هزار سند مکتوب با موضوع نوروز در حرم مطهر امام رضا(ع) نگهداری می‌شود

مشهد- ایرنا- کارشناس تالار محققان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: مجموعه‌ای ارزشمند شامل بیش از هزار صفحه سند مکتوب با موضوع نوروز در حرم مطهر امام رضا(ع)، از دوره‌ صفویه تا عصر حاضر در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، کاظم جهانگیری کلاته افزود: قدیمی‌ترین سند موجود با موضوع نوروز مربوط به اواخر دوره شاه عباس اول صفوی و سال ۱۰۳۷ قمری است که در آن به اهدای خلعت نوروزی اشاره شده است.

وی دستورالعمل‌های اداری به کارکنان برای تنظیف و تهیۀ تدارکات برگزاری مراسم تحویل سال نو، هزینه‌های آستان قدس رضوی از بابت اهدای البسۀ متبرک به مقامات دولتی، پرداخت انعام و خلعت به کارکنان آستان قدس رضوی، چراغانی صحن‌ها و پذیرایی از سران و شخصیت‌ها در حرم مطهر امام رضا (ع) به مناسبت عید نوروز را از جمله موضوعات این اسناد عنوان کرد.

کارشناس تالار محققان اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین، پرداخت وجوهات نقدی داخل ضریح مقدس به عنوان تبرک به تعدادی از رجال مشهد در شب عید نوروز، دعوت از رجال و شخصیت‌ها به حرم مطهر رضوی در آستانۀ تحویل سال نو و صورت اسامی و مناصب ایشان را از جمله موارد دیگری عنوان کرد که در اسناد نوروزی حرم مطهر رضوی به آنها اشاره شده است.

جهانگیری حضور متولی‌باشی آستان قدس رضوی در لحظه تحویل سال در حرم مطهر، در دوران قاجاریه را از جمله مراسمی بیان کرد که در آستان تحویل سال در حرم مطهر برگزار می شده و در اسناد به آن اشاره شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha