احداث ۵۱۱ کیلومتر جاده اصلی و فرعی قزوین در دولت تدبیر

قزوین - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: احداث ۵۱۱ کیلومتر بزرگراه، جاده اصلی و فرعی و همچنین راه روستایی این استان در دولت تدبیر منجر به افزایش سطح ایمنی و کاهش تصادفات شده است.

به گزارش ایرنا، امروز احداث راه به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی و مهم توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و همچنین رفاه عمومی به شمار می‌رود و هرگونه سرمایه‌گذاری در آن ضمن افزایش زیرساخت‌ها، باعث گسترش و تحرک فعالیت‌های اقتصادی در هر جامعه‌ای شده و به همین جهت از حمل و نقل جاده‌ای همواره به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه اقتصادی یاد می‌شود.

امروزه کارشناسان معتقدند که برای توسعه واحدهای اقتصادی باید توجه ویژه‌ای به موضوع حمل و نقل جاده‌ای و حتی ریلی داشته باشیم چرا که این مساله تقویت بخش مراکز تولیدی در هر منطقه‌ای به شمار می‌روند.

این در حالی است که از گذشته‌های دور موضوع اهمیت بخشیدن به راه و جاده ارتباط جوامع بشری را روز به روز به هم نزدیک و نزدیک‌تر ساخته و همچین باعث تعالی بخشید به تمدن بشری نیز شده تا جایی که توسعه سطح فرهنگی مناطق مختلف را هم تا حدود زیادی تحت شعاع خود قرار داده است.

این مهم در کشور ما، به خصوص از چهار دهه گذشته سخت مورد توجه حکومت و دولتمردان آن قرار گرفته تا جایی که این روزها شاهد گسترش و بهره برداری روز افزودن بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها، جاده‌های فرعی و اصلی، راه‌های ارتباطی روستایی و به خصوص خطوط ریلی در سراسر کشورمان هستیم

این موضوع اما در استان قزوین به لحاظ واقع شدن در کریدورهای شمالی به جنوبی و شرقی به غربی همواره و از گذشته‌های دور مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است.

احداث ۵۱۱ کیلومتر جاده در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید از شاخصه های مهم توسعه استان قزوین بوده است

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در این رابطه اظهار داشت: از سال ۹۲ تاکنون ۲۴ کیلومتر بزرگراه، ۱۵ کیلومتر راه اصلی، ۵۰ کیلومتر راه فرعی و ۴۲۲ کیلومتر راه روستایی به منظور افزایش سطح ایمنی و بالا بردن درجه راه و سهولت در امر بهره برداری از آن در این استان مورد احداث و بهره برداری قرار گرفته است.

ابراهیم مبارک قدم تصریح کرد: عملیات راهسازی شامل زیرسازی و روسازی ۲۸۰کیلومتر ( آزادراه، بزرگراه و راه‌های اصلی) برای افزایش سطح ایمنی جاده صورت گرفته است.

وی، احداث خط آهن قزوین - رشت را یکی از مهمترین مطالبات مردم استان طی سال‌های گذشته دانست و اظهار داشت: خوشبختانه این طرح سرانجام و با گذشته بیش از ۱۵ سال از زمان آغاز ساخت آن، با تامین اعتبارات مورد نیاز از سوی دولت شاهد بهره برداری از آن در سال گذشته بودیم.

این مسوول اجرایی با اشاره به بهره برداری از پروژه ۲ خطه شدن راه آهن قزوین - کرج، افزود: با توجه به نیاز مردم استان و ارتقای سطح ایمنی، عملیات ۲ خطه شدن خط آهن قزوین - زنجان نیز به مراحل پایانی خود نزدیک شده و در آینده نزدیک نیز شاهد بهره برداری از این پروژه نیز خواهیم بود.

وی ادامه داد: افتتاح و بهره برداری از آزادراه غدیر (آبیک - چرمشهر) که بهمن ماه گذشته و با ۱۰ هزار میلیارد تومان به انجام رسید جزو پروژه‌های بسیار مهم کشور بود که علاوه بر اتصال شهر آبیک به چرمشهر ورامین، شاهد کاهش تصادفات فوتی، جرحی و بار ترافیکی قزوین - کرج و همچنین گشوده شدن گره ترافیکی پل فردیس کرج هم خواهیم بود.

مبارک قدم، احداث بزرگراه تاکستان - رزن، باند دوم جاده بویین زهرا - دانسفهان به سه راهی رحیم آباد، سه راهی جاده دانسفهان - شامی شاپ تاکستان به منظور تسهیل در راه ارتباطی بین مراکز صنعتی کشور و اتصال استان‌های شمال غرب به مرکز کشور، احداث راه اصلی ضیاءآباد - آبترش، تعریض جاده تاکستان - آقچه کند - نیکویه، بهسازی و تعریض راه ارتباطی محمدیه - آبیک جهت رفع نقاط حادثه خیز مسیر، بهسازی و تعریض جاده تاکستان - ابهر - سلطانیه برای افزایش سطح ایمنی، بهسازی و تعریض جاده اک - تاکستان و احداث تقاطع غیرهمسطح شرکت نفت از اقدامات اساسی راهسازی در زمان دولت تدبیر و امید در استان قزوین بوده است.

وی به احداث بیمارستان۹۶ تختخوابی تاکستان با ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تسهیل در ساخت کاربری درمانی و ارایه خدمات بهتر و سریع‌تر به مردم اشاره و یادآور شد: از دیگر اقدامات صورت گرفته طی این مدت می‌توان به احداث یادمان شهدای گمنام با ۲۱ میلیارد ریال اعتبار جهت پاسداشت و یادبود شهدای دوران دفاع مقدس، احداث مجتمع‌های تجاری در مسکن مهر تاکستان با چهار میلیارد ریال، احداث سالن ورزشی مهرگان با پنج میلیارد ریال، احداث ساختمان سازمان برنامه و بودجه استان با ۱۴۰ میلیارد ریال، احداث درمانگاه ناحیه شهری مهرگان با ۱۴ میلیارد ریال، احداث ساختمان اداره کل استاندارد استان با ۱۰۲ میلیارد ریال، احداث مجتمع ادارات البرز با ۲۴ میلیارد و مجتمع عدالت آبیک با ۲۶ میلیارد ریال اعتبار اشاره کرد.

۱۱ هزار و ۱۴۸ هکتار از اراضی استان قزوین تملک شده است

مبارک قدم به اقدامات صورت گرفته در حوزه حقوقی و املاک این اداره کل از سال ۹۲ تاکنون اشاره و افزود: طی این مدت ۱۱ هزار و ۱۴۸ هکتار از اراضی شهرهای قزوین، تاکستان، بویین زهرا، خرمدشت و الوند در راستای دستیابی به اهداف دولت و فراهم نمودن زمینه‌های پیشرفت و توسعه شهری و به منظور حفاظت از اراضی دولتی و حفظ حقوق بیت المال مورد تملک قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طی این مدت همچنین ۴۵ هکتار زمین جهت احداث خدمات فرهنگی، درمانی، ورزشی، تفریحی و ورزشی به منظور تسیهل در امر ساخت کاربری‌های خدماتی در بخش‌های مختلف از سوی این اداره کل واگذار شده است.

این مسوول با اشاره به واگذاری ۱۱ هزار و ۷۰۰ متر مربع زمین جهت احداث واحدهای مسکونی به خانواده معزز شاهد، ایثارگر و محرومان، اظهار داشت: همچنین ۴۷۰ هکتار زمین نیز در طول فعالیت دولت تدبیر و امید جهت احداث واحدهای صنعتی از سوی این اداره کل واگذار شده است.

۲۳ هزار واحد مسکن مهر به مردم و اقشار کم درآمد واگذار شده است

مدیرکل مسکن و شهرسازی استان قزوین به اقدامات صورت گرفته در حوزه مسکن و بازآفرینی اشاره و تصریح کرد: از اقدامات صورت گرفته این استان در کارنامه دولت تدبیر و امید، واگذاری ۲۳ هزار واحد مسکن مهر جهت کمک به مردم و اقشار کم درآمد جهت خانه‌دار شدن آنها و همچنین آغاز عملیات احداث ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد.

وی به کمک ۱۰ میلیارد ریالی این اداره کل جهت کمک به بازسازی صحن آستان امامزاده حسین (ع) در راستای اجرای تفاهم نامه بین شرکت عمران بهسازی شهری ایران و آمادگی واگذاری قطعات تملیکی از سوی این اداره کل اشاره و یادآور شد: این در حالی است که عملیات آغاز ساخت ۲ مجتمع فرهنگی و تجاری، ۶ باب مدرسه و یک باب کلانتری نیز از سوی این اداره کل صورت گرفته است.

به گفته وی، افتتاح و بهره‌برداری از خانه فرهنگ شال و زیاران، احداث بیمارستان در شهرهای تاکستان و آبیک آغاز و تحویل ۳۰ باب خدمات روبنایی شامل مسجد، مدرسه، درمانگاه و سالن ورزشی در مسکن مهر جزو خدمات ارایه شده از سوی دولت تدبیر و امید بوده است.

مبارک قدم ادامه داد: در حوزه معاونت شهرسازی و معماری نیز طرح مجموعه شهری قزوین که در سال ۹۴ ابلاغ شده بود به استاندار و شهرداری ابلاغ و طرح GIS ناحیه‌ای قزوین به همراه طرح بازنگری جامع شهر قزوین، طرح جامع اقبالیه، طرح جامعه تفصیلی محمودآباد، طرح جامع شهر الوند، طراحی شهری پونک و طرح تفصیلی الوند نیز که از سال ۹۲ تاکنون ابلاغ شده بود به استانداری و شهرداری‌های مربوطه ارسال گردیده است.

دهکده لجستیک در قزوین ایجاد می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین اضافه کرد: طرح ایجاد دهکده لجستیک قزوین با توجه به قرار گرفتن استان در گذرگاه‌های شمال به جنوب و غرب به شرق در حوزه‌های جاده‌ای و ریلی، در دستور کار جدی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که اجرای طرح توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی (TOD) به عنوان نخستین شهر در قزوین به انجام خواهد رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =