انتخاب محمد بازوم به عنوان رئیس جمهوری نیجر تایید شد

تهران - ایرنا - دادگاه قانون اساسی نیجر، انتخاب محمد بازوم نامزد حزب حاکم به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور که بیش از ۵۵ درصد آرا را از آن خود کرده بود، تایید کرد.

به گزارش روز دوشنبه فرانس ۲۴ فرانسوی، دادگاه قانون اساسی نیجر انتخاب بازوم به عنوان رئیس دولت را تایید کرد. رئیس جدید دولت نیجر از دوم آوریل / ۱۳ فروردین کار خود را آغاز می‌کند. به این ترتیب، بازوم جانشین محمد ایسوفو که دو دوره پنج ساله رئیس جمهوری نیجر بود، می‌شود.

دادگاه قانون اساسی نیجر نتایج نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که در روز ۲۱ فوریه برگزار شد، به این شرح اعلام می‌کند: محمد بازوم ۲ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۴۹ رای (۵۵.۵۶ درصد) و ماهامان عثمان یک میلیون و ۹۸۳ هزار و ۷۲ رای ( ۴۴.۳۴ درصد) آرا را از آن خود کردند.

۷.۴ میلیون نیجری در شرایطی به پای صندوق‌های رای رفتند که این کشور آفریقایی از نیم دهه گذشته صحنه قتل‌عام بی‌رحمانه و وحشیانه غیرنظامیان توسط گروه‌های تروریستی بوکوحرام و شورشیان بویژه در ۲ سال اخیر بوده است.

در جریان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در نیجر،هفت نفر از اعضای کمیته انتخابات این کشور بر اثر وقوع انفجار مین، یک روز پس از برگزاری انتخابات کشته شدند.

نیجر در پی استقلال در سال ۱۹۶۰ از فرانسه، با کودتاهای نظامی زیادی روبرو بوده است. این نخستین بار است که در نیجر قدرت سیاسی از طریق انتخابات آزاد و دموکراتیک به رئیس جمهور بعدی واگذار می‌شود.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در نیجر، ۳۰ نامزد شرکت داشتند که «محمدو ایسوفو» رئیس‌جمهوری فعلی به دلیل دو دوره حضور در پست ریاست جمهوری، نتوانست نامزد انتخابات شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha