تندبادهای ۱۰۰ کیلومتری استان مرکزی را فرا می‌گیرد

اراک _ ایرنا _ مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: تندبادهای شدید با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نقاط مختلف این استان را فرا می‌گیرد.

«رضا مردای» عصر دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:بررسی‌ها حاکی از ورود یک سامانه ناپایدار به کشور است که بیشتر فعالیت آن در روزهای آتی در استان مرکزی به صورت وزش باد است.

وی بیان کرد: در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه وزش باد در استان مرکزی بسیار شدید است و در برخی از مناطق به طور لحظه ای از ۱۰۰ کیلومتر برساعت بیشتر می‌شود و می‌تواند موجب آسیب به سازه‌های ناپایدار و نیز گرد و خاک شود.

مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: احتمال رگبارهای پراکنده و رعد و برق در ۲ روز پایانی هفته دور از انتظار نیست.  

مرادی با بیان اینکه دمای هوا تا روز پنجشنبه بطور محسوسی گرم‌تر می‌شود، اظهار داشت: در روزهای جمعه و شنبه هفته آتی سرعت وزش باد  شدید پیش‌بینی شده به طوری که در برخی از مناطق به طور لحظه‌ای از ۷۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر می‌شود.   
وی افزود:احتمال آسیب به سازه‌های ناپایدار، جابجایی و سقوط اجسام، شکستن درختان، آسیب به پوشش گلخانه‌ها و  پدیده گرد وخاک برای پنج روز آتی وجود دارد که توصیه می‌شود سازه‌های سبک و ناپایدار از جمله پوشش گلخانه‌ها مستحکم شود.

مردای عنوان کرد: اجتناب از قرار گرفتن و کار کردن در مکان‌های مرتفع و صعود نکردن به ارتفاعات از دیگر توصیه‌ها است و  نیاز است دستگاه‌های اجرایی آمادگی لازم را داشته باشند.

۱۷۰  میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه امسال) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده است.

 ایستگاه هواشناسی اراک به عنوان اولین مورد در استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر تاسیس شد و بعد از مراحلی اداره هواشناسی اراک در سال ۱۳۷۴ به اداره کل هواشناسی استان ارتقاء یافت و در سال ۱۳۸۶ نیز  مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =