شعار ۱۴۰۰ با برنامه‌ریزی ۳۰ ساله برای کشور محقق می‌شود

قزوین - ایرنا - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی گفت: شعار سال ۱۴۰۰ با توجه به لزوم نگاه بلندمدت به مسایل کشوری با برنامه‌ریزی‌های ۳۰ ساله محقق می‌شود.

رجب رحمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تبریک سال نو با اعلام این مطلب، افزود: دیدگاه مقام معظم رهبری بلند مدت است و اگر بخواهیم در حوزه تولید کشور با دستاوردهای مهم روبرو باشیم، باید برنامه‌های ما نیز بلندمدت باشد.

وی به برنامه‌های توسعه پنج ساله، ۱۰ ساله و ۲۰ ساله در نظام جمهوری اسلامی اشاره و تصریح کرد: اگرچه هر کدام از این برنامه‌ها در زیر مجموعه خود به صورت سالانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، اما ایجاد برنامه ریزی بلند مدت نه تنها سیاست‌گذاری کشور را به درستی ریل گذاری می‌کند، بلکه نظام و انقلاب را در تمام عرصه‌های مدیرتی به ثبات می‌رساند.

رحمانی بر انعطاف پذیری برنامه‌های توسعه و تولید کشور تاکید و یادآور شد: هر برنامه‌ای یک انعطافی نیز دارد که به عنوان مثال تا قبل از برنامه بودجه سال ۹۹ کسی تصور نمی‌کرد ویروس کرونا این چنین منابع کشور را مصرف کند، بنابراین ۸۵ درصد هر برنامه به غیر از ۱۵ درصد حوادث مترقبه باید امکان عملیاتی شدن داشته باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تلاش و هم افزایی می‌توان ۹۰ درصد مشکلات مردم را حل و فصل کرد، افزود: پژوهشی چندسال پیش در خصوص مدیریت مسوولان انجام شده بود که نشان می‌داد بیش از ۷۶ درصد مشکلات مربوط به سوء مدیریت‌ها و فقدان تدبیر مناسب بوده و تنها ۵ درصد آن مربوط به تحریم‌ها است.

به گفته رحمانی، در مجلس چهارم رهبر معظم انقلاب فرمودند که وابستگی به نفت و بودجه نفتی در کشور باید کاهش یابد و جلوی خام فروشی گرفته شود، چون قدرت‌های بزرگ در غرب مانند آمریکا بالاخره روزی برای ایران مانع تراشی خواهند کرد، که متاسفانه کسی به این مسایل توجه نکرد تا جایی که امروز شاهد بروز این واقعه هستیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سال جاری فرصت مناسبی است که کشور ما از همسایگان خویش برای توسعه اقتصادی و دفاعی خود استفاده کند تا جایی که خوشبختانه ایران در بسیاری از موارد پیشرفت‌های قابل توجهی نیز داشته و توانسته در حوزه‌های هسته‌ای و موشکی سرآمد کشورهای منطقه باشد.

رحمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی می‌تواند نیازهای چندین کشور همسایه خود را نیز تامین کند، ادامه داد: زمانی امام راحل معتقد بودند که ۲ استان آذربایجان می‌توانند تمام نیازهای کشور را برطرف کنند، حال امروز ایران به جایی رسیده که می‌تواند با چشم اندازی روشن به تامین نیاز کشورهای دیگر نیز بپردازد.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌های خویش با انتقاد از اینکه امسال باید دست واسطه‌ها در حوزه کشاورزی حذف شود، گفت: شعار جهش تولید به مانع زدایی‌ها اشاره می‌کند، یعنی محصولاتی نظیر پیاز، کشمش و انگور که حاصل دست رنج کشاورزان است نباید پنج برابر قیمت سر زمین به دست مصرف کننده برسد.

وی با بیان اینکه تمام سرمایه‌های کشور باید در راستای تولید هزینه شود و سودهای کلان نیز برچیده شوند، یادآور شد: در چندسال گذشته هدف این بود که هزاران میلیارد پول مردم به میان آمده و تولید افزایش یابد، اما متاسفانه ساماندهی چندانی در این حوزه مشاهده نشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مسایل اقتصادی برای چندین بار پیاپی از سوی مقام معظم رهبری عنوان می‌شود و نشان می‌دهد که دست اندرکاران نظام، از مجلس گرفته تا دولت چندان فرمایشات ایشان را عملیاتی نکرده‌اند که اگر بخشی از آن اجرایی می‌شد، تاکنون با این همه گفتاری در مسایل مختلف مواجه نبودیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =