سفرها، گسترش کرونا را تشدید خواهد کرد

تهران- ایرنا- رییس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا، گفت: سفرها خطر جا به جایی ویروس کرونا را افزایش می‌دهد و خواهش ما این است که مردم از سفرهای غیرضروری در ایام عید خودداری کنند.

علی اصغر حسنی رییس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌و گو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به خطر سفر و تجمعات خانوادگی ایام نوروز بر چرخش بیشتر ویروس کرونا، بیان کرد: تجربه‌ این چند ماه شیوع کرونا در خراسان به ما نشان داد هر زمان که شاهد پیک کرونا بودیم، قبل از آن یک سری اجتماعات که پروتکل‌ها را هم رعایت نکردند اتفاق افتاده بوده است و بنابراین در روزهایی که پیش رو داریم، سفرها و جا به جایی افراد، گسترش کرونا را تشدید خواهد کرد و ما از مردم می‌خواهیم تا جایی که می‌توانند از سفر غیر ضروری خودداری کنند.

حسنی افزود: آن چیزی که بسیار مهم است، خطر ویروس جهش یافته و گسترش آن از طریق تجمعات است، امکان دارد افراد بدون علائم ناقل به ویروس باشند و به راحتی ویروس را منتقل کنند.

وی گفت: بنابراین آنچه قابل اهمیت است انتقال و جا به جایی ویروس است که از طریق تجمعات و مسافرت‌ها اتفاق افتاده است که واقعا امیدواریم با همراهی مردم به یک موقعیت پایدار برسیم.

حسنی در پاسخ به سوالی درباره موج احتمالی جدید کرونا در پی سفرها بیان کرد: سفرها تاثیر به سزایی در این موضوع دارد چون بیماری خیلی راحت منتقل می‌شود و مسافرت‌ها می‌تواند ویروس را به مناطقی ببرد که به ظاهر اصلا ویروسی آنجا نبوده است و این باعث ایجاد خطر است.

وی در مورد تاثیر محدودیت ها  و کنترل‌هایی مثل ارائه تست منفی برای استفاده از هواپیما یا قطار گفت: در هر حال هرچیزی که توسط ستاد کرونا اعلام شده برای کنترل بیشتر است و دیگر دستورات همچون تایید تست منفی برای سفر، تکمیل کننده‌ این موضوع است.

حسنی گفت: در حال حاضر تنها چیزی که از بقیه مسایل مهم‌تر است بحث سفرها است که مردم تا می‌توانند از سفر غیر ضروری خودداری کنند و موضوع دیگر بحث رعایت پروتکل ها است چون اگر یک گروه رعایت کند اما گروه دیگر رعایت نکند خیلی راحت باعث انتشار بیماری می‌شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha