دَرَک کنارک روستایی ساحلی با طبیعتی بکر و زیبا

زاهدان- ایرنا- روستای دَرَک واقع در کنارک و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای جنوب سیستان و بلوچستان است که علاوه‌بر مردمی مهمان نواز، از چهار نمونه ساحل صخره‌ای، ماسه‌ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.

به گزارش ایرنا، روستای دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک با داشتن بکرترین، پاک ترین و زیباترین ساحل، از جنگل های حرا و خور باستانی گالک به طول ۶ کیلومتر و وسعت ۵۲ هکتار برخوردار است.
روستای دَرَک در انتهای نقشه سیستان و بلوچستان و نزدیک مرز دریایی این استان و هرمزگان واقع شده است.در این روستا مجموعه ‌ای از درختان چش، کرت(انجیرمعابد)، تپه های رمل سفید، نخل سبز رنگ و دریای نیلگون آبی در کنار هم قرار دارند.
غروب قرمز گونه خورشید در میان نخلستان، سطح دریا، رمل ها و جنگل بسیار زیبا و دیدنی است و علاقه مندان رنگ های متفاوت غروب را با جابجا شدن چند دقیقه ای خورشید مشاهده خواهند کرد.

دَرَک در زبان بلوچی به معنای سکونت در کنار دره است در واقع کلمه دره بعدها به دَرَک مشهور شده است. دَرَک جایی در چند متری دریاست که انواع درختان گرمسیری در آن به ثمر نشسته اند و ساکنان محلی انواع هندوانه، ذرت، نخیلات و غیره را کشت و برداشت می کنند.
 تپه های ماسه ای، ساحل صخره ای، شنی و مرجانی، وجود کوه، جنگل و دریا در یک نقطه سبب حیرت گردشگران داخلی و خارجی شده، در هیج منطقه ای نمی توان همه نوع ساحل را یک جا مشاهده کرد اما روستای درک از این نعمت برخوردار است.
یکی از عجایب روستای دَرَک وجود آب شیرین در چند متری دریاست که سبب رویش جنگل و پوشش گیاهی انواع درختان گرمسیری شده است.این روستا هوایی بهاری دارد و وزش بادهای موسمی و مونسون از اقیانوس سبب شده تا نسبت به مناطق دیگر هوای خنک تری داشته باشد.

 علاوه بر وجود جذابیت های یاد شده، در ساحل این روستا می توان موج سواری، قایق سواری، شنا و ورزش های آبی ساحلی را انجام داد. روستای ساحلی دَرَک یک ژئوپارک طبیعی است که می توان آن را ثبت و برای نسل های آینده پاک و دست نخورده نگه داشت.
شن های کنار ساحل و تپه های ماسه ای و رمل های سفید برای دردهای عضلانی و استخوانی خاصیت درمانی دارد و خیلی از افراد صبح زود و زمانی که آفتاب می تابد روی این شن‌ها  دراز می کشند و یا در زیر خاک خود را چال می کنند تا دردهای پا، استخوان و کمرشان درمان شود.
گردشگران می توانند با ساحل پیمایی ۶ کیلومتری از جذابیت های جنگلی، ساحل شنی، مرجانی، ماسه ای و بکر دیدنی لذت ببرند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کنارک درباره موقعیت جغرافیایی این روستای ساحلی می گوید: دَرَک در ۱۷۰ کیلومتری جنوب چابهار، در امتداد سواحل دریای مکران و با فاصله ای ۱۰ کیلومتری از زرآباد قرار دارد.

عبدالحمید بلوچ زاده اظهارداشت: این روستای ساحلی در سر راه دو بندر مهم جنوب، یعنی بندر چابهار و بندرعباس قرار گرفته و در مسیر ترانزیتی بندر کنارک و بندر جاسک واقع شده است.

وی با اشاره به این که ساحل روستای دَرَک به عنوان پاک ترین ساحل کشور نام گرفته است گفت: مردمان مهربان سرشت روستای ساحلی دَرَک دوستدار محیط زیست هستند به گونه ای که با قاطعیت می توان گفت که ساحل این روستا با همه سواحل کشور متفاوت است و از این رو نام پاک ترین ساحل کشور را برای خود به ارمغان آورده و همچنین لطافت ماسه های آن را در هیچ جای دیگر نمی توان مشاهده کرد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صمایع دستی کنارک درباره دلیل نام گذاری این مکان زیبا که دَرَک گذاشته شده است افزود: در واژگان فارسی این اصطلاح به معنی عمق و گودی نام گرفته و این معنی درباره این روستا صحت دارد زیرا این روستای ساحلی در دره ای واقع شده و از این رو آب دریای آن به آب اقیانوس متصل است.
وی بیان کرد: گردشگران زیادی در قالب تورهای گردشگری از سراسر کشور و حتی خارج از مرزها به این روستا در قبل از دوران کرونا می آمدند و معمولا همه آن ها در زمان ورود به این مکان، از آن به عنوان بهشت و منطقه ای رویایی یاد میکردند.

بلوچ زاده تصریح کرد: بخشی از زیبایی این مکان دیدنی به واسطه بکر بودن و دست کاری نشدن توسط انسان است که برنامه ریزی ایجاد زیرساخت های گردشگری نیز باید به گونه ای باشد که تغییری در این جاذبه ها ایجاد نشود بنابراین در اولین گام، مکان ساخت کمپ های گردشگری در فاصله ای دورتر از ساحل در نظر گرفته شده تا گردشگرانی که می خواهند به این مکان بروند مسافتی را پیاده طی کنند.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت های بالقوه این روستای ساحلی برای گردشگری و جذب گردشگران با ایجاد زیرساخت های لازم و همچنین معرفی آن به گردشگران گامی بزرگ در این راستا برداشته شود.

روستای دَرَک ازتوابع بخش زرآباد شهرستان کنارک(۱۹ کیلومتری جُهلو مرکز بخش زرآباد) با ۴۰۵ نفر جمعیت و ۱۰۴ خانوار، ازشرق به روستای ساحلی جُد، ازغرب به روستای پشتی از شمال به کوهستان و از جنوب به دریای مکران (عمان) وصل شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =