فرامین رهبری در مورد حذف واسطه‌ها با فناوری اطلاعات محقق می‌شود

قزوین - ایرنا - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: فرامین رهبر معظم انقلاب در مورد حذف واسطه‌ها در شعار سال جاری تنها با مدیریت مدرن و همه جانبه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق می‌شود.

لطف‌الله سیاهکلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از موضوعاتی که رهبر معظم انقلاب در شعار سال جاری به آن تاکید داشتند، حذف موانع اقتصادی به خصوص واسطه‌ها است که خوشبختانه با پیشرفت روزافزون فناوری اطلاعات این مساله امروزه به راحتی قابل حل خواهد بود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واسطه‌ها همانند آفتی در حوزه صنعت و کشاورزی به تولید کشور صدمه می‌زنند، اضافه کرد: تولیدات یک صنعتگر یا کشاورز با همه زحمت به دست واسطه می‌افتد و  در نهایت بدون ایجاد ارزش افزوده برای فروشنده، با چندین برابر قیمت به دست مصرف کننده می‌رسد.

به گفته سیاهکلی، اگرچه در یک دوره زمانی نمی‌شود به حذف واسطه‌ها اقدام کرد، اما اکنون به لطف پیشرفت‌های نظام و انقلاب در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز گسترش فضای مجازی می‌توان واسطه ها را کنار گذاشت و مصرف کننده و تولیدکننده را برای دریافت خدمات متقابل به یکدیگر مرتبط کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت باید در این حوزه ورود جدی پیدا کند و بر روی تقویت شبکه ملی ارتباطات، خدمات، دیجیتال و فضای مجازی تمرکز لازم را داشته باشد تا با ایجاد مدیریتی همه جانبه شرایط و بسترهای لازم را برای حذف واسطه‌ها در اقتصاد کشور ایجاد کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر از ظرفیت‌های نرم افزاری و سخت افزاری به سمت یک مدیریت مدرن حرکت کنیم، بسیاری از مشکلات اقتصادی در حوزه تولید برطرف شده و مانع زدایی نیز صورت می‌گیرد.

سیاهکلی به پدیده شوم قاچاق در حوزه تولید نیز اشاره کرد و یادآور شد: قاچاق یکی از موضوعات مهمی است که اصل تولید را نشانه گرفته و متاسفانه معلول پدیده‌های مختلفی بوده که طی سال‌های گذشته به آن توجه لازم صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته مسایل اقتصادی را سرلوحه شعار سال قرار داده‌اند، گفت: این انتخاب‌ها بیانگر آن بوده که کم‌تر به شعارها عمل شده و اگرچه به فرموده ایشان اگر هم در برخی حوزه‌ها جهش تولید هم صورت گرفته، اما کافی نبوده است.

سیاهکلی یکی دیگر از اقدامات مهم برای تحقق شعار سال را تسهیل در امور تولید، سرمایه‌گذاری و حذف موانع برشمرد و اضافه کرد: تا زمانی که سیستم بروکراسی اداری (کاغذبازی)، قوانین ناصحیح و ضعیف و همچنین فقدان مقررات را داشته باشیم، نمی‌توان به این راحتی شعار سال را تحقق بخشید.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قوانین و مقررات ما در حوزه تولید بخشی ناقص و بخشی به کلی مضر است که باید در این راستا برخی قوانیت حمایتی وضع کرد و دولت نیز به همراه تولیدکنندگان در راستای تحقق لایحه و طرح های تصویب شده از سوی مجلس تلاش مضاعف داشته باشند.

سیاهکلی در خصوص تاکید مقام معظم رهبری به اصلاح قوانین بانکی و گمرکی در سخنرانی ابتدای سال، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه سود تولید کمتر از سود بانکی است که در چنین شرایطی نقش تولید کم رنگ می‌شود و از طرف دیگر وقتی بانک از یک تولید کننده طلب دارد نخستین کاری را که انجام می‌دهد پلمب شرکت است که این روش ۱۰۰ درصد غلط بوده زیرا به جای برخورد با تولیدکننده متخلف با اصل تولید برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: در خصوص گمرکات نیز باید اظهار داشت که برخی کالاها نیازمند هستند تا در اسرع وقت ترخیص شوند که با وجود امکانات پیشرفته امروزی گاهی اوقات این مساله مشاهده نمی شود که باید برای این معضل نیز چاره اندیشی های نهایی صورت پذیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha