معاون شهرسازی کرمان: طرح تفصیلی بم با رویکرد علمی تهیه می‌شود

کرمان - ایرنا - معاون معماری اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان گفت :شهر بم با توجه به ویژگی های خاصی که دارد و یک شهر جهانی با رویکرد توسعه و عمران است باید طرح تفصیلی آن به صورت علمی تهیه شود.

رضا حافظی  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بعد از زلزله سال ۸۲ طرح اضطراری تفصیلی بم به واسطه شرایط خاص آن زمان توسط مجموعه ای از مشاورین تهیه و طراحی شد که البته نقاط ضعف زیادی داشت.
 رضا حافظی افزود: در سال۹۰ پس از بازسازی قرارداد تهیه طرح جامع شهر بم بسته شد تا مشاور بتواند طرح جامع و کاملی را برای بم تهیه کند که متاسفانه به دلیل صورت گرفتن یکسری اتفاقات از جمله انتخاب مشاور، طرح تهیه شده مشکلاتی را که بم برای توسعه و عمران نیاز داشت جوابگو نبود.

به گفته حافظی روند تهیه طرح جامع تفصیلی بم طولانی شد و هفت سال زمان برد و زمانی که طرح آماده شد دیگر برای توسعه و عمران بم مناسب نبود.

او تصریح کرد:با رایزنی انجام شده و تلاش های فرماندار بم و پیگیری های صورت گرفته، توانستیم یک فرایند کامل و جامعی برای تهیه طرح تفصیلی بم با رویکرد بازآفرینی شهر بم و اصلاح طرح قبلی برنامه ریزی کنیم.
معاونت معماری اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان ادامه داد: به دلیل تامین اعتبار این طرح و مشکلات مالی طرح تفصیلی با رویکرد بازآفرینی بم نیز نزدیک به ۲ سال طول کشید.
حفاظی تاکید کرد: با تامین اعتباری که توسط شرکت مادر تخصصی بازآفرینی ایران اتفاق افتاد و به محض انجام این اعتبار ،فرایند انتخاب مشاور در اداره راه و شهرسازی استان کلید خورد و ۱۶ مشاور ملی و استانی در رقابت انتخاب برای مشاور طرح شرکت کردند.

وی گفت :پس از گذراندن فرایند های کاری مختلف در خصوص ارزیابی کیفی و کمی مشاورین، شرکت آمودان که یک شرکت بومی استان بوده و تجربیات خوبی نیز در تهیه طرح ها دارند برای تهیه این طرح انتخاب شد.

به گفته او شهر بم متعلق به ایران و استان کرمان نیست و متعلق به دنیا است که در این طرح باید تمام موارد را به کار بگیریم.
حافظی توضیح داد: در مدت زمان کوتاهی که برای تهیه طرح در نظر گرفته شده انتظار می رود که بین دستگاه ها همبستگی و هماهنگی صورت گرفته و تمام اطلاعات مورد نیاز مشاور در اختیار آن ها قرار گیرد.

به گفته او کمبود اطلاعات باعث ایجاد اشتباهات زیادی می شود و هر چه اطلاعات کامل تر و جامع تر باشد طرح جامع تری نیز خواهیم داشت.

معاونت شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان افزود: بهتر است که نقشه به روز و پایه در اختیار مشاور قرار گیرد همچنین به واسطه منظر فرهنگی شهر جهانی بم باید هماهنگی لازم با سازمان میراث فرهنگی داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات و دغدغه های شهر را با توجه به سند منظر فرهنگی در نظر بگیریم.

شهرستان بم در فاصله۱۹۵ کیلومتری استان واقع شده است

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =