۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۹
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84271604
۰ نفر

برچسب‌ها

اشرف غنی: مدیریت آب، اولویت نخست افغانستان در سال ۱۴۰۰ است

کابل- ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان در نخستین سخنرانی آغاز سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که مدیریت آبهای این کشور در سال جاری ازاولویت های مهم دولت این کشور می باشد.

به گزارش ایرنا، محمداشرف غنی در سخنرانی نوروزی خود ضمن اعلام تبریک سال نو به تمام کشورهای حوزه نوروز از خشک سالی احتمالی در انی کشور ابراز  نگرانی کرد گفت که پروژهای کوچک و بزرگی مدیریت و کنترول آب را آغاز می کند.

وی از مجلس نمایندگان افغانستان خواست که دولت را در راستای تحقق این هدف بزرگ اش همکاری کند.

براساس گزارش منابع خبری افغانستان رئیس جمهوری در روز چهارم نوروز سدکمال خان در استان نیمروز درمرز جمهوری اسلامی ایران را افتتاح خواهد کرد این کار را بزرگ ترین دستاورد سال ۱۳۹۹ دولت این کشور می داند.

محمد اشرف غنی همچنین در باره  وضعیت سیاسی  این کشور سخن گفت وافزود: صلح عادلانه و پایدار خواست ما، است که در آن خونریزی پایان یابد و برای تحقق آن، تدابیر و وحدت نیاز است که همه همدیگر را بپذیریم و تاریخ تلخ تکرار نگردد و ما مسئولیت تعیین سرنوشت فرزندان خود را داشته باشیم.

رئیس جمهور خطاب به طالبان، گفت که به خارجی ها حمله نمی کنید، پس مشروعیت حمله بر افغان ها را چه کسی برای شما داده است. بیایید این خانه را مشترک آباد کنیم، وسیلۀ دست بیگانگان نشوید و با تفاهم، صلح و منطق، یکدیگر را بپذیریم.

رئیس جمهور غنی گفت که پنج حلقه سیاست خارجی افغانستان را با عقل و تدبیر مدیریت می کنیم. سال جاری برای الکترونیکی سازی ادارات مهم است، شش شهر بزرگ افغانستان برای سرمایه گذاری آماده اند و در بخش فرهنگی نیز حرکت های بزرگ به میان خواهد آمد.

نشست صلح مسکو با بیانیه مشترک کشورهای آمریکا، روسیه، چین و  پاکستان که با برگشت  امارت اسلامی مخالف است و بر تسریع روند صلح تأکید کردند که این بیانیه با استقبال دولت افغانستان و مخالفت طالبان مواجه شد.

قرار است در ماه آوریل آینده  نشستی مرتبط به صلح افغانستان که آگاهان آنرا پیرو نشست روسیه تحلیل و تفسیر می کنند، برگزار خواهد شد و رئیس جمهوری افغانستان در این رابطه نیز گفته است که اگر ملاهبت الله رهبر طالبان در این نشست شرکت کند، وی نیز در آن حضور خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =