلیارد ریال پروژه تکمیلی و ۸۱ هزار میلیارد ریال کلنگ زنی است. 

رونمایی از آزاد راه پل زال - مورموری - دهلران - چیلات به طول ۱۲۶ کیلومتر با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد ریال و آغاز عملیات اجرایی اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور به ارزش یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از مهمترین این طرح هاست. 

افتتاح ۲۳۰ کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی با اعتبار چهار هزار و  ۲۸۹ میلیارد ریال، تکمیل پروژه های در دست اقدام شامل ۴۷۰ کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی به ارزش ۲۱ هزار میلیارد ریال از دیگر طرح هایی است که بهره برداری یا کلنگ زنی شدند. 

افتتاح هفت هزار و ۹۰۰  متر مربع از ساختمان های دولتی و عمومی با اعتبار ۲۸۰ میلیارد ریال، تکمیل پروژه های در دست اقدام شامل ۴۸ هزار متر مربع از ساختمان های دولتی و عمومی به ارزش یک هزار و  ۵۴۰ میلیارد ریال و افتتاح  یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکن مهر در شهرستان های ایلام، دهلران و آبدانان با اعتبار ۸۷۰ میلیارد ریال همچنین در این آیین به بهره برداری رسیده یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد. 

همچنین عملیات اجرایی احداث ۹ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن به ارزش ۴۶ میلیارد ریال آغاز شد. 

سرمایه گذاری ۴۷۸ میلیارد تومانی دولت برای توسعه راه های ایلام 
  
 ۴۷۸ میلیارد تومان تنها در ۲ سال گذشته  ۹۸ و ۹۷ برای توسعه راه های این استان از سوی دولت هزینه شد.  

بودجه تعیین شده برای این استان در حوزه راه و شهرسازی طی مدت یاد شده ۲۵۰ میلیارد تومان بود که با رایزنی های صورت گرفته و تهاتر حدود ۵۸ میلیارد تومان از بانک های عامل موفق به جذب ۴۷۸ میلیارد تومان شدیم که به سرعت بخشی اجرای پروژه های راهسازی استان منجر شد. 

از ابتدای دولت دهم و یازدهم نگاه ویژه ای به حوزه راهسازی استان ایلام با توجه به افزایش ترددها به مرز بین المللی مهران صورت گرفته است.
یکی از نیازهای این استان با توجه به وضعیت جغرافیایی به ویژه در شهرستان های شمالی احداث تونل بود که در طول ۶ سال اخیر طول تونل های این استان از سه کیلومتر به بیش از ۹ کیلومتر افزایش یافته است.

رشد ۳۰۰ درصدی احداث تونل در ایلام 

پیش از شکل گیری دولت دهم تنها سه هزار متر تونل در ایلام ایجاد شده بود اما در طول فعالیت دولت های دهم و یازدهم ۹ هزار و ۵۰۰ متر افزایش یافت که رشد ۳۰۰ درصدی را نشان می دهد. 

ایلام در محاصره استان‌های قرمز کرونا قرار گرفت 

تیرماه سال ۹۹ ویروس کرونا جولان شدیدی پیدا کرد و تعداد مبتلایان به این ویروس سیر فزونی یافت و استان های همجوار ایلام نیز وضعیتی بغرنج داشتند.
ایلام در محاصره استان‌هایی چون کرمانشاه، لرستان و خوزستان قرار گرفت چرا که این استان ها از نظر ابتلا به بیماری کرونا در وضعیت قرمز پیدا کردند.

تردد به این استان‌ها بسیار بالا بود و همین موضوع یکی از دلایل افزایش تعدا مبتلایان کرونا در ایلام شد به گونه ای که استاتدار ایلام در آن مقطع زمانی اعلام خطر کرد و وصعیت استان را اضطراری اعلام کرد و خواستار گرفتن تست از همه اعضا و بستگان بیمار مبتلا به کرونا شد.

در آن مقطع زمانی به دستور سلیماتی دشتکی در شهرستان‌های قرمز و نارنجی برگزاری عزاداری و عروسی ممنوع شد و  برگزاری نماز جمعه نیز در مناطق سفید با فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفت. 

همچنین برگزاری هر گونه همایش و تجمع ممنوع شد چرا که احتمال شیوع بیماری را افزایش می‌داد و در صورت نیاز راه‌های دسترسی به استان‌های قرمز و پرخطر همجوار مسدود شد. 

 ایلام در جذب اعتبارهای روستایی جزو رتبه‌های برتر کشور است

استان ایلام در جذب منابع، اعتبارها و تسهیلات اشتغال روستایی جزو رتبه‌های برتر کشور است و در طی سال های ۹۷ و ۹۸ در استان ایلام نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان از منبع صندوق توسعه ملی کمک شده که ۲۹۲ میلیارد تومان آن در استان ایلام جذب شد و این استان یکی از استان‌های اول در جذب این اعتبارات بود.

مقرر شد با توجه به جذب خوب اعتبارها در سال ۹۹ نیز از منابع کشور به استان ایلام کمک بیشتری شود و حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بیشتر از سهم تعیین شده به استان ایلام اختصاص یابد.

پروژه راه‌آهن ایلام ردیف اعتبار ملی گرفت 

 پروژه راه‌آهن ایلام با تلاش ها و رایزنی های استاندار سابق ایلام ردیف اعتبار ملی گرفت و در پیوست قانون بودجه قرار دارد بدین ترتیب که در بندهای قانون بودجه سالیانه کشور بندی به نام راه‌آهن ایلام وجود دارد.  علت اجرایی نشدن این پروژه در سال‌های قبل نداشتن اعتبار مجزا بود و باید در قالب ۲۵ درصد اعتبارهای عمرانی استان کرمانشاه انجام می‌شد اما اکنون در قانون بودجه ردیف اعتبار ملی دارد و هر سال به تناسب به آن اعتبار اختصاص داده می‌شود. 

برای اجرای مرحله اول این پروژه ۹۰ میلیارد ریال اعتبار ملی تخصیص یافته است و از محل اعتبارات اربعین نیز ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر تخصیص داده خواهد شد ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز قول مساعد برای تزریق اعتبار به این پروژه را داده است. 

برای اجرای فاز اول این پروژه به طول ۱۷.۵ کیلومتر از مسیر اسلام‌آباد به سمت ایلام قرارداد به مبلغ یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال با پیمانکار منعقد شده است. 

در مجموع هشت هزار میلیارد ریال برای تکمیل این پروژه و بهره‌برداری کامل از آن مورد نیاز است که بستگی به منابع کشور و تخصیص اعتبار ملی در حدود چهار تا پنج سال به طول خواهد انجامید. 

این پروژه با توجه به بحث اربعین و وجود مرز مهران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مسوولان استان باید نهایت تلاش خود را برای اجرایی شدن کامل آن بکار گیرند.

افتتاح یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مجهز به سیستم های نوین آبیاری

یک هزار و ۵۰۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی منطقه کنجانچم شهرستان مهران استان ایلام پنجشنبه ۲۳ مهرماه از طریق ویدیوکنفرانس با حضور رییس‌جمهوری افتتاح شد.  

رییس جمهوری از طریق ویدیوکنفرانس پروژه آبرسانی نوین به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان های ایلام و کرمانشاه را با عنوان طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی همزمان مورد بهره برداری قرار داد.

سهم استان ایلام از این افتتاحیه یک هزار و ۵۰۰ هکتار بود که این طرح در قالب احداث شبکه‌های فرعی آبیاری سامانه گرمسیری با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و با اشتغال‌زایی ۶۰۰ نفر مورد بهره برداری قرار گرفت. 

این طرح در قالب احداث شبکه‌های فرعی آبیاری سامانه گرمسیری با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و با اشتغال‌زایی ۶۰۰ نفر افتتاح شد.

۱۷ هزار میلیارد ریال برای پروژه های کشاورزی ایلام هزینه شد

۱۷ هزار میلیارد ریال برای اجرای پروژه های کشاورزی در استان ایلام هزینه شده است و  با اجرای طرح های آبیاری نوین در استان ایلام در قالب پروژه های سامانه گرمسیری و احیای اراضی جنوب استان، میزان اراضی مجهز به سیستم نوین آبیاری از ۷۰ هزار هکتار به ۱۶۰ هزار هکتار افزایش می یابد. 
 سهم دولت تدبیر و امید در هشت سال خدمت رسانی در حوزه کشاورزی به استان ایلام از مجموع ۱۶۰ هزار هکتار ۱۰۰ هزار هکتار است. 

 از ۳۰ هزار هکتار طرح سامانه گرمسیری و توسعه منابع آب و خاک مرزی ۱۴ هزار هکتار آن به بهره برداری رسیده است‌ و ۱۶ هزار هکتار از شبکه های فرعی سامانه گرمسیری دارای ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی است که نیاز به تامین آب دارد و باید از طرف وزارت نیرو تامین اعتبار و تکمیل شود.

 رییس جمهوری هزار و ۵۰۰ هکتار سیستم آبیاری نوین ایلام را افتتاح کرد 
  
 یک هزار و ۵۰۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی منطقه کنجانچم واقع در شهرستان مهران استان ایلام  ۲۳ مهرماه از طریق ویدیوکنفرانس با حضور رییس‌جمهوری افتتاح شد.  

رییس جمهوری از طریق ویدیوکنفرانس پروژه آبرسانی نوین به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان های ایلام و کرمانشاه را با عنوان طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی همزمان مورد بهره برداری قرار داد. 

سهم استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ هکتار است که این طرح در قالب احداث شبکه‌های فرعی آبیاری سامانه گرمسیری با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و با اشتغال‌زایی ۶۰۰ نفر مورد بهره برداری قرار گرفت. 

کل سهم پروژه سامانه گرمسیری در استان ایلام ۱۷ هزار و ۸۸۹ هکتار است که باید توسط وزارت نیرو اقدامات تکمیل عملیات اجرایی شبکه اصلی آبیاری و تخصیص آب آن انجام شود. 

برآورد هزینه وزارت نیرو برای تکمیل سامانه گرمسیری در حوزه استان ایلام جهت ایجاد شبکه اصلی و انتقال آب ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. 
دهم اردیبهشت‌ماه سال جاری ۱۲۳ طرح زیربخش کشاورزی با اعتبار حدود ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم پنج هزار و ۹۲۰ نفر با حضور وزیر جهاد کشاورزی و از طریق ویدیو کنفرانس بوسیله رییس‌جمهوری مورد افتتاح یا کلنگ‌زنی قرار گرفت.

 چهار هزار میلیارد ریال پروژه هفته دولت در ایلام افتتاح شد

همزمان با هفته دولت حدود چهار هزار میلیارد ریال پروژه در حوزه های مختلف عمرانی، زیربنایی و اقتصادی در این استان به بهره برداری رسید.
 ۲۳۳ پروژه در جریان هفته دولت در استان ایلام در حوزه های مختلفی چون عمرانی، زیرساخت، خدمات و محرومیت زدایی مورد بهره برداری قرار گرفت که سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ها هزینه شده است.  

دولت با وجود محدویت منابع درآمدی ناشی از تحریم ها و همچنین شیوع کرونا تلاش مستمری را برای اتمام پروژه های در دست اجرا داشته است و در این مسیر نیز طرح هایی که تاثیر بیشتری در اشتغالزایی داشته و بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند در اولویت اتمام هستند.

 افتتاح گلزار شهدای صالح آباد ایلام با حضور معاون رییس‌جمهوری 

طرح ساماندهی گلزار شهدای صالح آباد از توابع شهرستان مهران در زمینی به گستره چهار هزار متر مربع انجام شد و عملیات ساماندهی این گلزار سال ۹۸ آغاز و با صرف ۲۵ میلیارد ریال انجام گرفت. 

این طرح شامل کف سازی، تعویض همه سنگ مزارهای شهدای معظم این گلزار، روشنایی داخل گلزار و محوطه بیرونی، سنگ فرش بیرون گلزار و فضای سبز است.

همچنین مرکز فرهنگی این گلزار نیز ساماندهی شده است و تمامی برنامه‌های مذهبی نظیر آیین‌های دعا و یادواره‌های شهدا در آینده در این مکان برگزار خواهد شد.

استاندار ایلام دستور رسیدگی فوری به حادثه دیدگان چرداول را صادر کرد 

استاندار ایلام دستور رسیدگی فوری به حادثه دیدگان مسمومیت گاز کلر روستای زنجیره علیا در شهرستان چرداول را صادر کرد.  

در پی حادثه انفجار گاز کلر در زنجیره علیا که منجر به مسموم شدن تعدادی از اهالی مردم روستا شد، قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام ضمن دستورات لازم به ستاد مدیریت بحران استان و دستگاه های امداد رسان، معاونان سیاسی امنیتی، عمرانی و اقتصادی را مامور حضور در محل و پیگیری حادثه دیدگان کرد. 

از همان آغازین ساعت حادثه به دستور استاندار ایلام ده ها تیم امداد و نجات از استان های ایلام و کرمانشاه و گروه های کمکی از سپاه، نیروی انتظامی، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی در محل حاضر شده و با آمبولانس و بالگرد مصدومان حادثه دیده را به مراکز درمانی شهرستان چرداول و ایلام انتقال دادند. 

حادثه انفجار ظهر امروز جمعه ۱۴ شهریورماه در روستای زنجیره علیا از توابع شهرستان چرداول استان ایلام ناشی از بی احتیاطی و سهل انگاری راننده تریلر حمل کننده کپسول بود.

اورژانس هوایی در ایلام راه‌اندازی شد 

اورژانس هوایی در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت در فرودگاه شهدای ایلام راه اندازی شد.

اورژانس هوایی توسط شرکت هواپیمایی پویا در راستای ارائه خدمات به هموطنان آسیب دیده و بیماران بدحال که نیاز به مراقبت ویژه و انتقال سریع دارند راه اندازی شد. 

این پایگاه به تجهیزات کامل حمل و عملیات های احیایی مجهز است و با نصب یک تخت توان حمل و انتقال یک بیمار یا مصدوم حادثه دیده به بیمارستان را دارد و امدادرسانی به مصدومان و حادثه دیدگانی که امکان امداددهی زمینی به آنها میسر نیست را انجام خواهد داد.

راهیابی بهزاد علیزاده نماینده منتخب حوزه جنوب ایلام به مجلس شورای اسلامی 

 انتخابات دور دورم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه دهلران برگزار شد و در این انتخابات بهزاد علیزاده از حوزه جنوب ایلام به مجلس راه یافت.
بهزاد علیزاده با کسب ۵۶/٢۶ درصد آرا از این حوزه به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافت.  

مجموع آرای ماخوذه در این حوزه ۵۶ هزار و ۵۵۱ رای بود که از این تعداد  ۵۵ هزار و ۶۱۲ آرای صحیح بودند. 

بهزاد علیزاده با کسب ۳۱ هزار و۲۸۷ رای راهی مجلس شورای اسلامی شد و صادق کرمی دیگر نامزد این دور از انتخابات، ۲۴ هزار و ۳۲۵ رای معادل ۴۳/٧۴ درصد آرا را کسب کرد و از راهیابی به مجلس باز ماند.

مرز مهران در تمامی روزهای هفته فعال است 
  
مرز بین‌المللی مهران که پیش از این روزهای یکشنبه و چهارشنبه فعال بود با رایزنی‌های استاندار ایلام و موافقت مقامات عراقی از اواخر شهریورماه به روال عادی(تمام روزهای کاری هفته) بازگشت.  

پیش از این با موافقت طرف عراقی، این مرز فعالیت خود را از دو روز در هفته به چهار روز افزایش داده بود که از این هفته فعالیت تجاری در این مرز تمام روزهای هفته امکان فعالیت های تجاری برای صادرات کالاها وجود دارد.

 پیش از این فعالیت تجاری مرز مهران به مدت حدود چهار ماه از زمان شیوع کرونا متوقف شد.

 بعد از سقوط حکومت صدام همه سال خیل عظیم جمعبت زائران اربعبن راهی مرز مهران می شوند و خالق حماسه های بی بدیلی می شوند اما در اربیعن سال گذشته به علت شیوع ویروس کرونا و توافق ۲ طرف ایرانی و عراقی اجازه تردد به راهپیمایان اربعین داده نشد و تمام مسیرهای منتهی به مرز مهران مسدود شد.

مرز مهران پذیرای زائران اربعین نیست 

  به دستور استاندار وقت ایلام ورود هرگونه زائر اربعین به استان ایلام به علت شیوع کرونا ممنوع و اعلام شد که طرف عراقی نیز از خروج زائران اربعین ممانعت می کند. 

تاکید شد که هیچ گونه امکانات پذیرایی، خدماتی و درمانی برای خدمات رسانی به زائران اربعین در مرز مهران مستقر نمی شود و  زائران اربعین در صورت ورود به استان ایلام با هزینه شخصی به محل سکونت خود بازگردانده می شوند.

مسیرهای منتهی به مرز مهران مسدود است 

مسیر پل زائر و راه های منتهی به شهرستان مهران به سمت پایانه مرزی به منظور جلوگیری از تردد زائران بر روی مسافران اربعین مسدود شد.  
از تمام پاسگاه ها و ایستگاه های ایست و بازرسی استان های همجوار ایلام خواسته شد که از حرکت کاروان های اربعین به سمت استان ایلام جلوگیری کنند. 

باغ موزه دفاع مقدس استان ایلام به بهره‌برداری رسید  

مرحله نخست باغ موزه دفاع مقدس استان ایلام روز چهارشنبه در دومین روز از هفته گرامیداشت دفاع مقدس همزمان با هفت استان دیگر؛ به صورت ویدئوکنفرانس با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به بهره برداری رسید.  

در روز دوم مهر ماه و در هفته دفاع مقدس موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان ایلام با چهار هزار متر مربع زیربنا و اعتباری افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید. 

پاسگاه مرزی قافله جا در دهلران به بهره برداری رسید 

  پاسگاه مرزی قافله در شهرستان مرزی دهلران با ۲۵۰ مترمربع زیربنا و با اعتبار ۳۷میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال در جهت ایجاد تسهیل درامنیت منطقه و پشتیبانی مرزبانان افتتاح شد. 

استان ایلام با توجه به حساسیت در مرزها بخاطر اربعین و سایر ماموریت ها در اولویت هوشمند سازی قرار دارد.

 ۱۳ هزار میلیارد ریال برای اجرای ۲۳ طرح ایلام اختصاص یافت 

استان ایلام در مهرماه ۲ روز میزبان محمدباقر نوبخت معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور بود.

 ۱۳ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای ۲۳ طرح نیمه تمام استان ایلام اختصاص یافت.  

در این سفر مقرر شد برای ۲۳ طرح ناتمام که امکان اتمام آنها در دوره دولت دوازدهم امکانپذیر است ۱۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شود که بتوان آنها را به اتمام رساند. 

همچنین برای تعدادی از طرح های جهش تولید استان ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال گذاری می شود که سه هزار فرصت شغلی جدید در استان ایلام ایجاد می کند. 

افتتاح ۲ طرح صنعتی شهرستان چرداول، حضور در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان،  کلنگ زنی ۲ هزار واحد مسکن محرومان و انعقاد تفاهم نامه جهش تولید با استاندار ایلام از جمله برنامه های سفر ۲ روزه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به استان ایلام بود. 

عملیات احداث ۲ هزار واحد مسکونی محرومان در ایلام آغاز شد 

عملیات احداث ۲ هزار واحد مسکونی محرومان در استان ایلام عصر جمعه با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در شهرک شهید کشوری (سرطاف) از توابع شهرستان ایلام آغاز شد. 

 این واحدها بنا به گفته محمدباقر نوبخت تا فروردین ماه امسال تکمیل و به صاحبان انها واگذار می شود و تعداد این پروژه ها در سطح کشور حدود ۱۰۰ هزار واحد بوده که ۲ هزار واحد آن مختص مددجویان و نیازمندان استان ایلام است که با همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن ساخته می شوند. 

توافقنامه جهش تولید سه هزار و ۵۰۹ شغل در ایلام ایجاد می کند  

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه طی سفر به ایلام از ایجاد سه هزار و ۵۰۹ فرصت شغلی در پی انعقاد تفاهم نامه میان استانداری ایلام و این سازمان خبر داد.  

سه هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال برای محقق شدن اهداف موافقت نامه جهش تولید که در راستای تحقق شعار سال مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین شده در نظر گرفته شده است. 

 بر اساس ارزیابی ها اجرای این پروژه ها هفت هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال ارزش تولیدات استان را ارتقا خواهد داد. 

۲۳ پروژه در استان ایلام براساس ارزیابی ها تا پایان دولت تدبیر و امید شرایط تکمیل شدن دارند. 

 ۱۳ هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال برای اتمام آنها نیاز است که از ابتدای سال ۹۹ تا زمان سفر نوبخت به ایلام سه هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال پرداخت شده‌ بود.

 ۳۲ پروژه آبخیزداری ایلام افتتاح شد 

 ۳۲ پروژه آبخیزداری استان ایلام مهرماه در آیینی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حوزه های آبخیزداری، آبخوانداری و کنترل سیلاب در استان ایلام به عنوان اولین استان در سطح کشور که در سال ۹۹ این طرح‌ها به اتمام رسیده بود، افتتاح شد.

برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که در سطح ۱۳ هزار هکتار از حوزه آبخیز شهر ایلام اجرایی شد.

مهرماه ایلام میزبان رییس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بود که از پروژه ها و طرح های مرتبط با نفت و گاز استان ایلام بازدید کردند.

پروژه آبرسانی به ۱۵۰ هکتار مزارع ملکشاهی ایلام افتتاح شد 

این پروژه عصر دوشنبه در آیین بهره‌برداری همزمان از طرح‌های ملی روستایی و عشایری سراسر کشور و در آستانه ۱۵ مهر، روز ملی روستا و عشایر با دستور رییس‌جمهوری و با حضور رییس سازمان بسیج سازندگی افتتاح شد. 

 این طرح با ۴۴ میلیارد ریال اعتبار مزارع و زمین‌های کشاورزی روستای ملگ‌آباد شهرستان ملکشاهی را مشروب می سازد و زمینه بهره‌برداری ۱۳۰ خانوار روستایی و عشایری منطقه را فراهم می‌کند. 

این طرح با مشارکت بسیج سازندگی سپاه پاسداران، امور آب و سازمان جهاد کشاورزی ایجاد شده است.

 از اواسط مهرماه تا اوایل آذر ماه کرونا جولان گسترده در استان ایلام یافت و باعث ابتلا و مرگ تعداد زبادی از ساکنان این استان شد.
دره‌شهر در ردیف ۴۵ شهر پرخطر کشور از نظر کرونا قرار گرفت و ایام سیاهی را بر استان تحمیل کرد.
  
دره‌شهر از توابع استان ایلام یکی از ۴۵ شهرستان پرخطر و با وضعیت بسیار نامناسب بروز بیماری کرونا در کشور قرار گرفت.

میزان زیاد شیوع بروز بیماری کرونا در این منطقه به دلیل رعایت بسیار ضعیف پروتکل های بهداشتی و استفاده محدود از ماسک توسط مردم این شهرستان گزارش شده است.

 بر اساس آخرین ارزیابی انجام گرفته تعداد بستری های کرونا در این استان از میانگین کشوری فاصله بیشتری گرفته است. 

 ایوان و دره شهر ایلام در ردیف مناطق بحرانی کرونا قرار گرفتند 

در هفته اول آبان ماه شهرستان های ایوان و دره شهر استان ایلام در ردیف ۴۳ منطقه بحرانی کرونا در کشور قرار گرفتند.

تمدید محدودیت های کرونایی ایلام برای چهارمین هفته متوالی

محدودیت های کرونا در پی صدور اطلاعیه ای از سوی استانداری ایلام به مدت یک هفته دیگر و برای چهارمین هفته متوالی در این استان تمدید شد. 
در پی تشدید وضعیت کرونا در مناطق مختلف استان بنا به پیشنهاد ستاد استانی و تأیید ستاد ملی کرونا محدودیت های ایجاد شده به مدت یک هفته دیگر تمدید شد.
 ارتقا چوار به شهرستان در هیات دولت تصویب شد 

تبدیل شدن بخش چوار به شهرستان در کمیسیون دفاعی دولت تصویب شده و به مرحله نهایی رسیده بود که با تصویب هیات دولت در زمینه ارتقا بخش چوار به شهرستان، مجموع شهرستان های این استان به ۱۲ شهرستان افزایش یافت.

شهرستان‌های سیاه کرونا در ایلام به چهار مورد افزایش یافت
 
تعداد شهرستان‌های با وضعیت سیاه از نظر شیوع کرونا در این استان به چهار شهرستان های ایلام، ایوان، دره شهر و چرداول افزایش یافت و مابقی شهرستان های استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار داشتند.

گروه‌های شغلی ۲، سه و چهار تعطیل شد و حضور کارمندان تا ۵۰ درصد کاهش یافت. 

۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار سفر نوبخت به ایلام ابلاغ شد 

۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار و افزایش تخصیص مصوبات سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور که در مهرماه به ایلام سفر کرده بود، به این استان ابلاغ شد که از این رقم ۲۰۱ میلیارد تومان آن به منظور تسریع در اتمام پروژه های جهش تولید است.

بخش عمده این اعتبار ابلاغی برای ۲۳ پروژه مهم ملی و ملی استانی در نظر گرفته شد که از جمله این طرح ها می توان به ۲ پروژه با مبلغ ۲۴۲ میلیارد تومان در بخش آب و خاک، بهداشت و درمان ۲ پروژه با مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان، آب و فاضلاب سه پروژه با مبلغ ۶۹ میلیارد تومان، راهسازی ۱۱ پروژه با مبلغ ۲۳۲ میلیارد تومان و عمران شهری سه پروژه با مبلغ ۱۱ میلیارد تومان و نیز در بخش فرهنگی و اداری ۲ پروژه با مبلغ ۱۲ میلیارد تومان اشاره کرد. 

برای پروژه های جهش تولید هم مبلغ ۲۰۱ میلیارد  تومان در بخش آب و خاک ۹ پروژه با مبلغ ۹۰ میلیارد تومان، زیرساخت شهرک های صنعتی و بازارچه ها چهار پروژه با مبلغ ۵۰ میلیارد تومان، آبرسانی شهری یک پروژه با مبلغ ۲۵ میلیارد تومان، راهسازی ۲ پروژه با مبلغ ۳۳ میلیارد تومان و پروژه های مردمی بسیج سازندگی یک پروژه با مبلغ سه میلیارد تومان اختصاص یافت.

از مهمترین تعهدات سفر محمدباقر نوبخت به استان ایلام را کمک به تکمیل ۵۳ پروژه عمرانی استان و تسهلات به واحدهای تولیدی است که از این تعداد پروژه ۳۰ طرح مربوط به پروژه های جهش تولید است. 

بخشی از سفر رییس سازمان برنامه و بودجه در استان ایلام به پیگیری و اجرای برخی تفاهم نامه های کشوری توسط معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه با دستگاه های مختلف در استان اختصاص داشت که از مهمترین تعهدات و تفاهم نامه های این سفر می توان به انعقاد تفاهم نامه احداث ۲ هزار واحد مسکونی با رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، انعقاد تفاهم نامه احداث ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت با رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، انعقاد تفاهم نامه احداث ۳۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک با رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور و انعقاد تفاهم نامه با صدا و سیما در خصوص دیجیتال سازی ایستگاه های استان اشاره کرد.

 در پی گستردگی ویروس کرونا و افزایش چشمگیر میزان مبتلایان، بستری و فوتی های ناشی از این ویروس، طرحی برای کاهش و مدیریت این بحران تدوین و در آذرماه شکل گرفت موسوم به طرح سلامت محله محور شهید قاسم سلیمانی که این طرح در کل کشور اجرایی شد.

طرح شهید سلیمانی موسوم به غربالگری محله به محله کرونا، با محوریت مردم، هیات امنای مساجد و پایگاه های مقاومت محلات و با مشارکت سپاه و بسیج، دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر، استانداری و دستگاه های مرتبط اجرا شد و این طرح در سال جدید نیز کماکان ادامه دارد.

این طرح جایگزین سایر طرح های گذشته شد و کنترل جمعیت مبتلایان، ساماندهی و درمان آنها از اولویت های طرح به شمار می رود و بیماریابی و قرنطینه هدفمند و هوشمند از اهداف طرح است.

این طرح در بدو شکل گیری تاکنون دارای سه حوزه مراقبتی، حمایتی و قرنطینه بود که ۴۰۰ تیم بسیج در حوزه حمایتی، ۸۴ تیم در حوزه مراقبتی دانشگاه علوم پزشکی و ۲۶۵ تیم در حوزه نظارتی و رهگیری با مشارکت هلال احمر، سپاه و دانشگاه سازماندهی شده و آموزش دیده اند و در این سه حوزه بسیج و دانشگاه علوم پزشکی حضور پویا دارند. 

دورنمای این طرح کاهش تعداد بستری ها به ۵۰ درصد، کاهش میزان فوتی ها به ۴۰ درصد و پوشش قراردادن ۸۰ درصد مردم جامعه در حوزه های مراقبتی، حمایتی و قرنطینه بوده است.

 هشت طرح حوزه آب و برق با حضور وزیر نیرو در ایلام افتتاح شد 

هشت طرح حوزه آب و برق استان ایلام در قالب پویش هر هفته الف - ب - ایران روز سه شنبه در آیینی با حضور استاندار ایلام و از طریق ویدیوکنفرانس توسط وزیر نیرو افتتاح شد.  

این طرح ها شامل ۲ طرح در حوزه آبرسانی و ۶ طرح در حوزه برق است که در قالب سی و یکمین مرحله از پویش "هر هفته- الف- ب- ایران" با حضور رضا اردکانیان به بهره برداری رسید. 

فاز دوم پروژه آب شیرین کن ملکشاهی با اعتبار ۶۵ میلیارد ریال و ظرفیت ۲۸ لیتر در ثانیه و جمعیت تحت پوشش ۱۶ هزار نفر یکی از طرح های حوزه آب استان ایلام بود. 

بهره برداری از هشت پروژه آبرسانی روستایی در نقاط مختلف استان ایلام دومین طرحی است که با حضور وزیر نیرو در ایلام افتتاح شد.

 ایلام همچنان رتبه نخست بستری کرونا در کشور را دارد 

استان ایلام با وجود کاهش میزان بستری ها در ۲ هفته نخست آذرماه، همچنان رتبه نخست بستری های کرونا را در کشور داشت.  

براساس آخرین گزارش ستاد ملی کرونا، این استان از نظر فوتی کرونا بالاتر از میانگین کشوری و رتبه شانزدهم کشور را به خود اختصاص داد. 

ایلام جزو استان هایی بود که در ۲ هفته نخست آذرماه در اجرای محدودیت ها و ممنوعیت جدید کرونا بیشترین کاهش بستری و فوتی کرونا را در کشور داشت.

البته با اجرای طرح غربالگری سلامت شهید قاسم سلیمانی و اعمال محدودیت های شدید کرونایی در قبال صنوف، ادارات و کنترل ترددها و نیز رعایت مردم، وضعیت استان ایلام از روزهای سیاه مهر و آبان فاصله گرفت و در اواخر آذرماه اوضاع عادی شد و میزان بستری ها تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کرد.

 در هفته اول دی ماه یکی از مهمترین اتفاقات در استان ایلام رخ داد و فاز دوم پتروشیمی ایلام و واحد الفین بعد از گذشت ۱۵ سال به بهره برداری رسید.
 
فاز دوم پتروشیمی ایلام با حضور رییس‌ جمهوری افتتاح شد 
  
فاز دوم پتروشیمی ایلام شامل الفین و واحد شیرین‌سازی در آیینی با حضور استاندار ایلام و مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از طریق ویدیوکنفرانس توسط حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری افتتاح شد.  

 پروژه الفین به عنوان الفین سیزدهم کشور با تلاش مدیران، متخصصان و کارکنان شرکت پتروشیمی ایلام و هلدینگ خلیج فارس و بدون حضور لایسنسور و وندور خارجی پس از افتتاح توسط رییس‌جمهوری، وارد مدار تولید شد. 

عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۴ در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار آغاز شد، این واحد (فاز دوم مجتمع پتروشیمی) شامل واحدهای اجرایی الفین، شیرین‌سازی خوراک مایع (SRU) و واحد پلی‌پروپیلن است. 

واحد الفین مجتمع پتروشیمی ایلام موسوم به الفین سیزدهم به عنوان تنها واحد الفین در غرب کشور در واقع مهمترین واحد فرآیندی و قلب مجتمع و ورودی اصلی خوراک مجتمع به شمار می‌آید، به عبارت دیگر این واحد به دلیل کراکینگ خوراک‌های گازی و مایع در کوره‌های خود و تولید سالانه ۷۵۰ هزار تن محصولات متنوع و با ارزشی نظیر اتیلن، پروپیلن، بنزبن پیرولیز، برش‌های چهار کربنه و سوخت مایع به عنوان واحد مادر سایر واحدهای پایین‌دست واحدهای پلیمری همچون پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن و واحدهای شیمیایی دیگر نظیر گلایکل‌ها و آروماتیک‌ها تلقی می‌شود. 

از مهمترین ویژگی‌های بارز این طرح که آن را نسبت به سایر پروژه‌های مشابه متمایز می‌کند، می‌توان به مجاورت با پالایشگاه گاز ایلام و نزدیکی به خوراک، برخورداری از تنوع خوراک مایع و گاز، تولید محصولات متنوع که باعث افزایش قدرت مانور عملیاتی و پایداری تولید شده است و داشتن ناحیه سرویس‌های جانبی مستقل اشاره کرد. 

با توجه به این که محصولات این پتروشیمی در ابتدای زنجیره ارزش قرار دارد، راه‌اندازی واحد الفین باعث اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران در جهت ایجاد واحدهای پایین‌دستی پتروشیمی و صنایع تکمیلی مرتبط خواهد شد. 

این پروژه با تکیه بر توان و دانش بومی در سال جهش تولید با اعتبار ۷۹۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۸۰۰ میلیارد تومان به صورت ریالی برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم ایلام به بهره‌برداری رسید. 

گفتنی است فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام با هدف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی با حضور رییس‌جمهوری در سال ۹۳ افتتاح و در مدار تولید قرار گرفت، این مجتمع با حدود ۲ هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر، بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است. 
فاز دوم پتروشیمی ایلام با ۸۶۶ میلیون دلار سرمایه گذاری اجرا شد 

۸۶۶ میلیون دلار برای تکمیل واحد الفین و گوگردزدایی مجتمع پتروشیمی ایلام هزینه شد که ۴۰۰ میلیون دلار از این اعتبار از محل اخذ تسهیلات خارجی بوده که بخشی از اقساط آن نیز پرداخت شده است. 

با افتتاح این فاز در واقع زنجیره تولید اتیلن این مجتمع تکمیل شد.

 یک هزار و ۳۰۰ نفر در هنگام ساخت، ۱۹۰ نفر مستقیم و ۶۵۰ نفر هم غیرمستقیم از محل احداث و بهره برداری این طرح به کارگیری شدند که ۹۰ درصد پرسنل آن از مردم بومی استان ایلام هستند.

 ایلام رتبه نخست روزهای بدون فوت کرونا را در کشور کسب کرد 

بر اساس گزارش وزارت بهداشت از اول آذر تا ۱۰ دی ماه جاری، استان ایلام با هفت روز بدون فوتی در رتبه نخست کشور قرار گرفت.  
استان های بوشهر، هرمزگان و قم به ترتیب با ۶، سه و سه روز بدون فوتی در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند.

 مرگ و میر کرونا در این استان به ۹۰ درصد کاهش یافت در حالی که میزان کشوری فوتی ها ۶۵ درصد بود.

علاوه بر این رقم بستری های کرونا در کشور ۷۰ درصد کاهش که در استان ایلام این مقدار ۸۰ درصد بود.

 صیانت از آرای مردم هدف مشترک شورای نگهبان و وزارت کشور است 

سخنگوی شورای نگهبان که برای آیین تکریم و معارفه روسای جدید و قدیم دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام، حراست و صیانت از آرای مردم و حفظ سلامت آنها به علت شیوع کرونا را از اهم اهداف شورای نگهبان و وزارت کشور در انتخابات آتی دانست که باید آرای مردم به همان گونه که در صندوق ها ریخته می شود، باز و خوانده شوند.

سلامت مردم و امنیت انتخابات سال آینده و حضور حداکثری واجدان رای مد نظر شورای نگبهان و وزارت کشور است. 

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و رعایت قانون از مهمترین اولویت ها و دغدغه های شورای نگهبان و وزارت کشور است تا رعایت قوانین مربوط به آن به درستی انجام بگیرد.

 اقامه نماز جمعه پس از ۱۰ هفته وقفه در ایلام

نماز عبادی سیاسی جمعه پس از حدود ۱۰ هفته وقفه در همه پایگاه های استان ایلام اقامه شد.  

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ایلام باتوجه به بهبودی وضعیت کرونا در استان، طی اطلاعیه ای اعلام کرده بود، نماز جمعه ۱۹ دی ماه در مناطق مختلف استان اجازه اقامه دارد. 

اقامه نماز جمعه از هشتم آبانماه بدلیل قرارگیری استان ایلام در وضعیت بحرانی کرونا تا اطلاع بعدی متوقف شده بود.

 اعتبار طرح‌های جهش تولید در ایلام ۲۷ هزار میلیارد تومان است 

میزان اعتبار و سرمایه‌گذاری پروژه‌های جهش تولید این استان در بخش‌های مختلف پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی نفت و گاز، صنعت و معدن، آب و خاک و کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و گردشگری، ۲۷ هزار میلیارد تومان است.  

بخشی از این طرح‌ها در سال جاری خاتمه یافته‌ و بخش دیگری در دست ساخت است که واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام از مهمترین پروژه‌هایی است که در راستای جهش تولید با ۴۰۰ نفر اشتغال‌زایی هفته‌های اخیر به بهره‌برداری رسید.

 اعتبار و سرمایه‌گذاری در حوزه طرح‌های آب و خاک و کشاورزی با اعتبار یک هزار و ۵۸۸ میلیارد تومان است که برای تامین برق پروژه طرح توسعه باغات زیتون هلیلان، کاشت گیاهان دارویی، تکمیل کانال اصلی و شبکه آبیاری و احیا و زهکشی عین‌خوش و فکه، بهسازی و علاج‌بخشی چشمه‌های گوگرد دهلران، تعمیر و تجهیز ایستگاه‌های پمپاژ، کانال‌های شبکه آبیاری و زهکشی هلیلان، احداث دیوار ساحلی و طرح‌های منابع طبیعی شامل احیا و جنگل‌کاری، اجرای عملیات آبخیزداری و اجرای عملیات بیابانزدایی است.

 دولت ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در ایلام سرمایه گذاری کرده است 

حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط دولت تدبیر و امید در این استان انجام گرفته است.  

از این تعداد ۷۰ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اقدام و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه هم ایجاد شده است. 

همه دستاوردها و اقدامات حاصل تلاش مسوولان نظام در بخش های مختلف است هرچند در این راستا بیان عملکرد ها مبنی بر نبود مشکل نیست.

 بنیاد مستضعفان ۲۴۵ میلیارد تومان برای محرومیت زدایی ایلام هزینه می کند 

 ۲۴۵ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی در استان اختصاص یافته است و این نهاد انقلابی پس از دوران دفاع مقدس در حوادث مختلفی نظیر سیل، زلزله و بحث کرونا نیز بیشترین خدمات را به مردم ارایه داد.  

تاکنون ۲۴۵ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی، آبادانی و پیشرفت استان ایلام اختصاص یافته است. 

 ۱۷۹ میلیارد تومان از کل اعتبار اختصاص یافته از سوی بنیاد مستضعفان به ایلام شامل طرح های عمرانی، فرهنگی و اقتصادی است. 

 ۵۱ میلیارد تومان نیز شامل  تسهیلات به بنگاه های اقتصادی و ۱۵ میلیارد تومان برای کمک های مومنانه در مباحث سیل و کرونا به استان تخصیص یافت.
بنیاد مستضعفان خدمات ارزنده ای در استان ایلام داشته که نمونه آشکار این خدمت، تحت پوشش قرار دادن ۲ شهرستان ملکشاهی و هلیلان از توابع استان ایلام بعنوان هدف آبادانی در بین ۲۸ شهرستان هدف بنیاد است.

 شهابی و چنگوله ایلام به عنوان مرز رسمی از طرف عراق تصویب شد 

با رایزنی و تلاش های استاندار ایلام، دولت مرکزی عراق مرز شهابی و چنگوله در این استان را به عنوان مرز رسمی تجاری تصویب کرد.  

 در پی مذاکراتی که با همتای ایرانی خود استاندار ایلام و مجموعه مسوولان کشور در راستای گسترش تعاملات و مراودات مرزی، تجاری و اقتصادی بین دو استان واسط و ایلام برگزار شد، دولت مرکزی عراق با تصویب مرز شهابی گام بلندی در راستای افزایش مراودات اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق برداشته است.

 ۱۲ فضای ورزشی ایلام با حضور رییس جمهوری افتتاح شد 
  
همزمان با ایام گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ۱۲ فضای ورزشی استان ایلام از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهوری افتتاح شد.  

این طرح های ورزشی شامل ۲ سالن ورزشی و ۱۰ چمن مصنوعی بود که این سالن های ورزشی در شهرهای ایلام و دره شهر و ۱۰ چمن مصنوعی نیز در مناطق مختلف استان واقع شده اند. 

مجموع مساحت این طرح های ورزشی پنح هزار و ۶۹۲ متر مربع بوده که با هزینه ای بالغ بر ۸۴ میلیارد ریال در سطح استان مورد بهره برداری قرار گرفتند.

 مناطق تحت پوشش محرومیت زدایی ایلام افزایش یافت

 بنیاد مستضعفان مناطق تحت پوشش محرومیت زدایی این بنیاد در استان ایلام را  به سه مورد افزایش داد.

اکنون شهرستان های ملکشاهی و هلیلان با حمایت این بنیاد طرح های محرومیت زدایی در آنها اجرا می شود که با توجه به تقاضای استاندار، بخش ماژین شهرستان دره شهر نیز به آن ها اضافه می شود. 

اولویت اصلی بنیاد مستضعفان اتمام رساندن طرح ها و پروژه های نیمه تمام در استان است. 

تلاش و اقدام این بنیاد تا تحقق توسعه در شهرهای هلیلان و ملکشاهی که تحت اقدام توسعه گرایانه این بنیاد قرار گرفته اند، ادامه خواهد داشت.  

استان ایلام با توجه به عمق محرومیت ۲ شهرستان ملکشاهی و هلیلان تعیین شده‌اند این درحالی است که در بسیاری از استان های دیگر حتی یک منطقه هدف و آبادانی هم ندارند. 

 در حوزه محرومیت زدایی اراده و هدف بنیاد مستضعفان این است که به استان ایلام  کمک شود و تمام کارهایی را که بنیاد وعده آنرا داده است با مشارکت دولت تکمیل و به اتمام برساند و در این راستا رییس بنیاد مستضعفان در اخرین سفر خود به استان ایلام در بهمن ماه ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای ادامه طرح های محرومیت زدایی شهرستان های هدف بنیاد اختصاص داد.

چهار هزار و ۱۷۸ سند بنیاد علوی در ایلام واگذار شد 

چهار هزار و ۱۷۸ سند بنیاد علوی در کاربری های مسکونی، تجاری و زراعی در استان به اقشار مختلف مردم واگذار شد.

 ارزش این املاک واگذاری شده بالغ بر ۲۱۰ میلیارد تومان است که توسط خاندان پهلوی غصب شده بود.

این املاک در شهرستان های ایلام، ایوان و چرداول به افراد واجد شرایط واگذار شد.

چهار شرکت تعاونی ایلام افتتاح شد 

 چهار شرکت تعاونی با ایجاد ۱۱۴ فرصت شغلی همزمان با دهه فجر در ایلام به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهوری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.  

 این طرح ها شامل شرکت تعاونی های ۳۵۸۲ دانش بنیان دره شهر، ۱۳۸۴ پرورش میش، شرکت تعاونی مسکن نظام مهندسی ایلام و مسکن دانشگاه علوم پزشکی ایلام با ۱۱۴۸۷۱ عضو همزمان با ایام دهه مبارک فجر بصورت ویدیو کنفرانس به بهره برداری رسیدند. 

ظرفیت شرکت تعاونی ۳۵۸۲ دانش بنیان دره شهر ۸۵۰ تن در سال با میزان سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال و شرکت تعاونی ۱۳۸۴ پرورش میش داشتی با یک هزار راس با میزان سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد ریال است. 

همچنین ظرفیت شرکت تعاونی مسکن نظام مهندسی ایلام ۹ واحد با میزان سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد ریال و شرکت تعاونی دانشگاه علوم پزشکی ۱۴۴ واحدی با و نظام مهندسی با ۹۰ واحد و میزان سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیارد ریال است. 

مجموع سرمایه گذاری شرکت های تعاونی افتتاحی ۵۲۵ میلیارد ریال و میزان تسهیلات پرداختی به این تعاونی ها نیز بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال است. 
تعداد تعاونی های فعال استان هزار و ۴۴۹ با عضویت ۶ هزار و ۷۰۳ نفر و ایجاد ۱۱ هزار و ۵۱۴ فرصت شغلی در استان وجود دارد.

 اولین واکسن کرونا در ایلام تزریق شد 

اولین واکسن کرونا عصر چهارشنبه بیست و دوم بهمن ماه طی مراسمی در مرکز آموزشی درمانی شهید مصطفی خمینی ( ره) با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی ایلام تزریق شد.  

اولین داوطلب دریافت واکسن کرونا دکتر الهام باستانی متخصص داخلی و رییس بیمارستان شهید مصطفی خمینی (بیمارستان منتخب کرونا ) ایلام بود.
تعداد ۷۰ دوز واکسن اسپوتنیک وی در این مرحله به عنوان سهمیه مرحله اول برای بالا بردن سطح ایمنی پرسنل مدافع سلامت بخش ICU بیمارستان ریفرال شهید مصطفی خمینی (ره) شهر ایلام اختصاص یافت که امروز تزریق آن آغاز شد.

محمد نوذری سرپرست استانداری ایلام شد 
  
وزیر کشور در حکمی محمد نوذری را به عنوان سرپرست استانداری ایلام منصوب کرد.  

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حکمی محمد نوذری را به عنوان سرپرست استانداری استان ایلام منصوب کرد. 

نوذری هم اکنون معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام بوده و با حفظ سمت سرپرست استانداری و جایگزین قاسم سلیمانی دشتکی شده است. 
قاسم سلیمانی دشتکی امروز با تصویب هیات دولت به عنوان استاندار خوزستان منصوب شده است.

 فرمانده قرارگاه جستجوی مفقودین جبهه میانی در مرز مهران به شهادت رسید 

  علیرضا گل محمدی فرمانده تفحص شهدا و یکی از نیروهای تحت امر در واپسین روزهای بهمن ماه در منطقه مرزی رضاآباد با مین برخورد کردند و به درجه رفیع شهادت نائل شدند. 

گل محمدی فرمانده گروه تفحص اهل شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و محمود حاج قاسمی اهل شاهرود از توابع استان سمنان بودند که با مین های به جای مانده از دفاع مقدس برخورد کردند. 

گروه تفحص در منطقه مرزی در حال انجام فعالیت های مقدماتی برای شروع تفحص شهدا در منطقه مرزی رضاآباد بودند که این حادثه رخ داد.

یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون یورو برای میدان آذر مهران سرمایه‌گذاری شد

افتتاح فاز اول میدان نفتی آذر واقع در منطقه چنگوله شهرستان مهران بود که در هفته های آخر سال ۹۹ به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای صنعت نفت و گاز کشور و استان بعد از گذشت نزدیک به یک دهه از طریق ویدئوکنفرانس با حضور ریاست جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت.

قرارداد توسعه این میدان سال ۹۱ با کنسرسیوم اویک و صندوق سرمایه‌گذاری نفت امضا و در قالب ۲ مرحله زودهنگام و فاز نخست اجرایی شد که هم‌اکنون فاز نخست این طرح بهره‌برداری رسیده است. 

میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در اجرای این پروژه یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون یورو بوده است و  میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای این پروژه یک میلیارد و ۳۵۷ میلیون یورو بوده که با همت و تلاش نیروهای بومی و صرفه جویی صورت گرفته با مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون یورو کمتر از پیش بینی اولیه یعنی با یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون یورو به اتمام رسیده است. 

سرمایه گذاری انجام شده از محل صندوق توسعه ملی و با عاملیت بانک های سپه و خاورمیانه تحقق پذیرفت که از این میزان سزرمایه گذاری انجام شده ۸۰۰ میلیون یورو را بانک سپه و ۲۰۰ میلیون یورو را نیز بانک خاورمیانه عهده دار شده اند. 

در بخش تولید زودهنگام میدان ۳۰ هزار بشکه و در مرحله نهایی اجرایی این پروژه بزرگ ۶۵ هزار بشکه هدف گذاری شده و میزان ذخیره برداشت از میدان آذر ۴،۳ میلیارد بشکه و میزان برداشت قابل استحصال از این میدان در طول دوره ۴۰ ساله افزون بر ۴۰۰ میلیون بشکه نفت خام برآورد شده است. 

 این طرح با هزینه‌ای بالغ بر ۱.۴ میلیارد یورو با ظرفیت تولید ۶۵ هزار بشکه در روز افتتاح شده است در حالیکه تولید زودهنگام از این طرح در اسفند ماه ۱۳۹۵ و با هدف دستیابی به ظرفیت تولید نفت خام به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز انجام شده بود. 

برای اجرای این طرح، حفاری تمامی چاه ها (۲۰ حلقه) با مجموع عمق ۸۸ کیلومتر به انجام رسیده است. 

ایجاد فرصت اشتغال برای نیروهای بومی تامین منافع ملی و رونق اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها در منطقه ایلام، از شاخص‌های بی نظیر طرح توسعه میدان نفتی مشترک آذر است. 

هزینه‌های اجرایی طرح توسعه میدان آذر، بالغ بر ۱.۴ میلیارد یورو برآورد می شود که بخش قابل توجهی از آن توسط طریق صندوق توسعه ملی و بخش دیگر نیز از طریق شرکت اهداف و وام‌های بانکی تأمین شد. 

سهم ساخت داخل در این پروژه بالغ بر ۷۵ درصد و سهم سرمایه انسانی بومی ۵۵ درصد بوده است. 

نخستین دکل این میدان نفتی در مهرماه سال ۱۳۹۱ در میدان آذر مستقر و برپا شد. 

میدان نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام (در جنوب غربی ایران و ۲۵ کیلومتری شهرستان مهران) در مرز ایران و عراق واقع شده است.
طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر مهران در طول ۱۱۰ سال اخیر در صنعت نفت کشور کم‌نظیر است که با کمک مهندسان بومی کشور ۳۲ پروژه در این میدان با موفقیت به اتمام رسیده است. 

بازارچه تجاری چنگوله مجوز فعالیت گرفت

در واپسین هفته های سال گذشته خبر مجوز فعالیت بازارچه تجاری چنگوله در شهرستان مهران منتشر شد و با توجه به رایزنی‌های انجام شده بازارچه چیلات و چنگوله از هیات دولت مجوز گرفته اند و بازارچه هلاله شمالی نیز در کمیسیون مبادلات مرزی کشور مورد تصویب قرار گرفته و بزودی تصویب می‌شود. 

با رایزنی‌های صورت گرفته بزودی آماده‌سازی زیرساخت‌های مرز شهابی از طرف کشور عراق نیز شروع می‌شود و از آنجا که زیرساخت‌های مرز چنگوله آماده است می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد تحولات و اتفاقات خوبی در حوزه تجاری بین ۲ کشور ایران و عراق شد.

مرز شهابی در کشور عراق به عنوان یک موفقیت دیپلماسی بزرگ برای کشور و استان تصویب شد و با تصویب این مرز که همجوار با بازارچه چنگوله است، امیدها برای تسریع در روند تجاری بین ۲ کشور ایران و عراق افزایش یافته است. 

بیمه منازل مسکونی از فروردین ۱۴۰۰ اجباری است

ایلام در اسفندماه مهمان معاون وزیر کشور و رییس سازمان بحران بود که وی در سفر به استان از اجباری شدن بیمه منازل مسکونی در فروردین ماه امسال خبر داد که صاحبان منازل مسکونی باید با همکاری موسسه های بیمه، منازل خود را در برابر حوادث طبیعی بیمه کنند.

طبق گفته اسماعیل نجار تمام مالکان ساختمان ها در سراسر کشور از ابتدای فروردین سال آینده مکلف به بیمه اجباری ساختمان مسکونی خود هستند و باید از طریق فیش های برق که به اسم آنهاست از طریق موسسه های بیمه گر ملک خود را بیمه کنند. 

قانون بیمه اجباری ساختمان های مسکونی توسط مجلس به تصویب رسید و در صورت بروز هرگونه خسارتی بیمه ها موظف به پرداخت خسارت به مالکان ابنیه آسیب دیده هستند و البته طبق مصوبه قانون سه گروه مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما تنگدستی و اعصار آنها اثبات شده باشد، معاف از پرداخت حق بیمه هستند و دولت حق بیمه انها را پرداخت می کند.

 افتتاح هشت طرح ورزشی با ۷۰ میلیارد ریال اعتبار در ایلام

هشت طرح ورزشی با اعتبار ۷۰ میلیارد ریال  در مناطق مختلف استان ایلام با حضور معاون مجلس، حقوقی و هماهنگی امور استان های وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد.

چهار زمین چمن مصنوعی در روستاهای حمزه، مملح، روستای نهر عنبر موسیان و گلسیری دهلران افتتاح شدند که کلنگ احداث این مکان های ورزشی سال ۹۷ بر زمین زده شده است.

همچنین زمین سالن ورزشی چند منظوره روستای بردی از توابع شهرستان دهلران در زمینی به مساحت ۸۱۴ متر مربع با اعتبار  ۱۱ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی استانی نیز افتتاح شد.

افتتاح چنین طرح هایی می تواند نقش مهمی در ترویج ورزش و ایجاد نشاط و شادابی در جامعه داشته باشد.

 یکی از مهمترین و غیرمنتظره ترین اخبار و رویدادهای استان ایلام در سال گذشته انتصاب محمد نوذری به عنوان استاندار ایلام بود.

وی بعد از رفتن قاسم سلیمانی دشتکی استاندار پیشین ایلام به خوزستان، از یک ماه گذشته تاکنون سرپرست استانداری ایلام بود. 

نوذری در سه سال گذشته نیز معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام را بر عهده داشته است. 

گلخانه مدرن هیدروپونیک هلیلان ایلام افتتاح شد 

پروژه گلخانه مدرن هیدروپونیک هلیلان استان ایلام از طریق ویدئوکنفرانس به دستور حضور رییس جمهوری افتتاح شد که این طرح با محوریت محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال و تولید در شهرستان تازه تاسیس هلیلان و اشتغال زایی ۴۱۸ نفر است. 

پروژه گلخانه ای هلیلان با ارزش سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیارد ریال و ظرفیت تولید یک هزار و ۶۷۲ تن انواع محصولات گلخانه ای احداث شده است که در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار ساخته شده و فضای مساحت گلخانه بهره برداری شده نیز پنج هکتار است. 

در گلخانه هلیلان یک هزار و ۶۷۲ تن انواع محصولات گلخانه ای تولید می شود و از محل تولید این محصولات از خروج ۲.۷ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود. 

رونق مناطق کمتر برخوردار، فعال سازی مزیتهای نسبی تولید، دارای ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه، استفاده از ظرفیتهای بومی گیاهان خودرو، مجهز به سیستم هوشمند فضای داخلی و دستگاه کنترل اقلیم ساز و تولید محصولات گلخانه ای طبیعی و سالم از مزایای این طرح است. 

این مجتمع توسط هلدینگ کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد شده است و ۲۵۰ میلیارد تومان برای فاز دوم این گلخانه مدرن هزینه می شود.

 برنامه اجرایی قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری در حال تدوین است

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور که برای آیین تکریم و معارفه استانداران جدید و قدیم استان به ایلام سفر کرده بود از تدوین و انطباق برنامه اجرایی قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری مصوب مجلس شورای اسلامی خبر داد که اگر این برنامه اجرایی با قانون مطابق شود انتخابات خردادماه بر اساس آن انجام خواهد گرفت. 

اگر اقدامات عملیاتی و اجرایی قانون جدید انتخابات تا قبل از زمان ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری تدوین نشود در عمل اجرای قانون جدید انتخابات موضوعیت ندارد و منتفی خواهد بود و انتخابات طبق روال گذشته اجرا می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =