۱۲ قطعه کبک در منطقه حفاظت شده کوسالان رهاسازی شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سروآباد از کشف ۱۲ قطعه کبک از یک شکارچی متخلف خبر داد و گفت: کبک‌ها در دامان طبیعت رهاسازی شدند.

مسعود محمودی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:‌ یکی از شکارچیان متخلف کبک که اقدام به خرید و فروش کبک و شکار آنها می‌کرد در یکی از روستاهای تابعه شهرستان شناسایی شد.

وی افزود: با هماهنگی با مراجع قضایی حکم تفتیش و بازرسی از منزل مسکونی این شکارچی متخلف صادر و با همکاری نیروی انتظامی محل سکونت این شکارچی بازرسی شد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سروآباد یادآور شد:‌ در بازرسی انجام شده ۱۲ قطعه کبک زنده که در قفس زندانی شده بودند و به صورت غیرقانونی نگهداری می شدند کشف و ضبط شده و به اداره محیط زیست انتقال داده شدند.

وی اضافه کرد:‌ با هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب سروآباد کبک ها در منطقه حفاظت شده کوسالان رهاسازی شده و به دامان طبیعت برگشتند و قفس های چوبی نیز معدوم سازی شدند.

محمودی گفت:‌ پرونده تخلف این شکارچی متخلف تشکیل و برای برخورد قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

کبک یکی از پرندگان زیبای خشکی، با اندازه متوسط، طول بدن ۳۲ تا ۳۴ سانتی متر و گستردگی بال ها ۴۷ تا ۵۲ سانتی متر است و بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می‌شود.

کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد.

کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند. جوجه‌آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶ هکتار در شهرستان سروآباد واقع شده است. در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha