دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نسبت به دید و بازدید نوروزی هشدار داد

بجنورد-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نسبت به عادی انگاری کرونایی در دید و بازدیدهای نوروزی که باعث برگشت استان به وضعیت نارنجی و قرمز حتی موج جدید کرونا می شود؛ هشدار داد.

سیداحمد هاشمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : اگرچه خراسان شمالی براساس آخرین ارزیابی سامانه ماسک در وضعیت زرد و آبی کرونایی قرار دارد، ولی همچنان افزایش انتقال ویروس کرونا در این استان همانند سایر استان های کشور بالاست و تنها راهکار تداوم وضعیت تثبیت کرونایی رعایت پروتکل های بهداشتی است.
وی اضافه کرد : لغو منع تردد از سوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا به معنای انجام سفرهای غیر ضرور و عادی انگاری کرونایی نباید تلقی شود و هرگونه برپایی تجمع و دورهمی های خانوادگی بدون استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی خطر ابتلا به کرونا را دو چندان می کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی ممنوع شدن برافراشتن چادرهای مسافرتی در معابر عمومی و پارکها و اسکان مسافران در مدارس همانند  سال گذشته ، به معنای پرهیز از  سفرهای غیر ضروری است و قطعا مردم نیز باید در رعایت پروتکل ها بیش از گذشته حساس باشند.
براساس آخرین ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان از هشت شهرستان استان خراسان شمالی شش شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند و  هم اکنون حدود 102 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند.
کاهش استفاده از ماسک 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی افزود:  رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک در استان  همزمان با شروع خرید های نوروزی با کاهش چشمگیری مواجه شد و کاهش حساسیت مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص ماسک نگران کننده است.
دکتر هاشمی اضافه کرد: اگر این رفتار های عادی انگارانه نسبت به ویروس کرونا در دید و بازدیدها و دورهمی های خانوادگی نیز افزایش یابد، درگیری استان به ویروس کرونا به خصوص که مواردی از ویروس جهشی موسوم به انگلیسی نیز در این استان مشاهده شد.
وی از مردم استان خراسان شمالی خواست تا در صورت امکان دید و بازدیدهای نوروزی را همانند سال گذشته به صورت غیر حضوری و با استفاده از فضای مجازی داشته باشند و در صورت ضروری حتما با استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پرهیز از روبوسی باشد.
طبق آخرین آمار میانگین استفاده از ماسک در استان خراسان شمالی حدود 70 درصد رسید و نسبت به میانگین کشوری حدود 20 درصد کمتر شد و این کاهش در برخی شهرستان ها از جمله فاروج شرقی ترین شهرستان خراسان شمالی به زیر 50 درصد رسید.
ویروس کرونا اوایل فروردین ماه سال گذشته با شناسایی یک بیمار مبتلا به کووید 19 شیوع پیدا کرد و این استان نیز همانند سایر استان های کشور تاکنون سه موج از همه گیری این ویروس را پشت سرگذاشت و در اوخر اسفندماه سال جاری نیز با شناسایی پنج بیمار مبتلا به ویروس جهشی انگلیسی از لحاظ بیمار یابی به  وارد مرحله جدیدی از این بیماری شد.
طبق آخرین گزارش هم اکنون بیش از 102 بیمار مبتلا به بیماری کووید 19 در بیمارستان های این استان بستری هستند و از پنج بیمار جهشی انگلسیی دو بیمار با پشت سر گذاشتن مراحل پیگیری درمانی پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =