امریکن اینترپرایز: تیم بایدن به دنبال کاستن از فشار داخلی است

تهران - ایرنا- «موسسه امریکن اینترپرایز» در گزارشی ضمن بررسی اظهارات برجامی برخی از مقام هایی که برای مناصب سیاست خارجی آمریکا برگزیده شده اند، رویکرد و گفته های کنونی آن ها را برای کاستن از فشارها بر دولت «جو بایدن» ارزیابی کرد.

این موسسه در گزارشی نوشت: «جو بایدن» در دوره رقابت های انتخاباتی بر بازگشت به برجام تاکید زیادی داشت. اگرچه به نظر می رسد پس از پیروزی در انتخابات و حضور وی در کاخ سفید تا حد زیادی اجرای این وعده به فراموشی سپرده شد اما نحوه گزینش افراد در وزارت امور خارجه و تصمیم سازان سیاست خارجی حکایت از آن دارد که وی برای مقابله با موج مخالفت های داخلی در ایالات متحده تلاش دارد رویکردی بدون حاشیه و کم دردسر را برای اجرای سیاست ها اجرایی کند.

«دانیله پلتکا» تحلیلگر اندیشکده «موسسه امریکن اینترپرایز» به ارزیابی سیاست های جو بایدن در حوزه سیاست خارجی پرداخت و با انتشار گزارشی به این پرسش پاسخ داد که آیا اقدامات تیم بایدن با گفته های آن ها مطابقت دارد؟

در بخشی از این گزارش آمده است : جلسات معرفی نامزد مناصب و پست های دولتی در سنای آمریکا فرصت خوبی برای سیاستمداران این کشور است تا تغییرات احتمالی در خط مشی های دولت و مقام های تازه را ارزیابی کنند. گاهی اوقات علاوه بر آزمودن نامزدها، این چهره ها مجبور به عذرخواهی بابت اظهارات، پیام ها و حتی توئیت های خود می شوند. برخی مواقع این افراد سخنانی را که در زمان تصدی پست بیان می کنند با اظهاراتی که قبل از آن گفته اند متفاوت است. به تازگی «کالین کال» مشاور امنیت ملی سابق جو بایدن (هنگامی که وی معاون رئیس جمهوی «باراک اوباما» بود) به عنوان معاون وزیر دفاع آمریکا نامزد شده است. وی در این جایگاه در واقع سومین مقام پنتاگون به شمار می رود و یکی از بازیگران اصلی در امنیت ملی آمریکا خواهد بود. وی کارشناسی جدی در امور امنیت ملی است که سال های طولانی و حتی در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» منتقد سیاست های وی بود.

کال با اظهارات و توئیت های خود سیاست های ترامپ در حوزه امنیت ملی را نادرست نقد می کرد. وی ترامپ را به عنوان رهبر جمهوریخواهان با عناوینی همچون فرقه مرگ و حزبی برای پاکسازی قومی مورد حمله قرار می داد. 

در این گزارش با بیان این موضوع که کال یکی از معماران اصلی توافق هسته ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود و سال ها بر ضرورت تعامل با ایران تاکید می کرد, آمده است: وی تاکنون مدام استدلال کرده است افرادی که با برجام مخالف هستند خواهان نزاع با ایران هستند؛ و این تفکر اگر به عنوان جایگزینی برای معامله با ایران در نظر گرفته شود یک توهم خطرناک است.  ترامپ و همراهانش معتقد بودند که می توانند ایران را به پذیرش یک توافق بهتر مجبور کنند که بندهای غروب آن را نابود می کند، زرادخانه موشکی ایران را از بین می برد و سیاست های منطقه ای ایران را تغییر می دهد،اما این طور نشد. کال اعتقاد داشت که شاید ترامپ امید داشته باشد که ایران را منزوی کند اما در عوض این آمریکا بود که تنها ماند.

طبق این تحلیل نامزدی کال برای این پست با تفکرات وی متفاوت هستند ،زیرا وی اکنون وقتی در مقابل اعضای سنا سخن می گوید نکاتی متفاوت را بیان می دارد. وی در گذشته اعتقاد داشت که آمریکا باید با توافق هسته ای و کمک مالی ناشی از آن با ایران به تعامل بپردازد و تهران را محدود کند، اما اکنون در جلسه معتقد است که آمریکا باید موضع قاطعانه تری را در خاورمیانه و  ایران اتخاذ کند.

طبق تحلیل فوق، "همه این مسائل در حالی مطرح می شوند که کال در دوره ریاست جمهوری ترامپ نگران همین رویکرد از سوی کاخ سفید بود و از سخت گیری های وی علیه ایران به شدت انتقاد می کرد."

این اندیشکده کال را به دو شکل قدیمی و جدید تقسیم بندی کرد و عنوان داشت:  مشخص نیست اگر وی به این پست گمارده شود با چه دیدگاهی رفتار خواهد کرد. از سوی دیگر در مورد نامزدی «وندی شرمن» مقام ارشد سابق وزارت امورخانه و مذاکره کننده اصلی دولت اوباما با ایران نیز همین موضوع مطرح است. وی در جلسه سنا توضیحاتی را ارائه کرد تا بتواند به عنوان معاون وزارت خارجه آمریکا منصوب شود. شرمن در این جلسه گفت تعامل با ایران باید بر اساس شرایط امروز تعیین شود و نه نوستالژی یا آنچه ممکن است، باشد. 

در ادامه گزارش این اندیشکده آمده است: شرمن در جلسه تاکید کرد که واقعیت های زمین تغییر کرده است، ژئوپلیتیک منطقه دگرگون شده، بنابراین مسیر روبرو هم تغییر کرده است. وی چهار سال قبل از سیاست های ترامپ علیه ایران به شدت انتقاد می کرد زیرا آن را دلیلی بر آن دانست که واشنگتن را به سمت درگیری با ایران سوق می دهد و تنش ها در منطقه خاورمیانه را به نحو خطرناکی بالا می برد. وی در آن زمان تصمیم های مقامات ناشناس آمریکایی را عاملی برای اقدامات و واکنش های ایران ارزیابی کرد. 

نویسنده این گزارش افزود: مانند کالین کال نمی توان وندی شرمن واقعی را هم تشخیص داد. با اینحال مشخص است بسیاری از نزدیکان بایدن مایل به عقب نشینی در مقابل ایران هستند. حتی آنتونی بلینکین مصمم است که نمایندگان مجلس و سنا را در راستای اهداف سیاست خارجی بایدن هدایت کند. وی تا زمان تائید تمام نفرات تیمش به این شکل عمل خواهد کرد و اصرار می کند که ایالات متحده فاصله زیادی تا بازگشت به توافق هسته ای دارد. بلینکن هم در سال ۲۰۱۷ در مقاله ای بر ضرورت باقیماندن آمریکا در برجام تاکید داشت و تنها راه برای تغییر در آن را ارائه پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر دانست. اما نکته عجیب اکنون این است که گزینه های وی دیدگاه های متفاوتی در مورد چگونگی مدیریت مساله ایران ارائه می دهند. 

این اندیشکده افزود:  درحالی که روند تائید گزینه ها در سنا ادامه دارد مقام های ارشد امنیت ملی بایدن تلاش می کنند نگرانی ها را برطرف کنند.  هنوز رویکرد بایدن به صورت دقیق مشخص نشده است زیرا گروه های مختلفی در تیم او وجود دارند. برخی هم بر آماده سازی شرایط جهت مذاکره گسترده با ایران تاکید دارند اما آیا سنا همین نکات را از سوی نامزدها می شنود؟ برخی اعتقاد دارند سخنان این افراد بخشی از تاکتیک کسب تائید از سوی سنا است.

*موسسه امریکن اینتپرایز اندیشکده ای در حوزه سیاست عمومی با این ادعاست که تلاش خود را برای ارتقای کرامت انسانی و ساختن جهانی آزادتر و ایمن تر به کار می بندد. این مرکز اصول مورد اعتقاد خود را دموکراسی، تقویت رهبری جهانی و قدرت آمریکا و توسعه فرهنگ کثرت گرایانه بیان می دارد. این اندیشکده در سال ۱۹۳۸ میلادی در واشنگتن تاسیس شد.  

انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =