۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۰:۵۵
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84271218
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه فهرست کشورهای مجاز به برگشت دانشجویان را منتشر کرد

مسکو - ایرنا- وزارت آموزش و علوم روسیه، فهرست کشورهای مجاز به اعزام دانشجو به روسیه برای تحصیل را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت آموزش و علوم روسیه روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: به دانشجویان خارجی از کشورهایی که ازنظر شیوع ویروس کرونا در وضع خوبی قرار دارند، اجازه داده شده است به روسیه بازگردند.

در بیانیه گفته شده است: به دستور دولت روسیه از مورخه ۱۶ ماه مارس ۲۰۲۱، دانشجویان خارجی اجازه یافته اند برای ادامه تحصیل به روسیه بازگردند. مقررات برای بازگشت به روسیه توسط وزارت آموزش و علوم طرح ریزی شده است.

وزارت آموزش و علوم خاطرنشان کرده است که فقط به دانشجویان خارجی از کشورهایی اجازه داده شده است که سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه (دست اندر کار مبارزه با بیماریهای عفونی در روسیه) دارای وضعیت خوب ازنظر اپیدمیولوژی شناخته شده اند.

به این ترتیب دانشجویان از کشورهای آبخازیا، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، ویتنام، یونان، مصر، هند، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، کوبا، مالدیوی، امارات، جزایر سیشل، صربستان، سنگاپور، تانزانیا، ترکیه، فنلاند، سوییس، اتیوپی، کره جنوبی، اوستیای جنوبی و ژاپن اجازه بازگشت به روسیه برای ادامه تحصیل می یابند. 

در بیانیه گفته شده است که فهرست کشورهای مجاز برای اعزام دانشجو به روسیه بطور منظم توسط  سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه تجدید می شود و به دانشگاهها برای اطلاع دانشحویان و از طریق شبکه اینترنتی اعلام خواهد شد. 

دانشجویان خارجی ۱۰ روز پیش از سفر به روسیه از طریق ایمیل باید سفر خود به این کشور را اطلاع بدهند و پس از آن اطلاعات در مورد مقررات به آنها ارسال می شود.

وزارت آموزش و علوم روسیه در حالی این بیانیه را صادر کرد که روز ۱۶ ماه فوریه (مصادف با  ۲۸ بهمن ماه سال ۹۹) سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه (دست اندر کار مبارزه با بیماریهای عفونی در روسیه) اعلام کرد که دانشجویان خارجی اجازه دارند که برای تحصیل به روسیه بازگردند.

به گزارش ایرنا، شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به نقل از یک مقام سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه اعلام کرد: دانشجویان خارجی می توانند به روسیه بازگردند و در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.  

مقام روس گفت: برای این منظور دانشجویان خارجی باید تست کرونا بدهند و تست آنها منفی باشد و سند مربوطه باید به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه شود. تست کرونا سه روز پیش از سفر به روسیه انجام گرفته باشد و درصورتی که بیش از سه روز باشد پذیرفته نخواهد شد.

 دانشجویان باید در طول سه روز که به روسیه می آید تست کرونا بدهند و در این مدت از تماس با دیگران خودداری کرده و اصول قرنطینه را رعایت کنند.  

قبلا نیز اعلام شده بود که بر اثر شیوع کرونا و ممنوعیت سفر به روسیه بیش از ۳۰۰ هزار دانشجوی خارجی نمی توانند به روسیه سفر کنند.  

حدود چهار هزار دانشجوی ایرانی در روسیه تحصیل می کنند که به خاطر شیوع کرونا بیشتر از نیمی از آنان به ایران بازگشتند و منتظر بازگشایی مجدد مرزهای روسیه برای ادامه تحصیل هستند.

  آنا پوپووا رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه (روس پاترب نادزور) در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (در شهریور ماه سال ۹۹)  در نامه ای به روسای شعبات این سازمان در مناطق روسیه اعلام کرده بود که دانشجویان خارجی اجازه دارند برای ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی به روسیه سفر کنند.  

در نامه گفته شده بود که بر اساس تغییرات جدید، دانشجویان سال اولی اجازه دارند از اول ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ و دانشجویان سال های بالاتر از ۱۵ ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (۲۴ مهر ماه) به مدت حداقل سه ماه به روسیه مسافرت کنند.

 اما به علت آغاز موج دوم کرونا در روسیه، این تصمیم لغو شد و ممنوعیت سفر دانشجویان خارجی به روسیه همچنان باقی ماند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =