۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۱
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84272020
۷ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر بهداشت عراق: طوفان کرونا در راه است

بغداد - ایرنا - وزیر بهداشت عراق به مردم این کشور پیرامون رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی هشدار داد و گفت که با توجه به گزارش ها "طوفان کرونا" در راه است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از بغداد "حسن التمیمی" وزیر بهداشت عراق با بیان اینکه از برخی شهرها و روستاهای عراق گزارش های متعددی در مورد ابتلای تمام اعضای یک خانواده به ویروس کرونارسیده است ، هشدار داد که در روزهای پیش‌رو در عراق "طوفان کرونا" در راه است.

او به مردم عراق درباره عواقب رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی هشدار اکید و شدید داد.

در همین پیوند تارنمای السومریة با پوشش اظهارات وزیر بهداشت عراق از او نقل کرد که میانگین سنی مبتلایان جدید، در رده کودکان و جوانان قرار دارد و حال برخی از آنان به شدت وخیم است.

احتمال می رود اظهارات وی درباره مبتلایان به نوع جهش یافته انگلیسی ویروس کرونا باشد که در یک ماه گذشته آمار آن تصاعدی ثبت شده است؛ در ۲۷ بهمن سال گذشته اولین مورد ابتلا به ویروس انگلیسی در عراق شناسایی شد.

به گزارش ایرنا التمیمی دو هفته پیش نیز گفت که تعداد عفونت های کرونا به ویژه نوع جهش یافته جدید آن،در مقایسه با سال قبل "چندین برابر" است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: " هنگام شروع همه گیری ، تعداد مرگ و میر ۱۷ درصد به بالا بود اما اکنون میزان مرگ و میر ۱/۸ مبتلایان برآورد شده است" که این مساله در نتیجه اقدامات دولت و تلاش کادر درمان و تجهیزات پیشرفته است.
وزیر بهداشت عراق گفته بود که کشورش "در تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس در مقایسه با سایر کشورها نتایج خوبی کسب کرده است" و علت اصلی فوت مبتلایان کرونا را "تأخیر شهروندان در مراجعه به بیمارستان ها" عنوان کرده بود.

به گزارش ایرنا، اوایل اسفند نیز وزیر بهداشت عراق با یادآوری رشد سریع ویروس از بالا رفتن آمار مبتلایان کرونا در کشورش ابراز نگرانی کرد.

در همین رهگذر آمار مبتلایان کرونا طی هفته گذشته در عراق رو به افزایش گذاشت بطوریکه طی دو روز متوالی رکورد مبتلایان از آغاز ورود ویروس کرونا به این کشور شکسته شد.

عراق از ابتدای ماه جاری میلادی (۱۰ اسفند ۹۹) وارد موج دوم شیوع کرونا شده است؛ روز ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور ۹۹) بیشترین آمار مبتلایان در موج اول این کشور به ثبت رسید.

علیرغم وعده واردات بیش از ۳ میلیون دوز واکسن به عراق تا پایان اسفند ۹۹ توسط مسوولان این کشور، هنوز این واکسن ها وارد کشور نشده است.

وزیر بهداشت عراق دیروز در اظهاراتی با انتقاد از شرکت های سازنده واکسن گفت که این کشور قراردادی به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار برای خرید واکسن امضا و مبلغ آن را هم به طور کامل پرداخت کرده است اما شرکت هایی که باید واکسن را تحویل دهند در این زمینه کوتاهی می کنند و در تحویل واکسن (به عراق) بسیار تاخیر کرده اند. 

به گزارش ایرنا؛ گسترش شیوع ویروس کرونا در عراق باعث بسته شدن مرزهای رسمی ایران با این کشور شده است ضمن اینکه پروازهایی هواپیمایی دو طرف نیز موقتا به حالت تعلیق درآمد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha