سرعت بازسازی سی‌سخت در کشور بی‌نظیر است

یاسوج- ایرنا- رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: شهادت می دهم سرعت در تصمیم گیری و تامین اعتبار و هماهنگی تمامی دستگاه ها برای بازسازی شهر سی‌سخت در کشور بی نظیر است.

به گزارش ایرنا، علیرضا تابش در نشست مدیریت بحران اقدامات انجام شده در شهر زلزله زده سی سخت افزود: در نیمه اول اسفند ماه بلافاصله دولت تسهیلات بلاعوض را تصویب و ابلاغ کرد و به دنبال آن بانک مرکزی نیز ظرف یک روز آن را به بانکهای عامل و بانکهای استانی ابلاغ کرد که چنین سرعتی در بازسازی ها بی سابقه است.

وی گفت:۲۰۰ دستگاه ماشین آلات بنیاد مسکن  در حال آواربرداری است که تاکنون کار آواربرداری  ۲۵۰ واحد به اتمام رسیده و سه هزار تن میلگرد و سیمان در شهرستان تامین شده است.

تابش افزود: با اینکه سرعت بازسازی بالاست اما کیفیت ساخت فدای سرعت نشده و تمامی مراحل صدور پروانه و کنترل های نظام مهندسی و تهیه نقشه انجام شده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۶۰۰  درخواست پروانه ثبت شده است.و حدود ۲۰۰ پروانه ساخت صادر شده است.

تابش تاکید کرد: کار ارزیابی همچنان ادامه دارد و هیچ کس نگران از قلم افتادن نباشد.

وی ادامه داد: هرچه مردم مشارکت جدی تری در ساخت خانه های خود داشته باشند سرعت بازسازی نیز بیشتر می شود.

تابش  تاکید کرد: مصالح گران شده و هزینه ها افزایش پیدا کرده است. اما رقمی که  برای ساخت و ساز در سی سخت پیشنهاد  دادیم بی سابقه بود که  تصویب شد.

 در دومین روز سال ۱۴۰۰ معاون اول رئیس جمهور با همراهی وزیر آموزش و پرورش، وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس بنیاد مسکن کشور و برخی از مسئولان بلند پایه کشور در استان  حضور یافت  و پس از حضور در جمع مردم سی سخت و شنیدن مطالبات و صحبتهای مردم این شهر ، نشست جمع بندی و مدیریت بحران این سفر در یاسوج برگزار شد.

دولت برای بازسازی شهر سی سخت اهتمام خود را به کار گرفته است و آنچنان که رئیس جمهوری وعده داده است تا مرداد ماه امسال بازسازی این شهر به اتمام خواهد رسید.

دو روز پس از وقوع زمین لرزه سی سخت نیز محمد اسلامی وزیر راه به نمایندگی از رئیس جمهوری به این شهر سفر کرد.

دولت تاکنون ۴۳۰ میلیارد تومان  اعتبار بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی شهر سی سخت مصوب و ابلاغ کرده است.

بدنبال زلزله سی سخت ؛۶ هزار و ۵۰۰ واحد درخواست ارزیابی داشتند ؛ بیش از ۴ هزار واحد خسارت دیده و یک هزار و ۲۰۰ واحد باید تخریب کامل شود.

آواربرداری ۳۰۰ واحد مسکونی در سی سخت پایان یافته و پروانه ساختمانی ۲۰۰ واحد برای اغاز نوسازی صادر شده است .

پی کنی ۱۰۰ واحد و فونداسیون ۵۰ واحد مسکونی نیز انجام شده است که تلاش مجموعه دولت و تمامی نهادها بر این است که در موعد مقرر منازل تحویل مردم شود.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر ساعت ۲۲ و پنج دقیقه و ۳۴ ثانیه شب ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ شهر سی ‌سخت مرکز شهرستان دنا را لرزاند.

زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد ، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.

این زلزله تلفات جانی نداشت اما خسارت زیادی به خانه ها و زیرساخت های شهر سی سخت وارد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =