پیشگیری از وقوع جرم نیاز به اقدامات مردم محور دارد

کرمان - ایرنا - رئیس کل دادگستری کل استان کرمان گفت: پیشگیری از وقوع جرم با ماهیت اجتماعی خود نیاز به توسعه اقدامات مردم محور دارد که این موضوع در سند تحول قضایی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یدالله موحد در جمع معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان از خوش فکری این معاونت در زمینه پویاسازی برنامه‌های پیشگیرانه تقدیر کرد و افزود: امروز معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان  در سطح استان برخودار از مجموعه ای  سازمان یافته از کارکنان خوش فکر  گرفته تا نخبگان علمی و مصلحین  علما وروحانیون با انگیزه خدمتی بالا  در اختیار دارد که می تواند با این سرمایه های ارزشمند برای تحقق اهداف قوه قضاییه گامهای بلندی بردارد همانطور که در سال های قبل هم موفق عمل کرده است.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان عنوان کرد: این مجموعه اتاق فکر و ستاد فرماندهی اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به شمار می‌آید که گستره کار آن در سطح جامعه است و حوزه جغرافیایی آن استان کرمان است.
موحد خاطرنشان کرد: آسیب ها و جرایم از نظر ماهیت اجتماعی که دارند، بایستی برنامه های پیشگیرانه در این حوزه نیز جامعه محور باشند و به اتکا قابلیت و ظرفیت های موجود در جامعه اقدام شود.
وی ادامه داد: سیاست های پیشگیری مشارکت جویانه و مردم محور چه در حوزه فکر واندیشه و چه در عرصه اقدام،  رویکرد سند تحول قضایی است و در این سند جلب همکاری و مشارکت نخبگان برای تحول در قوه قضاییه در همه ابعاد از جمله حوزه پیشگیری بعنوان یک اصل اساسی به رسمیت شناخته شده لذا همکاران باید در بستر و مسیر اهداف سند تحول حرکت کنند.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان به ظرفیت های مصلحین و حکمین قرآنی و گشت های رضویون نیز اشاره و بیان کرد: مصلحین از آن جهت موفق هستند که از بطن جامعه برخواسته اند و معاونت اجتماعی در راستای برنامه های خود می تواند از ظرفیت گشت های رضویون به منظور تحقق پیشگیری محله محور نیز استفاده کند.
موحد با اشاره به تجربه موفق استان کرمان در اجرای میثاق نامه عدالت وامنیت پایدار و توسعه امنیت در جنوب و شرق استان با استفاده از ظرفیت سران طوایف و ریش سفیدان، تصریح کرد: سران طوایف که در میثاق‌نامه شرکت دارند نیز از این جهت استقبال می‌کنند چون از بطن جامعه برخواسته اند.
وی ضمن بیان این مطلب که مشارکت‌های مردمی و برون سپاری خدمات از اولویت های قوه قضاییه به شمار می رود، تصریح کرد: قوه قضاییه در راستای توسعه اعتمادسازی و ارتباط پویا با لایه های مختلف جامعه باید تمامی ظرفیت های اجتماعی موجود را همراستا کرده و در مسیر پیشگیری از وقوع جرم از آنها استفاده کند.
رییس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: طبق سند تحول قوه قضائیه نباید دستگاه قضایی منفعل باشد بلکه باید به صورت پویا و مستقل و قبل از وقوع جرم اقدام به شناسایی بسترهای جرم زا کند چرخش به تغییر از رویکرد انفعالی به سمت پویایی در صورتی اتفاق می‌افتد که شناسایی ظرفیت ها و بستر جرایم مورد بررسی قرار گیرند تا زمینه حذف ارتکاب به جرم فراهم شود و عوامل ارتکاب جرم خنثی شود.
موحد تاکید کرد: معاونت  اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان باید هنرمندانه قابلیت های بدنه جامعه را به خدمت بگیرد.
در پایان این نشست از "سید مهدی قویدل" معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان و همکاران این معاونت  تقدیر به عمل آمد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =