۱۰ هکتار حریم و بستر رودخانه‌های خلخال رفع تصرف شد

اردبیل _ ایرنا _ رئیس اداره امور آب خلخال گفت: افزایش سطح اقدامات حفاظتی در سال ۹۹ منجربه رفع تصرف ۱۰ هکتار از اراضی ملی و جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌های این شهرستان شد.

رضا شمس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: نتیجه افزایش اقدامات حفاظتی از سوی اداره امور آب تشکیل ۵۰ پرونده قضایی برای متجاوزین به عرصه‌های طبیعی و حریم و بستر رودخانه‌ها ، جلوگیری از استفاده غیرمجاز آب‌های سطحی و زیرزمینی و آزادسازی میزان قابل توجهی از اراضی ملی از دست تجاوزگران بیت‌المال است.

 او افزود: پارسال ۶ پروانه حفر و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی برای واحدهای تولیدی شهرستان صادر شد و امور آب اقدام به شناسایی ۲۰ چاه حفر شده غیرمجاز کرده و پس از طی مراحل قانونی و اخذ حکم از سوی مراجع قضایی با پرکردن این چاه‌های غیرمجاز بیش از ۲۶۰ هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

او از تجهیز ۲۰ حلقه چاه به کنتور هوشمند در راستای کنترل برداشت‌های غیرمجاز و اخذ سند برای رودخانه‌های منطقه با مساحتی بالغ بر ۱۳ هکتار برای کنترل تصرفات بستر رودخانه‌ها و حقوق بیت‌المال خبرداد و گفت: ۵۰ دستگاه موتور پمپ بنزینی ، دیزلی و برقی که برای استفاده از آب بکار گرفته شده بود، توقیف و ضبط شد.

وی اظهارکرد: در سال گذشته ۱۸ مورد اختلاف حقابه بین این اداره و اهالی روستاهای شهرستان حل و فصل و مقدمات کار برای استفاده قانونی حقابه روستاییان فراهم شد.

وی افزود: برای لایروبی بیش از ۶ کیلومتر از رودخانه‌های در معرض خطر سیل و رفع نقاط حادثه‌خیز شامل رودخانه‌های تانای شال ، قیزباخان و هروچای در خلخال  اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

شمس با بیان اینکه ۱۷ کیلومتر از مسیر رودخانه‌ها و مسیل آب‌های روان در این شهرستان نیاز به لایروبی و پاکسازی دارند، گفت: با تامین اعتبار موردنیاز تمام مسیرهای اعلام شده لایروبی خواهد شد.

وی با توصیه به مردم جهت پرهیز از ساخت بنا در حریم و بستر رودخانه‌ها تشریح کرد: در صورتی که تشخیص و نظر امور آب خلخال مبنی بر واقع شدن بنا در حریم و بستر رودخانه و مسیل آب‌های روان باشد، حکم تخریب و قلع و قمع بنا از سوی محاکم قضایی صادر می‌شود.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل دارای ۶۰ رودخانه و مسیل آب‌های روان به طول ۶۰۰ کیلومتر است و تاکنون ۲۵۰ کیلومتر از این مسیر مطالعه ، تعیین حریم و بستر و میله‌گذاری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =