۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 1022
کد خبر: 84271539
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار شرکت آب منطقه‌ای گلستان به رودخانه‌خواران

گرگان - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت که گروه گشت و بازرسی این شرکت تا پایان تعطیلات نوروزی امسال برای حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی و مقابله با تخلفاتی از جمله رودخانه‌خواری در استان فعال شد.

 به‌ گزارش روز یکشنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، سیدمحسن حسینی اظهار داشت: بازرسی مداوم، کنترل و بهره‌برداری از چاه‌های موجود، جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز جدید، بازدید و بررسی مسیرهای رودخانه و مسیل‌ها و نیز مکان‌های در معرض خطر سیلاب و تصرفات بستر و همچنین اعلام فوری موارد تخلف از سوی این گروه‌ها پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه منابع آب، سرمایه ملی و محدود است که به همه نسل‌ها تعلق دارد و باید در حفظ و نگهداری از آن تلاش بیشتری شود گفت: جلوگیری از ساخت و ساز در بستر و حریم مجاری آب‌های سطحی و همچنین برخورد با بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی گلستان در ایام تعطیل دارای اهمیت زیادی است.

استان گلستان در بخشی از حوضه آبریز دریای خزر واقع است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی دارای رودخانه‌های پرآب و مهمی است.

رودهای جاری گلستان به طور عمده از جنوب به شمال و از شرق به غرب جریان دارند و از شریان‌های اصلی و ارزشمند حیات اقتصادی به ویژه در عرصه کشت انواع محصولات کشاورزی استان به شمار می‌روند.

اترک، گرگان‌رود و قره‌سو از جمله رودهای دایمی گلستان هستند که با هزار و ۷۰۰ کیلومتر طول به صورت مستقیم در حیات جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری استان نقش آفرینی می کنند.

طول رودخانه های گلستان بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر است.

مطابق داده‌های شرکت آب منطقه ای گلستان در این استان از ۲.۵ میلیارد متر مکعب آب در دسترس شامل یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون متر مکعب زیر زمینی و ۸۸۸ میلیون متر مکعب آب سطحی، ۸۴ درصد به بخش کشاورزی، ۱۰ درصد برای شرب و سه درصد هم برای هریک از حوزه های صنعت و محیط زیست در نظر گرفته می شود.

میانگین سرانه آب تخصیصی برای هر گلستانی بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ متر مکعب در سال  است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =