۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84271437
۰ نفر

برچسب‌ها

سفیر ایران در بوسنی: تهران-سارایوو مصمم به گسترش همه‌جانبه روابط هستند

بلگراد-ایرنا- سفیر ایران در سارایوو گفت: جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین برای توسعه و تقویت روابط اقتصادی در حوزه های مختلف از جمله بخش های خصوصی دو کشور مصمم هستند .

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «رضا قلیچ خان» همزمان با آغاز سال ۱۴۰۰ در مصاحبه با روزنامه "اسلوبوجنیه" قدیمی ترین روزنامه بوسنی و هرزگوین به تشریح مسائل مرتبط با روابط دو کشور و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات مهم منطقه ای و جهانی پرداخت.

سفیر ایران در این مصاحبه با اشاره به آنکه در تقویم جهانی ۲۰ مارس روز اول بهار و آغاز سال نو ایرانی است، گفت: مردم ایران و برخی از مردم دیگر کشورها طبق رسوم چند هزار ساله، ابتدای فصل بهار را جشن می گیرند و در کشور بوسنی و هرزگوین نیز در "تکایا" جشن های سلطان نوروز برگزار می شود.

قلیچ خان اضافه کرد: متاسفانه دومین سال است که نوروز میهمانی ناخوانده دارد؛ ویروس کرونا نه تنها در ایران بلکه میهمان ناخوانده همه مردم جهان است و گروهی به جای فراهم کردن وسایل جشن بهار، درگیر فراهم کردن امکانات درمان برای خود یا عزیزان خود هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مواضع اصولی کشورمان در خصوص کشورهای منطقه بالکان غربی گفت: رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تحکیم صلح، ثبات و آرامش در بالکان غربی به ویژه کشور بوسنی و هرزگوین است و ما همواره از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و همزیستی صمیمانه و مسالمت آمیز همه اقوام و مذاهب در بوسنی و هرزگوین حمایت می کنیم.

قلیچ خان با تاکید بر اهمیت توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور افزود: ایران و بوسنی و هرزگوین از ظرفیت های بالایی برای توسعه همه جانبه روابط برخوردارند و اراده سیاسی مقامات ایرانی و بوسنیایی برای بالفعل کردن این ظرفیت ها وجود دارد و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نیز نسبت به پیگری روند توسعه و تقویت روابط اقتصادی میان بخش های اقتصادی و شرکت های خصوصی دو کشور مصمم است و در این راستا از هیچ مساعدتی به تجار و بازرگانان دو کشور دریغ نمی نماید.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری آقای بایدن با اشاره به جایگاه مقاومت در برابر زورگویی خارجی و اهمیت استقلال نزد ملت ایران گفت: هر زمان دولت آمریکا از اقدامات خصمانه علیه ملت ایران دست بردارد و آمادگی داشته باشد به جای تهدید از باب تکریم و احترام به حقوق ملت ایران وارد شود و تحریم ها را لغو کند، آن زمان می توان گفت شرایط متفاوت خواهد بود.

قلیچ خان در پایان افزود: امیدوارم نوروز برای همه مردم دنیا به ویژه مردم دو کشور دوست، ایران و بوسنی و هرزگوین، سرشار از  سلامتی، رفاه و بهروزی بوده و روز به روز شاهد گسترش و توسعه روابط دو کشور در تمامی عرصه ها باشیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =