۳۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 84270701
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مروری بر رخدادهای مهم قزوین در سال ۹۹

قزوین - ایرنا - استان قزوین در سال ۱۳۹۹رخدادهای مختلف و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را از پیش رو گذراند که مرور برخی از مهم ترین آنها در ساعات پایانی این سال خالی از لطف نیست.

به گزارش ایرنا، سال ۹۹ اگرچه بواسطه تشدید تحریم های ظالمانه دشمن و شیوع کرونا از سال های سخت اقتصادی برای مردم و دولت بود، اما با این وجود اتفاقات خوبی نیز در حوزه های اقتصادی در این سال در استان قزوین رقم خورد که به بعضی از آنها اشاره شده است.

 اشتغالزایی برای ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر و تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد اشتغال استان قزوین،  پرداخت نزدیک به ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونا و ارایه نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به فعالان بخش تولید، اختصاص ۵۰۰ هکتار زمین برای ایجاد نیروگاه انرژی خورشیدی، بازگشت ۵۹ واحد تولیدی راکد و تعطیل به چرخه تولید و تجهیز ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه های آبیاری نوین و همچنین کسب رتبه دوم قزوین در کشاورزان نمونه کشوری را هم باید از رخدادهای مهم اقتصادی استان قزوین در سال جهش تولید نام برد.

 افتتاح آزادراه آبیک-چرمشهر (غدیر) که نقش مهمی در کاهش ترافیک آزادراه تهران-کرج ایفا می کند از دیگر اتفاقات مهم در حوزه زیرساختی-اقتصادی استان قزوین در سالی که گذشت بود.

شکسته شدن رکورد جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی این استان از بدو تاسیس و راه اندازی تاکنون از حیث تعداد و ارزش با ۱۹۹ مورد به ارزش ۴۲ هزار میلیارد ریال افتتاح، الحاق ۳۰۰ هکتار به شهرک صنعتی تقاضا محور کاسپین، کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن با استارت ساخت ۱۲۰۰ واحد  و همچنین آبگیری سد نهب در تاکستان از دیگر رخدادهای مهم زیرساختی-اقتصادی استان قزوین در سال ۹۹ بود.

کرونا در سال ۹۹ بر بسیاری از فعالیت های فرهنگی و هنری سایه انداخت و موجب شد تا بسیاری از برنامه های این حوزه ها لغو و یا به تعویق بیافتاد با این حال قزوین در سالی که گذشت میزبان ۲ جشنواره فرهنگی مهم بود.

برگزاری نخستین دوره جشنواره ملی جایزه عارف و جشنواره ملی دبیر سیاقی به همراه برگزاری جشنواره ملی رسانه های دیجیتال، برگزاری جشنواره فیلم یادگار به همراه رونمایی از سند توسعه فرهنگی قزوین نیز از رخدادهای مهم فرهنگی استان در سال ۹۹ بود.

نمایش الواح هخامنشی بازگشته از آمریکا به کشور در موزه قزوین، رونمایی از دندان کودک نئاندرتال به عنوان قدیمی ترین عضو کشف شده از بدن یک انسان در ایران با حدود ۱۰۰ هزار سال قدمت و ثبت ده ها اثر از قزوین در فهرست آثار ملی از جمله ۲۴ بنای تاریخ و فرهنگی، ۱۴ اثر ناملموس و ۱۳ اثر طبیعی از دیگر رخدادهای مهم فرهنگی قزوین در سالی که گذشت، بود.

رونمایی از محصول دانش بنیان داروی ایورمکتین که در درمان بیماران کرونا موثر است، راه اندازی مرکز آموزش مهارت های نوین و قرارگیری نام ۲ پژوهشگر و استاد دانشگاه دانشکده مهندسی صنایع و مکانیک دانشگاه آزاد قزوین در فهرست دانشمندان ۲ درصد برتر جهان را نیز از باید رخدادهای مهم علمی قزوین در سال ۹۹ نام برد.

قزوین در سالی که گذشت همچنین میزبان بسیاری از اعضای کابینه دولت بود که به منظور سرکشی و بازدید از طرح های مربوطه و یا افتتاخ پروژه ها به این استان سفر کردند.
وزرای راه و شهرسازی،بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال ۱۳۹۹ به قزوین سفر کردند.
 معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان انرژی اتمی،، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی از دیگر دولتمردانی بودند که در سال ۱۳۹۹ به قزوین سفر رسمی داشتند.

حضور دوباره قزوین در لیگ برتر والیبال با تیم شهرداری پس از بیش از ۱۰ سال دوری از این رقابت ها و همچنین حضور دوباره قزوین در لیگ برتر فوتسال باشگاهی کشور با تیم کراپ الوند پس از سال ها را نیز باید از اتفاقات مهم ورزشی استان در سالی که گذشت، نام برد.

شرکت تیم بسکتبال شهرداری قزوین در لیگ برتر باشگاه های کشور از دیگر رخدادهای مهم ورزشی قزوین در سال ۹۹ بود.

البته شیوع کرونا موجب لغو بسیاری از مسابقات رشته های مختلف ورزشی استان شد و سال ۹۹ مانند دیگر نقاط کشور شاهد کمرنگ شدن برنامه ها و مسابقات ورزشی به دلیل شیوع این بیماری در قزوین بودیم.

از دیگر رخدادهای مهم قزوین در سال ۹۹ که البته مختص به این استان و حتی کشور نبود و کل جهان را درگیر خود کرده بود، تداوم شیوع کرونا و تلفات آن و آثار و تبعات منفی آن در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد بود.

کرونا در سال ۹۹ ضمن خسارت قابل توجه به بسیاری از کسب و کارها، بسیاری از فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی را مانند سایر نقاط کشور در قزوین به تعطیلی کشاند.
فوت و از دست دادن ۱۳۴۱ نفر از شهروندان قزوینی بر اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا را نیز باید جزو تلخ ترین رخدادهای استان در سالی که گذشت دانست.

آتش سوزی های گسترده در اراضی ملی استان قزوین در مجموع به وسعت بیش از ۱۵۰۰ هکتار از دیگر اتفاقات ناگوار استان قزوین در سال ۹۹ بود.

ثبت نام نامزدهای حضور در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در نیمه دوم اسفند ماه همزمان با سراسر کشور را نیز باید از آخرین رخدادهای مهم استان قزوین در حوزه سیاسی در سالی که گذشت بدانیم.

۹۵۷ نفر برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان قزوین ثبت نام کردند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha