۳۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۰۰
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 84270752
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

احتمال چرخش قدرت در آلمان وجود دارد

تهران- ایرنا- فریدون مجلسی در گفت وگو با سایت خبری فرارو اظهار داشت: رای‌دهندگان در دو ایالت جنوب غربی آلمان حزب محافظه‌کار صدراعظم آنگلا مرکل را در انتخابات منطقه‌ای مجازات کردند.

فریدون مجلسی کارشناس مسایل اروپا در گفت وگو با سایت خبری- تحلیلی فرارو اظهار داشت: به نوعی می‌توان گفت آلمان در میانه این دو حزب قرار دارد که یک طرف آن سوسیال دموکراسی و یک طرف دیگرش دموکرات مسیحی قرار گرفته، البته احتمال وجود دارد دو حزب سوسیال دموکراسی و سبز با یکدیگر بتوانند یک دولت ائتلافی تشکیل دهند، مانند زمانیکه گرهارد شروردر به عنوان صدراعظم آلمان فعالیت می‌کرد، اینبار نیز در ماه‌های آینده اگر این دو حزب بتوانند با یکدیگر ائتلاف کنند، به نظر می‌رسد در چنین صورتی صدر اعظم نیز از سوی سوسیالیست‌ها تعیین شود.

رای‌دهندگان در دو ایالت جنوب غربی آلمان حزب محافظه‌کار صدراعظم آنگلا مرکل را در انتخابات منطقه‌ای مجازات کردند. نتایج اولیه نشان داد رای‌دهندگان در بحبوحه شیوع کرونا و رسوایی فزاینده قانون‌گذاران در مورد فروش ماسک، از حزب دموکرات مسیحی رویگردان شده اند. انتخابات در دو ایالت «بادن‌وورتمبرگ» و «راین‌لندفالتس» نشان می‌دهد سبزها و سوسیال دموکرات‌ها بیشترین آرا را کسب کردند.

 انتخابات در ایالت‌های «بادن‌وورتمبرگ» و «راین‌لندفالتس» اولین انتخابات طی یک سال گذشته بود که شاهد رای‌دهی در چهار ایالت دیگر و برای پارلمان این کشور بود. در ماه سپتامبر، آلمانی‌ها صدراعظم و دولت جدیدی را برای به دست گرفتن قدرت در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پس از ۱۶ سال رهبری مرکل انتخاب خواهند کرد. پیش‌بینی‌ها براساس شمارش نسبی آرا نشان داد حزب محافظه‌کار در هر دو ایالت مذکور شاهد ریزش آرا بود.

نتایج به چالش‌های حزب اشاره می‌کند؛ حزبی که در تلاش است اعتماد را بازگرداند البته پس از آنکه سه قانون‌گذار محافظه‌کار به این دلیل مجبور به استعفا شدند که بر اساس افشاگری‌ها، آن‌ها ده‌ها هزار یورو در ارتباط با فروش ماسک‌های پزشکی به شهرداری‌ها دریافت کرده‌اند.


احتمال چرخش قدرت در آلمان وجود دارد
فریدون مجلسی کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با فرارو با اشاره به اینکه اقبال به حزب سبز در آلمان افزایش یافته است، گفت: اما این موضوع دلیل نمی‌شود که ما بخواهیم حزب سبز را رقیب اصلی حزب دموکرات مسیحی، بدانیم، در حال حاضر از نظر ایدئولوژیک حزب سبز دیدگاه‌های مبهمی دارد، در برابر حزب دموکرات مسیحی که در راست میانه طبقه بندی می‌شود، معتقدم حزب سوسیال دموکراسی را می‌توان رقیب اصلی حزب حاکم دموکرات مسیحی در نظر گرفت.


مجلسی افزود: به نوعی می‌توان گفت آلمان در میانه این دو حزب قرار دارد که یک طرف آن سوسیال دموکراسی و یک طرف دیگرش دموکرات مسیحی قرار گرفته، البته احتمال وجود دارد دو حزب سوسیال دموکراسی و سبز با یکدیگر بتوانند یک دولت ائتلافی تشکیل دهند، مانند زمانیکه گرهارد شروردر به عنوان صدراعظم آلمان فعالیت می‌کرد، این‌بار نیز در ماه‌های آینده اگر این دو حزب بتوانند با یکدیگر ائتلاف کنند، به نظر می‌رسد در چنین صورتی صدر اعظم نیز از سوی سوسیالیست‌ها تعیین شود.


وی اظهار داشت: در حال حاضر دو قدرت سیاسی در آلمان ملی گرایی را در دستور کار خود قرار داده اند و از افراط و تفریط دوری می‌کنند، در این راستا، تفکر راست افراطی در آلمان که هرکسی حتی جرات بیان آن را ندارد، نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، در حال حاضر حزب دسته راستی نئو نازی در آلمان به صورت جسته و گریخته فعالیت می‌کند، نکته جالب این است که بسیاری از افراد این حزب از کسانی هستند که در آلمان شرقی و در یک حکومت کمونیستی رشد کردند و دیگران را نیز به سوی تفکرات نئو نازی جلب کردند، اما حالا دارای تفکر دست راستی افراطی هستند و این تغییر از چپ رادیکال به راست رادیکال خود بسیار بحث برانگیز است.


این کارشناس مسائل اروپا با اشاره به اینکه مردم آلمان به عنوان قدرت برتر اقتصادی اروپا اجازه تندروی در ساختار سیاسی این کشور را نمی‌دهند، بیان داشت: با توجه به اینکه ژرمن‌ها دارای یک اقتصاد بسیار قوی بوده و به اصطلاح صنعتی‌ترین کشور قاره سبز به شمار می‌روند، اقتصاد این کشور تعیین کننده سیاست آن‌ها قلمداد می‌شود و بنابراین تعادل حرف اول و آخر را در آلمان می‌زند، زیرا که هرگونه افراط و تفریط باعث ضعف اقتصادی و سقوط شاخص‌های اقتصادی می‌شود، در چنین صورتی مسلم است که تفکرات دست راستی در آلمان جایی نخواهد داشت.

آلمان غرامت تفکرات دست راستی را پرداخته است
مجلسی با اشاره به اینکه آلمان غرامت‌ سنگینی را در طول جنگ جهانی دوم بابت تفکرات افراطی دست راستی متحمل شد، اضافه کرد: بعد از جدا شدن آلمان شرقی و غربی، آلمان غربی به سوی تعادل و پیشرفت و اصل قرار دادن اقتصاد پیش رفت و امروز آنچه که به عنوان قدرت اقتصادی آلمان مشاهده می‌کنید مربوط به همین تفکر است و آلمان شرقی نیز بعد از فروپاشی به آلمان غربی پیوست و امروز آلمان متحد یکی از قدرت‌های برتر جهان از لحاظ اقتصادی و سیاسی است، بنابراین در چنین وضعیتی مردم این کشور بعید است که اجازه بدهند تفکرات راست و چپ در آلمان رخنه کند.


این تحلیلگر مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه بیش از ۱۵ سال است که مرکل به عنوان یک صدراعظم دست راستی میانه‌رو توانسته آلمان را در سایه ثبات سیاسی و برخورداری از اقتصاد قوی هدایت کند، ادامه دارد: در این سال‌ها آلمان با پرداختن به مباحث عدالت اجتماعی و بهاء دادن به انواع بیمه‌ها و خدمات رفاهی و بازنشستگی زمینه‌های مناسبی را برای ایجاد رفاه و افزایش آرامش شهروندان خود فراهم کرده و در سایه چنین وضعیتی است که مردم این کشور بیش از ۱۵ سال است که به مرکل و حزب دموکرات مسیحی اعتماد کردند.


وی با اشاره به اینکه در انتخابات سراسری آلمان در سال ۲۰۲۱ رقابت سختی بین احزاب سیاسی این کشور وجود دارد، یادآور شد: کنار رفتن مرکل از قدرت بعد از ۱۵ سال می‌تواند باعث چرخش قدرت سیاسی در آلمان شود، حال باید دید آیا مردم این کشور به جانشین مرکل اعتماد خواهند کرد و کماکان حاکمیت سیاسی حزب دموکرات مسیحی را می‌پذیرند یا اینکه به مانند دوران قبل از مرکل دو حزب سوسیال دموکراسی و سبزها می‌توانند با ائتلاف با یکدیگر دولت جدید آلمان را تشکیل دهند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha