تنش در روابط مجارستان- اتحادیه اروپا بر سر واکسن اسپوتنیک وی

تهران- ایرنا- تصمیم مجارستان برای وارد کردن واکسن روسی اسپوتنیک وی، تنش هایی را میان این کشور و مقامات اتحادیه اروپا ایجاد کرده به طوریکه اتحادیه اروپا به این کشور در رابطه با استفاده از این واکسن روسی هشدار داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که طرح های مجارستان برای وارد کردن واکسن اسپوتنیک وی و احتمال استفاده از این واکسن نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

رویکرد افراطی ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان در قبال مسئله مهاجرت و همچنین تمایل وی برای ایجاد روابط نزدیک با روسیه موجب ایجاد تنش‌هایی میان این کشور و اتحادیه اروپا شده است.

انتظار می رود روز پنجشنبه این تنش بیشتر نمود پیدا کند زمانیکه رهبران اتحادیه اروپا طی کنفرانسی ویدئویی مسئله طرح واکسن و همچنین بودجه هفت ساله این اتحادیه را بررسی کنند که احتمالا دولت های ملی گرای مجارستان و لهستان مانع از پیشبرد آن شوند.

انتظار می رود دولت مجارستان طرح تولید واکسن روسی در این کشور را در دستورکار قرار دهد؛ اقدامی غیرمنتظره از سوی یک عضو اتحادیه اروپا که تنش ها را با این اتحادیه تشدید می کند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در پاسخ به گمانه‌زنی‌ها درباره این اقدام مجارستان گفت: این سوال مطرح است که آیا یک عضو اتحادیه اروپا قصد دارد واکسنی را برای مردمش ارائه کند که توسط آژانس پزشکی اروپا تایید نشده است.

براساس قوانین اتحادیه اروپا، پیش از آنکه واکسن اسپوتنیک وی در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ثبت شود، باید از سوی آژانس پزشکی اتحادیه اروپا تایید شود.

مجارستان چند روز پیش اولین دوز از واکسن اسپوتنیک وی را وارد کرد که این بخشی از واردات گسترده تر این واکسن بوده است.

وزیر خارجه مجارستان نیز در واکسن اسپوتنیک وی عنوان کرد: کارشناسان مجاری این فرصت را خواهند داشت تا واکسن اسپوتنیک وی را مورد بررسی قرار دهند و تصمیم کارشناسی را در مورد استفاده و تایید آن اتخاذ کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =