زمین‌های کشاورزی مازندران در ایام نوروز محافظت می‌شود

ایرنا - ساری - رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام این که ۲۲ گشت خودرویی یگان ویژه امور اراضی در ایام تعطیلات نوروزی در استان فعال است ، گفت که در این ایام با هرگونه تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز به صورت شبانه‌روزی برخورد می‌شود.

عزیزالله شهیدی فر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال استان و با دستور رئیس کل دادگستری ، دادستان های استان با گشت های یگان ویژه امور اراضی جهاد کشاورزی هماهنگ هستند و با هرگونه تخلف و تعرض به زمین های کشاورزی برخورد قاطع می کنند.

وی گفت : سامانه ۱۳۱ هم جهت تسهیل در دریافت گزارش های مردمی در رابطه با ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های کشاورزی به صورت شبانه روزی فعال است و انتظار است که شهروندان هم جهاد کشاورزی را در برخورد با تخلفات یاری کنند.

شهیدی فر با تاکید بر این که فرمانداران ، دادستان ها و فرماندهان انتظامی شهرستان های استان هم با فرماندهی یگان حفاظت امور اراضی همکاری و همراهی دارند ، افزود : از آن جایی که تا یک دهه پیش بیشترین خرید و فروش و ساخت و سازهای غیر قانونی در زمین های کشاورزی طی روزهای تعطیل بویژه در ایام نوروز صورت می گرفت ، این موضوع به صورت ویژه از سال ۹۳ تا کنون مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی شکل گیری یگان حفاظت امور اراضی در دولت تدبیر و امید را برای پایان دادن به تخلفات و تعرضات به اراضی کشاورزی برشمرد و گفت : فعالیت نیروهای گشت یگان امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران برای صیانت از زمین های زراعی و باغی  و پیشگیری  از تغییر کاربری غیر قانونی در تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۰ دوچندان شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت : برای اینکه اراضی کشاورزی استان را نجات دهیم با هماهنگی دادستانی و دادگستری به طور جدی اقدام به قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز می کنیم و تلاشمان این است از اراضی کشاورزی استان حراست کنیم.

وی اضافه کرد : اگر متقاضی طرح یا پروژه‌ای وجود دارد باید برای طی کردن مراحل قانونی به جهاد کشاورزی مراجعه کند و همچنین اجرای هر طرحی در استان دارای حریم خاص خودش است که باید رعایت شود در غیر این صورت به صورت جدی با متخلفان برخورد خواهد شد.

طبق اعلام رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، سال گذشته بیش از  ۲هزارو ۵۰۰ مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در این استان تخریب و ۲۵۰ هکتار زمین به بخش کشاورزی بازگردانده شده است.

تشکیل یگان حفاظت امور اراضی از مهر ماه سال ۹۸ با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و با هدف ساماندهی و قانونمندسازی فعالیت گشت های اراضی کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و این یگان زیر نظر وزارت جهادکشاورزی و سازمان امور اراضی کشور فعالیت می کند.

از آن جایی که تا ۷۰ درصد وسعت استان مازندران جزء عرصه های طبیعی ملی در قالب سواحل دریای خزر ، جنگل و مرتع است، تجاوز و تصرف این عرصه ها و تغییر کاربری های غیر قانونی زمین های کشاورزی همواره از مشکلات جدی و دغدغه های ملی بوده است.

ندادن خدمات عمومی آب ، برق ، گاز و تلفن از سوی دستگاه های اجرایی به عنوان خط قرمز برای کاربری زمین های کشاورزی در استان های شمالی تعریف شده است.
بر اساس اظهارات بازرسان، هیچ یک از زمین هایی که به صورت غیرقانونی تفکیک و به ویلا و یا واحدهای مسکونی و حتی واحدهای تولیدی و صنعتی تبدیل شدند، خدمات عمومی آب و برق ، گاز و تلفن دریافت نمی کنند.
۷۲ نوع محصول کشاورزی در مازندران تولید می شود که در ۱۵نوع از جمله برنج با یک میلیون تن ،مرکبات با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ،کیوی ،گل و گیاه ،دام وطیور و شیلات رتبه اول تا سوم کشور را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =