آیین بزرگداشت روز بین‌المللی نوروز در ژنو برگزار شد

تهران- ایرنا- آیین بزرگداشت روز بین‌المللی نوروز با شعار «آیین کهن، میراث ماندگار» به ابتکار نمایندگی دائم ایران در ژنو برگزار شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، به همت و ابتکار نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، مراسم بزرگداشت نوروز به صورت مجازی با پیام مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو و با حصور جمع کثیری از سفرا و دیپلمات ها و نیز مدیران و کارکنان سازمان های بین المللی در سوییس برگزار شد.

در این آیین که به میزبانی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت و همکاری ۱۱ کشور دیگر حوزه نوروز شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و پاکستان برگزار گردید، علاوه بر خانم تاتیانا ولووایا، مدیرکل دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو)، دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات، نپاینده یونسکو، دبیر اجرایی مرکز جنوب و نیز سفیر سوییس به نمایندگی از دولت میزبان فرارسیدن نوروز را تبریک گفتند. اغلب سخنرانان با تکیه بر آنچه که به عنوان "روح و سنت نوروز" توصیف کردند، خواستار همبستگی جهانی برای نیل به جهانی صلح آمیز و همراه با برادری و عدالت شدند. 

در ادامه این مراسم، سفرا و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز ضمن قرایت پیام های نبریک و تبیین ارج و ارزش نوروز در بین ملت های خود، کلیپ های کوتاهی حاوی مراسم و سنت های نوروزی و نیز جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورهای متبوع خود را به نمایش گذاشتند.

اسماعیل بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم کشورمان که اجرای این برنامه نوروزی را از طرف ۱۲ کشور عهده دار بود در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن بهار و نوروز، توجه جهانی به این مناسبت را ناشی از فلسفه انسان دوستانه و آگاهی بخش نوروز دانست که انسان ها را به تامل در هستی، احترام به هم نوع و طبیعت و باورمندی به صلح و همزیستی مسالمت آمیز فرامی خواند. بقایی با اشاره به قدمت هزاران ساله نوروز و گستره جغرافیایی و فرهنگی این آیین، آن را "جشنی کهن و میراثی ماندگار" نامید که هیچگاه پیام و فلسفه آن از تازگی و و رونق نمی افتد. سفرای پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، چین، پرو از جمله سخنرانان این مراسم بودند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰ روز ۲۱ مارس هرسال را به عنوان روز بین المللی نوروز نامگذاری کرد و از کشورها درخواست نمود با برگزاری مراسم و آیین های مختلف، این روز را گرامی داشته و پیام انسانی نوروز را ترویج نمایند. نوروز تز سال ۲۰۰۹ به عنوان یکی از نمودهای میراث غیرملموس مشترک بشری شناسایی نموده است. 
 

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha