کرونا در کمین مسافران فارس

شیراز_ایرنا _ هر چند شهروندان در شیراز و دیگر مناطق استان فارس به میهمان نوازی شهره اند و در سال‌های پیش که بیم همه گیری کرونا نمی‌رفت در روزهای نوروز شیراز و شهرهای دیگر فارس آغوش به روی همسفران می گشود ولی در نوروز امسال شهرهای این استان میزبان مسافران نیست.

هم اکنون دو شهرستان زرین دشت و ارسنجان در استان فارس در ردیف شهرهای نارنجی و پرخطر کرونا قرار دارند و ممنوعیت سفر دارند ولی شیراز و سایر شهرهای این استان نیز اولویت سفر ندارند و هیچ زیر ساخت و امکانی برای بازدید و پذیرایی مسافران در نظر گرفته نشده است. 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز پافشاری می‌کند و گفته است :مردم استان فارس و شهر شیراز همواره به مهمان نوازی شناخته شده بوده اند و هر ساله در این ایام، پذیرای مهمانانی از سراسر کشور و حتی توریست های بین المللی بوده ایم؛ اما در شرایط کنونی و تغییراتی که در سراسر دنیا با مواجه هستیم، هر گونه سفر تهدیدی جدی برای سلامت خود و دیگران است.

مهرزاد لطفی حفظ سلامت تک تک مردم کشور و مسافران را برای مردم و مسوولان استان فارس دارای اهمیت خواند و افزود: از تمامی هموطنان می خواهم در ایام نوروز ۱۴۰۰ از سفر به شیراز خودداری کنند تا ضمن حفظ سلامت عمومی جامعه در شرایط کنونی، از گسترش چرخه های انتقال بیماری کووید۱۹ جلوگیری شود و ضمن ریشه کنی این ویروس منحوس با همت و مشارکت همگانی، در آینده نزدیک بتوان باز هم میزبان مسافران و گردشگران باشیم.

وی بروز نشانه های موج چهارم بیماری در استان با توجه به افزایش موارد ابتلا و بستری، همچنین شناسایی مواردی از ابتلا به گونه جهش یافته انگلیسی در استان را زنگ خطری دانست که باید جدی گرفته شود و یادآور شد: این هشدارها در آستانه نوروز جدی تر بوده و بی توجهی و سهل انگاری، با اقداماتی نظیر سفرهای غیرضروری، این نگرانی ها را بیشتر می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش دیگری از صحبت های خود در این نشست به موضوع واکسیناسیون کرونا اشاره کرد و گفت: ارایه مشاوره و اطلاع رسانی در زمینه واکسن کرونا، اولویت های واکسیناسیون بر اساس دستورالعمل های ستاد ملی مدیریت کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید به صورت شفاف، دقیق و درست انجام شود و مردم در این زمینه اطلاعات صحیح و کافی دریافت کنند تا از بروز شایعات مختلف به ویژه در فضای مجازی جلوگیری شود.

 وی افزود: ساخت واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشور به معنی پایان کرونا نیست و همگی باید کماکان به رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی، استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی های خانوادگی و شست و شوی مکرر دست ها توجه ویژه ای داشته باشیم.

سال ۹۹ به پایان رسید، اما کرونا وجود دارد و همچنان قربانی می گیرد!

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید، آخرین وضعیت کروناویروس در استان فارس را از ابتدای شیوع  اعلام کرد.

دکتر سید روح اله حسینی با  اعلام آخرین آمارهای مربوط به کروناویروس در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۷۶ هزار و ۸۹۹ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۱۸۱ هزار و ۹۳۲ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۵۲ هزار و ۹۹۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد چهار هزار و ۵۲۳ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۸۶ هزار و ۴۵۵ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز ۵۶۳ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۹۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

حسینی در ادامه با اعلام جان باختن ۶ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را سه هزار و ۳۳۲ اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از بهبودی ۱۷۶ هزار و ۶۲ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

وی با توصیه به رعایت اصول بهداشتی نظیر استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها، هشدار داد: بسیار دوست داشتیم تا در زمان تحویل سال جدید، آمار ریشه کنی کرونا را اعلام کنیم، اما تقدیر اینگونه نبود و این ویروس همچنان در جامعه در حال گردش است و قربانی می گیرد.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مردم خواست تا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و برگزاری مراسم نوروز، دورهمی های خانوادگی و صله رحم امسال به صورت مجازی، یاری گر و پشتیبان مدافعان سلامت در مبارزه با این ویروس باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha