خودنمایی کرونای انگلیسی در اردبیل و گردشگرانی که نمی‌ترسند

اردبیل - ایرنا- کرونای انگلیسی که از چند ماه پیش در بخشی از کشور شیوع یافته است بلاخره در استان اردبیل نیز خودنمایی کرد و این در حالی است که با آغاز سال جدید مسافران از اقصی نقاط کشور به این استان گردشگرپذیر گسیل شده‌اند.

هجوم مسافران به این استان که به گفته مسئولان تا دو برابر نسبت به پارسال تعداد آنها افزایش دارد با توجه به صعودی شدن شیب کرونا بویژه افزایش موارد کرونای انگلیسی در اردبیل نگرانی‌ها را بیشتر کرده است و این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که پروتکل‌های بهداشتی از سوی مسافران رعایت نشده و به آن بی‌توجهی می‌شود.

هر چند که ویروس انگلیسی عمدتا توسط کارگران اردبیلی مشغول کار در عراق به این استان منتقل شده است، اما ۲ روز پیش آخرین مورد آن در روستایی در مشگین‌شهر ارمغان مسافری بود که  از مبداء داخلی به این روستا سفر کرده بود.

معاون شبکه بهداشت و درمان مشگین‌شهر گفت: آزمایش این مسافر وارده شده به روستای شعبان این شهرستان مثبت بوده و این فرد جهت درمان به اردبیل اعزام شده است.

دکتر عین‌الله‌زاده افزود: ۲۰ نفر از اطرافیان و کسانی‌که با این فرد در تماس بودند هم قرنطینه شده‌اند.

دکتر شهرام حبیب‌زاده ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل هم گفت: در حال حاضر ۱۱ نفر مبتلا به کرونای انگلیسی در اردبیل و یک نفر در خلخال شناسایی و تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

وی از همه خانواده‌هایی که مسافر از استان‌های درگیر از جمله خوزستان و یا کشور عراق دارند و یا افرادی که در این  مناطق کار می‌کنند و به استان خواهند آمد خواست تا به محض ورود این افراد به استان، به سامانه ۴۰۳۰ یا شماره تلفن مرکز مدیریت بیماری‌های شهرستان اطلاع داده تا غربالگری و معاینه و تست انجام شود و در صورت ابتلای افراد، سریعا درمان یا ایزوله صورت گیرد تا مانع انتقال ویروس در خانواده گردد.

این وضعیت در حالی است که در روزهای اخیر ابتلا به کرونا در استان اردبیل هر چند با شیب ملایم  صعودی شده و تعداد مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها در حال افزایش است.

دکتر حبیب‌زاده بیان کرد: آمار بستری همزمان مبتلایان کرونا در این استان به ۱۵۶ نفر رسیده است که ۵۲ نفر از آنها در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

وی  مجموع فوتی‌های کرونا در استان اردبیل طی یک سال گذشته را یک هزار و ۴۳۶ نفر ذکر کرد.

به گفته وی، هم‌اکنون کل استان اردبیل در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی قرار دارد ولی چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد از سه هفته پیش در وضعیت زرد قرار دارند.

دکتر حبیب‌زاده بیان کرد: هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی نیز در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: با وجود وضعیت پایدار شیوع کرونا، وضعیت این استان در زمینه شیوع کرونا همچنان شکننده بوده و شیوع موج چهارم کرونا  با توجه به سفرهای گسترده نوروزی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم محتمل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: با توجه به شرایط جدید و مشاهده ۱۲ مورد ابتلای اهالی این استان به نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به کرونای انگلیسی، همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار ضروری است.

در چنین وضعیتی رصد جاده‌ها و مناطق گردشگری استان اردبیل حکایت از ازدحام  مسافران و گردشگرانی است که بسیاری از آنها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و یا به آن کم‌توجه هستند.

پل‌های معلق مشگین شهر ، پل شیشه‌ای هیر و آبهای گرم سرعین مهم‌ترین مقصد گردشگران در روزهای اخیر است و مشاهده دسته‌جمعی گردشگرانی که در مکان‌های سیاحتی و یا رستوران‌ها بدون رعایت ابتدایی‌ترین موارد بهداشتی در حال گذر ایام تعظیلات هستند نگرانی‌ها را از پیامد این وضعیت در روزهای آتی بیشتر می‌کند.

 کلیم‌الله وثوقی ، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: در سه روز ابتدایی تعطیلات عید ۲۲۹ هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی استان به ثبت رسیده است.

حسن حسن‌پور ، فرماندار سرعین نیز با اشاره به ورود گردشگران به این شهر سیاحتی بیان کرد: ۳۰ درصد مراکز اقامتی شهرستان تاکنون پر شده است.

مسئولان استان هشدار می‌دهند که با این وضعیت امکان ورود به پیک چهارم کرونا در استان وجود داشته و مردم باید مراقب اوضاع باشند.

مقام‌های محلی به صاحبان  هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، مجتمع آب‌های معدنی و رستوران‌ها هشدار می‌دهند که ضوابط و هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرند.

 معاون سیاسی، امنیتی استاندار اردبیل گفت: ورود مسافران از مبداء مناطق دارای وضعیت کرونایی قرمز و نارنجی به این استان ممنوع است و به شهروندان اردبیلی نیز  برای دید و بازدید و سیاحت و زیارت به استان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی اجازه سفر داده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه تنها مردم استان‌های با وضعیت زرد و آبی می‌توانند به استان اردبیل مسافرت کنند، افزود: هتل‌های اقامتی و مراکز تفریحی نیز باید با کمترین ظرفیت و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مسافر پذیرش کنند.

ندایی تشریح کرد: با مراکز اقامتی، هتل‌ها و نقاطی که به نوعی برای تراکم مسافر تاثیرگذار هستند در صورت هرگونه کم‌اعتنایی و بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد کرونا، با خاطیان برخورد می‌شود.

اکبر بهنامجو،  استاندار اردبیل هم با تاکید بر شناسایی مسافران کرونایی در ایام عید گفت: مسافرانی‌ که تست کرونای آنها مثبت اعلام می‌شود؛ سریع به محل قرنطینه‌ای که ویژه این خانواده‌ها تدارک دیده شده است، منتقل می‌شوند.

وی افزود: توزیع ماسک، تست سریع کرونا و فاصله‌گذاری‌ها باید در این ایام در دستور کار تمام صنوف و مردم قرار گیرد.

نادر فلاحی ، مدیرکل ‌میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل نیز گفت: برای تسهیل در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، قطع زنجیره کرونا و سفر مسئولانه ۲۰۰ هزار عدد ماسک در بین مسافران ورودی به استان توزیع خواهد شد.

او  اضافه کرد: واحدهای اقامتی غیرمجاز به هیج وجه اجازه پذیرش مسافر نداشته و فقط واحدهای تایید شده و دارای مجوز پذیرش میهمان با ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش میهمان خواهند داشت.

دکتر بایک نخستین ، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم با بیان اینکه دستورالعمل‌های مربوط به صاحبان اقامتگاه‌ها و مراکز سیاحتی ابلاغ شده و موارد بهداشتی بویژه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت ظرفیت‌های مشخص شده در رستوران ها و آب‌های گرم معدنی استان ضروری است.

وی بیان کرد: در صورتی که موارد بهداشتی رعایت نشود امکان تغییر رنگ‌بندی مناطق گردشگری و توقف پذیرش مسافر وجود دارد.

استان اردبیل با داشتن مناطر و امکانات سیاحتی و تاریخی یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور در ایام تعطیلات است.

گزارش: سیفعلی موسی زاده 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =