۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۳
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84271453
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه مناطق کردنشین سوریه را هدف قرار داد

تهران - ایرنا - جنگنده بمب افکن های ترکیه بامداد امروز ( یکشنبه ) مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در شمال سوریه را پس از ۱۷ ماه برای اولین بار بمباران کردند.

به گزارش ایرنا دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه امروز ( یکشنبه ) به نقل از « رامی عبدالرحمن » مدیر این دیده بان که در  لندن مستقر است، افزود که این ، اولین حملات هوایی ترکیه پس از عملیات بهار صلح است که آنکارا و جناح های سوری مورد حمایت خود در اکتبر ۲۰۱۹ علیه نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال سوریه راه اندازی کردند. 

وی افزود: هواپیمای جنگی ترکیه پایگاههای نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه را در روستای صیدا در حومه « عین عیسی » در شمال رقه هدف قرار دادند.

عبدالرحمن اضافه کرد : درگیری ها بین دو طرف به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشت و تاکنون نیروهای ترکیه پیشروی موفقیت آمیزی نداشته اند اما نیروهای دموکراتیک سوریه موفق شدند یک تانک ترکیه را منهدم کنند.

عملیات بهار صلح که پس از دو توافق نامه آنکارا با واشنگتن و سپس با مسکو به حالت تعلیق درآمد به ترکیه امکان داد مناطق مرزی سوریه به طول حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر را تحت کنترل بگیرد اما « عین عیسی » و اطراف آن در دست نیروهای دموکراتیک سوریه ( کردها ) باقی ماند.

آنکارا یگان های حفاظت از مردم کرد را در امتداد حزب کارگران کردستان ( پ.ک.ک ) که ترکیه و متحدانش آن را در بین سازمان های تروریستی قرار داده اند، می داند.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این سو در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دی ماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله عفرین و شهرهای الباب، اعزاز و جرابلس را تصرف کرد.

ترکیه در ۲۵ مهر۹۸ نیز برای آنچه عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه خوانده شد ، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

عملیات ارتش ترکیه علیه یگان های حفاظت از مردم کرد (قسد ) موجب متشنج شدن روابط بین آنکارا و برخی از کشورهای غربی به آمریکا و فرانسه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =