۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۰
کد خبرنگار: 3131
کد خبر: 84272311
۱ نفر

برچسب‌ها

کشتی ملی  باچوخه اسفراین در خراسان شمالی برگزار نمی شود

بجنورد- ایرنا- معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی گفت: براساس دستور ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا ، کشتی ملی با چوخه اسفراین در فروردین ماه ۱۴۰۰ هم برگزار نمی‌شود.

محمد بروحی روز  دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :  این دومین بار ی است ،پس از شیوع ویروس کرونا ، کشتی ملی محلی باچوخه در گود زینل خان اسفراین در جنوب شرقی شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی براساس مصوبه ستاد استانی برگزار نمی شود.
استان خراسان شمالی که از اوایل فروردین ماه سال گذشته وارد موج اول شیوع ویروس کرونا شد، تاکنون سه موج از این بیماری را پشت سر گذاشت و هم اکنون حدود ۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های این استان تحت درمان قرار دارند و از هشت شهرستان خراسان شمالی نیز شش شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان آبی هستند.
مسابقات کشتی با چوخه ۱۴ فروردین اسفراین، بزرگترین رویداد گردشگردی ورزشی تک مکانی و تک زمانی کشور است که هر ساله با حضور نام آوران این رشته از استان های مختلف در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار می شود و بیش از ۵۰ هزار تماشاگر مشتاق از شهرستان های دور و نزدیک برای دیدن آن در محل حضور می یابند. با بیان اینکه در این رقابت ها بیش از ۵۰ هزار نفر به عنوان ورزشکار و تماشاگر حضور دارند، افزود: اگرچه این رشته ورزشی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در شمال شرق ایران است اما سلامتی شهروندان و ورزشکاران در اولویت برنامه های ورزشی است.

کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پرطرفدار در این خطه است که در سال ۸۷ به عنوان میراث معنوی به شماره ۳۰ در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است.

چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.

کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام رشته های کشتی آزاد و فرنگی، جودو و کوراش دانست چرا که اکثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا کرده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =