۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۴:۳۵
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 84271254
۱ نفر

برچسب‌ها

آیین مجازی جشن نوروز در اسپانیا برگزار شد

مادرید- ایرنا- روز شنبه و به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی  نوروز و آغاز سال نو، برنامه مجازی جشن نوروز به همت رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این آیین پس از نواخته شدن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، «حسن قشقاوی» سفیر کشورمان در سخنان کوتاهی یادآور شد که نوروز، یک مناسبت جهانی‌ است و این روز در مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد و همچنین در سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی‌ نوروز به ثبت رسیده است.

قشقاوی اظهار کرد: برگزاری این جشن در طول تاریخ پادشاهان متعدد و پس از آن در زمان اسلام، بستری را برای همزیستی، دید و بازدید، احوالپرسی‌، آشتی کردن، صلح کردن و برای به دوستی‌ رسیدن فراهم کرده است. این یک سنت تاریخی و قدیمی‌ در ایران و در حوزه تمدنی ایران است که علاوه بر ایران، کشورهای متعدد دیگری در این منطقه، این برنامه ها را جشن می‌ گیرند.
وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا در جشن نوروز اختلال انداخته، خاطرنشان ساخت که مبارزه با این بیماری یک معنای نوروزی بیشتری پیدا می‌ کند؛ زیرا در مواجهه با این ویروس، انسان ها نیاز به محبت دارند، بیماران نیاز به احوالپرسی‌، مساعدت مالی‌ و درمان جسمی‌ و روحی‌ دارند.

قشقاوی در این باره تاکید کرد: بیاییم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و امسال، این نوروز کرونایی را بهتر از نوروزهای قبل برپا کنیم، با پرسیدن احوال همدیگر، با کمک به تهیدستان، با مساعدت و احوالپرسی‌ از فامیل، با صله رحم، با کنار گذاشتن بدی ها و روی آوردن به خوبی‌ ها؛ این ها درس نوروز باستانی ماست و ریشه در عمق فرهنگ ما دارد.

«محمد مهدی احمدی» رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا نیز در ادامه این برنامه اظهار کرد: جشن نوروز یکی‌ از جشن های دوران باستان است که به دلیل ماهیت انسانی‌ که بر آن مترتب است، استمرار پیدا کرده و امروزه مردم با علاقه این جشن را برپا می‌ کنند و به ایام نوروز توجه خاصی‌ دارند.

وی افزود: هفت سین و نوروز به دلیل ماهیت انسانی‌ که بر آن حاکم است، پس از ورود اسلام به ایران نیز مورد تایید این دین مبین قرار گرفت؛ زیرا در نوروز، فرهنگ دید و بازدید هست، صله ارحام هست، روابط عاطفی تقویت می‌ شود، نظافت هست و اینها گزینه هایی‌ هستند که در حوزه دین نیز قرار گرفته و به خاطر این ویژگی‌ ها، اسلام نیز عید نوروز را تایید کرده است.

«خواکین رودریگز وارگاس» ایران شناس اسپانیایی نیز در سخنانی، از ویژگی‌ های نوروز، تاریخ نوروز و معرفی‌ سفره هفت سین به زبان اسپانیایی سخن گفت.

در لابلای سخنرانی ها نیز اجرای گروه های موسیقی‌ محلی بندرعباسی، شمالی‌ و سنتی علاوه بر نمایش طنز، به این برنامه حال هوای نوروزی خاصی‌ داده بود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =