فعالیت ۱۳ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی معلولیت ذهنی در مازندران

ساری - ایرنا - مدیرکل بهزیستی مازندران به مناسبت روز جهانی "سندرم داون" از فعالیت ۱۳ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی ویژه افراد دارای معلولیت ذهنی دراستان خبر داد و گفت: معلولیت‌های ذهنی به معنای محرومیت نیست و با هدایت و توانبخشی این قشر نیز می تواند به عنوان شهروندانی موثر در فضای اجتماعی زندگی کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی مازندران دکتر فرزاد گوهردهی با بیان اینکه ۲۱ مارس روز جهانی سندرم داون نامگذاری شده است، گفت: هدف از نامگذاری روز جهانی سندرم داون آگاه سازی افکار عمومی درباره این سندرم، شناخت توانایی ها و بهتر زیستن این افراد در جوامع می باشد.

مدیرکل بهزیستی مازندران بر ضرورت توجه به توانمندسازی خانواده های دارای فرزندان سندرم داون تاکید کرد و افزود:امسال نیز با پاسداشت این روز، در صدد ارج نهادن به ایستادگی و صبوری خانواده های این فرشته های مهربان، که به حق مصداق بارز حکمت و رحمت خداوند هستند به گونه ای متفاوت با سال های گذشته هستیم که در فضایی حمایت گرانه و تسهیل گرانه راه را برای تجلی آینده ای روشن تر برای این افراد ترسیم کنیم.

وی هدف بهزیستی را ارتقا رشد جسمی و ذهنی افراد دارای سندرم داون دانست و ادامه داد: سازمان بهزیستی به عنوان متولی افراد دارای معلولیت همواره بر آن است تا با توجه به نیازهای فردی و اجتماعی افراد دارای معلولیت، شرایط را برای ارتقا سطح سلامت و رفاه معلولین عزیز و خانواده های آنان فراهم آورد.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه شناسایی و آمارگیری از مبتلایان به معلولیت سندرم داون بسیار دشوار و تقریاً غیرممکن است گفت: این نوع معلولیت بخشی از زیرمجموعه معلولیت ذهنی است که اغلب موارد قابل توانبخشی و هدایت است. 

گوهردهی از پوش بهزیستی مازندران برای ۲۳ هزار معلول ذهنی خبر داد و افزود: برخلاف اوتیسم معلولان سندرم داون از تعداد بیشتری برخودار هستند و از نوع معلولیت های پرتعدادتر محسوب می شود. 

وی اظهار داشت: مبتلایان به سندرم داون بعد از شرکت در کمیسیون تشخیص نوع و شدت بهزیستی استان می‌توانند از خدمات مستمر و غیر مستمر این نهاد مطابق ضوابط و قوانین دستورالعمل‌ها بهرمند شوند.

دکتر گوهردهی افزود: این خدمات شامل خدمات حمایتی مالی، دارو ودرمان، کمک هزینه معیشت و کمک موردی، بیمه، مستمری، استفاده از خدمات مراکز روزانه، ویزیت در منزل، خانه‌های کوچک و شبانه روزی است.

دکتر گوهردهی به ارائه خدمات بهزیستی مازندران به این افراد اشاره کرد و گفت: خدمات تخصصی آموزشی توانبخشی در قالب ۱۳ مرکز روزانه  آموزشی توانبخشی، ۱۰ مرکزحرفه آموزی، ۲ مرکز پیش حرفه ای، ۳ کارگاه تولیدی حمایتی،۱۲ مرکز شبانه روزی مراقبتی توانبخشی، یک مرکز ویزیت در منزل، یک خانه کوچک معلولان ذهنی و سه مرکز مراقبت در منزل به جامعه هدف دارای معلولیت ذهنی و خانواده های آنان در راستای ارتقای سطح سلامت و رفاه این افراد ارائه می گردد.

مدیر کل بهزیستی استان گفت: افرادی که خطر به دنیا آوردن فرزندی مبتلا به سندروم داون در آن‌ها بالا باشد، باید آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی انجام دهند.

وی افزود: خانواده این افراد نیز می‌توانند برای بارداری بعدی از خدمات مشاوره ژنتیک بهزیستی استان استفاده کنند.

مدیرکل بهزیستی مازندران بر استفاده از راهکارهای مناسب برای ارتباط و داشتن رفتار صحیح با کودکان دارای سندرم داون تاکید کرد و گفت: امید است با عزمی راسخ و هدفمند و با همراهی و مشارکت خانواده های این افراد، انجمن های فعال مرتبط و نیک اندیشان که در عرصه تعالی جامعه هدف گام بر می دارند، بتوان ضمن آگاه سازی فراگیرتر، زمینه را  برای شکوفایی این عزیزان و استیفای هر چه بیشتر حقوق آنان فراهم نمود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =