امام جمعه کاشان: شعار امسال با شبکه باز مدیریتی در کشور محقق می‌شود

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: ایجاد پنجره یا شبکه باز مدیریتی، تضمین سرمایه در گردش برای تولیدکننده و فرصت دادن دوباره به صاحبان صنایع موجب تحقق شعار امسال می‌شود.

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سال قبل از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید و سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زادیی‌ها» نامگذاری شد اظهار داشت: نخست باید عملیاتی شدن نامگذاری سال گذشته به عنوان مطالبه جدی رهبری نظام از دستگاه‌های مربوطه ارزیابی شود.

وی با تاکید بر اینکه تردیدی نیست که کشورمان در بخش صنایع دفاعی و نظامی و در تولید و رونمایی پهپاد، زیردریایی و موشک‌ها موفق بود، افزود: در بخش‌های تغذیه‌ای و بهداشت و درمان از جمله تولید ماسک، مواد شوینده مرتبط با حوزه بیماری کووید ۱۹ حتی در اندازه جهش تولید گام‌های موثری برداشته‌ شد.

به گفته وی، در بخش‌های زیادی از صنعت کشور حرکت مثبتی در جهش تولید رخ نداد، چرا که زیرساخت‌های تولید در کشور به ویژه در بخش نرم‌افزاری و مغزافزاری اقدام‌های خوبی انجام نشده‌ است، به گونه‌ای که گاهی به فلج‌شدن تولید در سال جهش تولید رسیدیم.

امام جمعه کاشان با تاکید بر ارزیابی و سنجش مشکل‌ها در مسیر تولید تصریح کرد: به طور یقین نبود سرمایه در گردش یکی از موانع تولید است.

آیت‌الله سلیمانی با یادآوری بررسی میزان موجود سرمایه در گردش مرکزهای تولیدی صنایع کوچک و بزرگ، اضافه‌کرد: دولت پشتیبانی و جبران از این قسمت را فکر و تدبیر نکرد آنگونه که بعضی از صنایع ما دچار دیون معوق بانکی شدند.

وی با انتقاد از آنچه مهر و موم کردن  واحدهای صنعتی دارای دیون معوق بانکی عنوان کرد، اظهار داشت: دولت به جای مهر و موم کردن این واحدها که مساوی با متوقف کردن تولید است باید برای تولیدکننده موج‌آفرینی و ایجاد انگیزه کسب و کار کند.

به گفته وی، نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به رفع موانع تولید نیز با هدف شناسایی این موانع و رفع آن از سر راه تولید است.

امام جمعه کاشان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی گرفتار مدیریت فردی و بوروکراسی اداری در کشور هستند، ادامه داد: پشتیبانی باید به گونه‌ای باشد که واردات و صادرات بی‌هدف انجام نشود و تا وقتی تولیدات بومی و داخلی کالاها را خودمان داریم نباید واردات داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار تشکیلات سفارتخانه‌ها یک بخش اقتصادی باید در حمایت و پشتیبانی از صادرکنندگان در کشورهای هدف فعالیت کند گفت: صادرکنندگان ما نباید در خارج از کشور بی پناه و ماوا باشند.

به گفته آیت‌الله سلیمانی، رعایت مجموع این تدابیر می‌تواند موانع تولید را رفع کند و وقتی موانع تولید رفع شود جهش تولید به معنی واقعی کلمه اتفاق می‌افتد.

امام جمعه کاشان با تاکید بر اتکا به استعداد، قابلیت و ظرفیت بومی و داخلی کشور تصریح کرد: البته خام‌فروشی‌ها نیز یکی از علل موانع تولید است که باید با ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری از آن جلوگیری شود.

وی با اظهار تاسف از آنچه از دست رفتن رایگان بخش عمده‌ای از منابع، مواهب و ذخایر کشور با خام‌فروشی به جای فرآوری و صنعت تبدیلی عنوان کرد، ادامه داد: مسوولان نیز برخورد شعاری نداشته باشند و عملیاتی تدبیر کنند.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ اظهار امیدواری کرد: دولت جدید، تازه‌نفس، حزب‌اللهی، با انگیزه و روحیه جهادی و جوان‌گرا باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری و تاکید کردند: شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه و رفع موانع به طور کامل محقق شود.

ایشان افزودند: تحقق جهش تولید هم تأثیرات عمیق اقتصادی در کشور از جمله در مساله ارزش پول ملی دارد و هم موجب اعتماد به‌نفس ملی، رضایتمندی عمومی و تضمین‌کننده امنیت ملی است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =