لزوم تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار قم تا ارائه تسهیلات مالی به صنعتگران

قم - ایرنا- لزوم تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار قم در سال آینده ،پرداخت تسهیلات مالی جهش تولید به صنعتگران متقاضی ،دعوت سه کشتی گیر قمی به اردوی تیم ملی و رونمایی از سردیس شهدای مقاومت از جمله اخبار هفته گذشته قم بود.

ظرفیت‌های جذاب قنوات برای گردشگری طبیعت محور،سه هزار بازدید از مراکز دولتی قم ، نداشتن قدرت عمل شورای اسلامی شهر دربازآفرینی بافت تاریخی قم ،هشدار نسبت به روند نامطلوب دفن زباله درقم ، افتتاح بخش دیالیز بیمارستان شهدای قم ، ۱۳۷ روستای قم پایلوت کشوری اجرای طرح جی نف شدند،آمادگی قم برای برگزاری انتخابات الکترونیک ،حمایت مهارتی و معیشتی از نخبگان علمی صدور  چهارهزار و ۸۹۷ مجوز الکترونیکی تردد بین استانی درقم و افتتاح پنجمین سایت نسل پنجم تلفن همراه کشور درقم از دیگر اخبار هفته گذشته قم است.

پرداخت تسهیلات مالی جهش تولید به صنعتگران متقاضی در قم 

رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم، گفت: در راستای حمایت از واحدهای تولیدی استان، تسهیلات مالی جهش تولید با ثبت نام در سامانه بهین یاب به متقاضیان پرداخت می‌شود.

محمد جواد ناطق هفته گذشته  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: بهره‌برداران واحدهای تولیدی استان که دارای ظرفیت خالی بوده و برای راه اندازی و فعال شدن مجموعه خود نیازمند حمایت مالی هستند، می‌توانند بامراجعه به سامانه بهین یاب و انتخاب گزینه تسهیلات جهش تولید در این سامانه ثبت نام به عمل آورده تا پس از بررسی‌های لازم، برای برخورداری از تسهیلات به بانک های عامل معرفی شوند.

وی با اشاره به این که میزان تسهیلات قابل پرداخت به هر بنگاه اقتصادی نیز براساس نیاز واقعی بنگاه و بررسی های کارشناسی مراجع ذی صلاح تعیین خواهدشد، افزود: هدف از این طرح، پرداخت تسهیلات به آن دسته از متقاضیانی است که عمدتا دارای مشکلات نقدینگی بوده و از لحاظ ظرفیت تولید، دانش فنی، توان مدیریت و بازار، مشکلی برای راه اندازی یا افزایش تولید نداشته و با دریافت این تسهیلات قادر به راه اندازی سریع، انجام نوسازی و بازسازی لازم و تثبیت و یا افزایش تولید و اشتغال هستند. 

لزوم تکمیل پروژه‌های اولویت دار قم در سال آینده 

استاندار قم بر ضرورت تکمیل و بهره‌برداری از پروژه های اولویت دار در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ تاکید کرد.

 بهرام سرمست در دوازدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم افزود: دستگاه‌های دولتی باید در بهره‌گیری ظرفیت مدیریت استان برای رفع موانع و مشکلات پیش روی طرح‌ها از مدیران ملی پیشگام باشند.
وی همچنین ویژگی آب و هوایی قم و دارابودن ۳۲۰ روز آفتابی در این شهر را مورد توجه قرار داد و افزود: جذب سرمایه‌گذاران در راستای ایجاد شهرک نیروگاه خورشیدی در قم باید در دستور کار مسئولان اجرایی باشد.

دعوت سه کشتی گیر قم به اردوی تیم ملی 

 رئیس هیات کشتی قم گفت: سه فرنگی کار قم به ششمین مرحله از اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان کشور دعوت شدند.

هادی علیایی هفته گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ششمین مرحله از اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان برای حضور در رقابت های گزینشی المپیک و قهرمانی آسیا روزهای ۲۳ اسفند ماه تا ۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم، محمدجواد رضایی در وزن ۶۳ کیلوگرم و مهدی ابراهیمی در وزن ۸۲ کیلوگرم سه کشتی گیر قمی هستند که به اردوی تیم ملی دعوت شدند.

سه هزار بازدید از مراکز دولتی قم

 مدیرکل برنامه‌ریزی، بودجه و تحول اداری استانداری قم گفت: در راستای نظارت بر رعایت شیوه‌نامه بهداشتی مقابله با کرونا، بیش از سه هزار بازدید از مراکز دولتی این استان در سال جاری صورت گرفت.

افسانه زمانی‌مهر  با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قم در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: در این بازدیدها که با همکاری مرکز بهداشت استان صورت گرفت، ۲ هزار و ۵۰۰ اخطار شفاهی و یک‌هزار اخطار کتبی صادر شد.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۰۰ نفر از کارشناسان دستگاه‌ها آموزش لازم برای رعایت و پیگیری پروتکل‌های بهداشتی را فراگرفتند.

نداشتن قدرت عمل شورای شهر دربازآفرینی بافت تاریخی قم 

رییس شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه محدوده ۳۱۵هکتاری بافت تاریخی قم قدرت عمل در احیا و بازآفرینی آن را گرفته است، گفت: محدوده بافت تاریخی قم بر مبنای عکس های هوایی سال ۱۳۳۵ تعیین و این تصمیم اشتباه سبب شده تا روند ساماندهی و احیای این بخش به شدت پیچیده و دشوار شود.

عبدالله جلالی هفته گذشته در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما برای احیای بافت‌های تاریخی آمادگی داریم اما این ۳۱۵ هکتار بر مبنای اصول کارشناسی و واقعیت عینی مساله در طرح تفصیلی انجام نپذیرفته‌است.

رییس شورای اسلامی شهر قم یادآور شد:سطح اشغال، تراکم و سرانه ها در طرح تفصیلی شهر قم موجب نارضایتی شهروندان شده است.

وی بیان کرد: یکی از راه‌های توسعه قم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است و روند جذب سرمایه گذاری در قم برغم مشکلات اقتصادی مطلوب است.

هشدار نسبت به روند نامطلوب دفن زباله درقم

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم ضرورت تفکیک از مبدا زباله‌های خانگی را مورد توجه قرار داد و گفت: با ادامه روند کنونی در دفن زباله شهر قم در آینده به یک کلانشهر دفن پسماند تبدیل خواهد شد.

سید مجتبی سبحانی ثابت در جمع خبرنگاران، افزود: روزانه ۷۲۰ تن زباله در قم تولید می شود که ۳۲۰ تن از آن با تفکیک به کودهای شیمیایی برای استفاده از صنعت و کشاورزی تبدیل می شود و بقیه آن در دل خاک دفن می‌شود.

وی با بیان اینکه در شهر قم ۷۲۰ نقطه جمع آوری ضایعات شناسایی شده است، ادامه داد: از مهرماه سال ۹۶ جمع آوری زباله‌ها به صورت تفکیک از مبدا به صورت یک روز در میان در برخی از مناطق شهر قم در حال انجام است اما همچنان برای فرهنگ سازی در این زمینه اقدامات بیشتری باید صورت بگیرد.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم نیز در ادامه تاکید کرد: یکپارچه سازی تبلیغات شهری برای زیباسازی شهر قم از ابتدای سال جاری دنبال شده‌است.

موفقیت شورای اطلاع‌رسانی قم در خنثی‌سازی هجمه‌ها 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: شورای اطلاع‌رسانی و همچنین رسانه‌های استان در خنثی کردن هجمه‌های رسانه‌ای علیه قم طی یک سال گذشته موفق عمل کردند.

سیدموسی حسینی کاشانی،در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شناسایی اولین موارد ابتلا به کرونا و جسارت استان قم در اعلام این خبر، موجب ‌هجمه های سنگینی علیه این استان شد.

وی با بیان اینکه شورای اطلاع رسانی قم جزو شوراهای پیشتار کشور است، ادامه داد: عملکرد خوب استان در مقابله با کرونا به الگویی برای سایر استان ها تبدیل شده است.

افتتاح بخش دیالیز بیمارستان شهدای قم 

بخش ۱۰ تختخوابی دیالیز بیمارستان شهدای قم  هفته گذشته طی آیینی با حضور برخی از مسئولان استانی و کادر بهداشت و درمان به بهره برداری رسید.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در این آیین اظهار داشت: این بخش به همت خیران سلامت و با هزینه‌ای بالغ بر هفت میلیارد ریال راه اندازی شده که به صورت رایگان به بیماران کلیوی و دیالیزی استان خدمت رسانی می کند.

محمد رضا قدیر همچنین با اشاره به وجود بیش از ۸۰۰ بیمار دیالیزی در استان یادآور شد: ۲۰۰ تخت فعال در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حال خدمت رسانی به بیماران نارسایی کلیوی هستند.

۱۳۷ روستای قم پایلوت کشوری اجرای طرح جی نف شدند

مدیرکل پست قم گفت: با توجه به اینکه قم از جمله شهرهای پیشتاز استان در تکمیل طرح ملی جی نف بود، ۱۳۷ روستای این استان به عنوان پایلوت کشوری اجرای ژئوکدینگ روستایی انتخاب شد.

ابوالفضل باقری منش  درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با پایان عملیات ژئوکدینگ شهری در استان قم و نقطه گذاری (پارسل بندی) بیش از ۳۳۰ هزار مکان، پایلوت کشوری ژئوکدینگ روستایی در سطح ۱۳۷ روستای دارای نقشه تا پایان سال آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در ۱۳۹۴ ، قم به عنوان استان پایلوت اجرای طرح ملی «جی نف» برای استانداردسازی نشانی پستی انتخاب شد و به همین دلیل پیشرفت اجرای این طرح در قم نسبت به استان‌های دیگر بسیار چشمگیرتر بوده‌است.

مدیرکل پست قم با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته برای به روزرسانی بانک اطلاعاتی کد پستی ۱۰ قمی در سطح روستاهای استان گفت: از ۲۰۴ روستای موجود ، نقشه ۱۴۲ روستا از بنیاد مسکن دریافت و اصلاح نقشه‌های روستایی استان با ۷۱ درصد پیشرفت درحال اجراست.

آمادگی قم برای برگزاری انتخابات الکترونیک 

مدیر فناوری اطلاعات، امنیت مجازی و شبکه دولت استانداری قم گفت:‌ زیرساخت‌های فنی و مخابراتی برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در استان قم مهیا است.

اکرم روح‌پرور هفته گذشته با حضور در خبرگزاری ایرنا مرکز قم، افزود: با تشکیل ستاد مرکزی انتخابات در وزارت کشور، ستاد انتخابات استانی و کمیته‌های مربوطه از جمله کمیته فناوری اطلاعات تشکیل شده و در این راستا ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات شوراها در قالب اپلیکیشن موبایلی و نسخه ویندوز به‌صورت غیرحضوری و الکترونیک و همچنین از طریق دفاتر پیشخوان و فرمانداری به‌صورت حضوری در حال انجام است.

وی اضافه کرد: انتخابات شوراهای اسلامی سال آینده به احتمال قوی در هشت کلانشهر کشور از جمله شهر قم به‌صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد، ولی انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری به‌صورت نیمه‌مکانیزه می‌باشد.

افتتاح مرکز مشاوره در دانشگاه پیام‌نور قم

همزمان با اعیاد رجب و در مراسمی، مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی پیام در دانشگاه پیام نور قم افتتاح شد.

 مدیرکل بهزیستی قم در این زمینه گفت: مرکز مشاوره پیام بیست ودومین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی تحت نظارت بهزیستی قم می باشد.

مهدی پهلوانی با اشاره به اهمیت خدمات مشاوره ای در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقاء سلامت روانی جامعه، خاطرنشان کرد: بهزیستی استان همیشه دست همکاری خود را به‌سوی مراکز دانشگاهی دراز کرده و آماده هرگونه همکاری، تعامل و همفکری با جامعه دانشگاهیان استان در زمینه کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به خدمات شاخص مراکز مشاوره و خط ۱۴۸۰ در دوران کرونا و تلاش برای کاهش تبعات روانی این بحران، توجه بیش از پیش به فرهنگ مشاوره و گسترش مراکز مشاوره در سطح استان را خواستار شد.

حمایت مهارتی و معیشتی از نخبگان علمی 

 مدیرعامل مجمع حامیان جامعه نخبگان علوم اسلامی و انسانی گفت: برای جلوگیری از افت علمی، حمایت از افراد نخبه و بسترسازی برای رشد و تعالی جامعه، حمایت های معیشتی، مهارتی و خدماتی از جامعه نخبگانی انجام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسین فخر روحانی هفته گذشته در نشست تشریح عملکرد یکساله مجمع حامیان جامعه نخبگانی در جمع خبرنگاران، افزود: پیگیری امور نیازمندان و خدمات اجتماعی یکی از وظایف مهم جامعه روحانیت است، همچنین حمایت از نخبگان دانشگاهی و حوزوی در دستور کار این مجمع قرار گرفته است.

به گفته وی، در راستای شناسایی و حمایت از نخبگان حوزوی و دانشگاهی مطالعات سه ساله انجام گرفته است و در این زمینه حمایت هایی در زمینه معیشتی، خدمات علمی و امور مهارتی به آنها ارائه می شود.

فخر روحانی یادآور شد: تا زمانی که نخبگان علمی با مشکلات معیشتی و نیازهای پایه ای دست و پنجه نرم کنند نمی توانند به حل مسله مشکلات جامعه ورود پیدا کنند.

ظرفیت‌های جذاب قنوات برای گردشگری طبیعت محور

رییس شورای اسلامی شهر قنوات قم گفت: این شهر به دلیل قرار گرفتن در مناطق حاشیه‌ای کویر، ظرفیت‌های جذابی برای گردشگران علاقه‌مند به حضور در دامان طبیعت دارد.

سید حسن حسینی هفته گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: مناطق حاشیه کویر همواره یکی از مکان‌های مورد توجه علاقه‌مندان به حضور در طبیعت است و این بستر در اطراف شهر قنوات قم در دسترس گردشگران قرار دارد.
شهر قنوات پرجمعیت ترین شهر استان قم پس از شهر قم است که در بخش مرکزی استان قرارگرفته و فاصله آن با شهر قم حدود ۱۰ کیلومتر است، این شهر در سال ۷۹ با ادغام روستاهای حاجی‌آباد لک‌ها، مرادآباد، والیجرد و حسن‌آباد ایجاد شد و از سابقه تاریخی قابل‌توجهی برخوردار است و گویش برخی از مردم ساکن در این شهر به زبان لکی است.

رونمایی از سردیس شهدای مقاومت درقم 

آیین رونمایی از آثار حجمی شهدای مقاومت، شهیدان حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهروز مظفری‌نیا روز دوشنبه درقم برگزار شد.

این آیین رونمایی در باغ موزه دفاع مقدس و با حضور تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، مسئولان سفارت عراق در ایران ،خانواده شهید والامقام شهروز مظفری نیا، خانواده های معظم شهدای قم و مسئولان لشگری و کشوری  ترتیب یافت.

سردیس های رونمایی شده، در مقتل شهدای مقاومت نصب می‌شود.

صدور  چهارهزار و ۸۹۷ مجوز الکترونیکی تردد بین استانی درقم 

مدیر فناوری اطلاعات، امنیت مجازی و شبکه دولت استانداری قم گفت:‌ از ابتدای اجرای طرح صدور مجوز تردد بین استانی تا ۱۹ اسفندماه جاری، چهار هزار و ۸۹۷ مجوز به‌صورت الکترونیکی در این استان صادر شده‌است.

اکرم روح‌پرور هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال قانون منع تردد به استان‌هایی با شرایط قرمز و نارنجی، استان قم جزو معدود استان‌هایی است که مجوز تردد را به‌صورت الکترونیکی صادر می‌کند.
وی اضافه کرد: سامانه الکترونیکی مجوز ترددها دی‌ماه امسال با همکاری مرکز توسعه دولت الکترونیک وزارت کشور راه‌اندازی و با هماهنگی اداره کل امنیتی استانداری و همکاری اداره کل روابط عمومی استانداری از تاریخ ۲۷ دی‌ماه اجرایی شد.
وی ادامه داد: تعداد مجوزهای درخواست شده تا ۱۹ اسفندماه جاری، پنج هزار و ۶۸۶ مجوز بوده که چهار هزار و ۸۹۷ مورد تایید و از طریق پیامک به شهروندان اطلاع‌رسانی شده است.

افتتاح پنجمین سایت نسل پنجم تلفن همراه کشور درقم

نخستین سایت نسل پنجم تلفن همراه در قم  سه‌شنبه هفته گذشته  طی آیینی با حضور رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه و استاندار به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) در این آیین  با بیان اینکه سال ۹۹ از پرکارترین سال ها برای حوزه ارتباطی کشور بویژه اپراتورها بودT اظهار داشت: در این سال مصرف دیتای اینترنت همراه اول تقریبا ۲ برابر شد.

در پایان این آیین همچنین تفاهم نامه همکاری ۲ جانبه میان شرکت ارتباطات سیار و شهرداری قم امضا، و بر اساس آن قم به نخستین شهر هوشمند کشور تبدیل شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha