قاسمی درگذشت سفیر پیشین فرانسه در ایران را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- سفیر ایران در فرانسه در توییتی با تسلیت درگذشت «فرانسوا نیکولو» سفیر پیشین فرانسه در ایران نوشت: او شخصی فرهیخته، انسانی منصف و واقع‌گرا و محققی آگاه و علاقمند به فرهنگ و تاریخ ایران بود.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: خبر درگذشت فرانسوا نیکولو تاسف‌بار و غیرقابل باور بود. او شخصی فرهیخته، انسانی منصف و واقع‌گرا و محققی آگاه و علاقمند به فرهنگ و تاریخ ایران بود. نیکولو دیپلماتی مجرب بود و طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ سفیر فرانسه در ایران بود.

سفیر ایران در فرانسه تصریح کرد: در آخرین دیداری که چند هفته قبل داشتیم پیرامون موضوعات گوناگونی بخصوص تحولات آمریکا و بحث هسته‌ای ایران صحبت کردیم.  

قاسمی خاطرنشان کرد: او نگارش کتابی تحقیقی را در دست اتمام داشت که موضوع آن بحث هسته‌ای ایران از ابتدای طرح آن قبل از انقلاب اسلامی تاکنون و بر اساس اسناد دولت فرانسه است.

وی افزود: نیکولو تاکید داشت که برای اتمام تحقیق و انتشار کتاب خود به ۶ ماه وقت دیگر نیاز دارد.  

سفیر ایران در فرانسه در این پیام، فقدان او را به بازماندگان و تمامی مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی فرانسه و آنانی که در جهت تعمیق درک مشترک میان دو ملت ایران و فرانسه مجدانه و منصفانه تلاش می‌کنند، تسلیت گفت.

به گزارش ایرنا، فرانسوا نیکولو روز ۲۰ مارس (۳۰ اسفند ۱۳۹۹) در ۸۱ سالگی در پاریس درگذشت.

سفارت فرانسه در تهران در رابطه با شناخت خوب وی از ایران نوشت: او ایران را به خوبی و با تمام ظرافت‌هایش می‌شناخت و در بازگشت از تهران، "عمامه و گل سرخ، خاطرات نامنتظره یک سفیر در ایران" را نگاشت.

نیکولو در روز ۲۴ ژوئیه ۱۹۴۰ (۲ مرداد ۱۳۱۹) متولد شد. وی پس از گذراندن یک دوره علمی در موسسه مطالعات سیاسی در پاریس و کسب مدرک در سن ۲۱ سالگی، در سال ۱۹۶۴(۴۳-۱۳۴۲) وارد وزارت امور خارجه فرانسه شد.

از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۰۵ (۸۴-۱۳۸۳) وی به عنوان دیپلمات انجام وظیف می کرد، در سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۵ وی دبیر دومی سفارت فرانسه در سانتیاگو پایتخت شیلی را بر عهده داشت.

به مدت دو سال بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸ رییس ستاد مشترک فرمانداری کل ارتش فرانسه در برلین بود. نیکولو پس از آن در بازه زمانی ۸۸-۱۹۸۶ سرکنسول فرانسه در شهر بمبئی هند شد.

وی در اوایل دهه ۹۰ میلادی نیز به عنوان سفیر فرانسه در بوداپست گماشته شد که ماموریت این دیپلمات فرانسوی تا سال ۱۹۹۷ ادامه پیدا کرد. در نهایت وی در سال ۲۰۰۱ به سفارت فرانسه در تهران آمد و تا سال ۲۰۰۵ آخرین ماموریت خود به عنوان دیپلمات را پایان داد.

این دیپلمات و تحلیلگر سیاسی مقالات زیادی را در رسانه های فرانسه و کشورهای دیگر در مورد ایران و حوزه کاری خود منتشر کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =