۳۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۵
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 84270667
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نیم میلیون اصله نهال شناسه دار در استان قزوین تولید شد

قزوین - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در سال ۹۹، نیم میلیون اصله نهال دارای شناسه (لیبل دار) با هدف بهبود کیفی باغات میوه در استان تولید و عرضه شد.

فاطمه خمسه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به قرارگیری در زمان کاشت نهال در باغات میوه استان، افزود: در مجموع سال ۹۹، حدود سه میلیون اصله نهال میوه در نهالستان های استان قزوین تولید و عرضه شد.

وی اظهار داشت:نهال های شناسه دار علاوه بر اینکه با کیفیت مناسبی به پرورش و تولید می رسند، دارای سال و محل تولید بوده و ویژگی های نهال در لیبلی روی آن درج شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین همچنین یادآور شد: در حال حاضر ۲ نهالستان در استان با استفاده از آخرین فناوری های موجود اقدام به تولید نهال می کنند و جزو شرکت های دانش بنیان به شمار می روند.

خمسه خاطرنشان کرد: قزوین جزو استان های مطرح و از قطب های تولید نهال میوه در کشور به شمار می رود.

وی اظهار داشت: توصیه ما به باغداران استفاده و کاشت نهال های شناسه دار است چرا که از کیفیت بالا و مطمئنی برخوردار هستند و کاشت آنها در باغات بازده اقتصادی خوبی را برای کشاورزان به همراه خواهد داشت.

این مسوول با بیان اینکه در کنار تولید نهال های مرغوب و شناسه دار اولویت های دیگری نیز در حوزه باغبانی داریم که با جدیت آنها را دنبال و پیگیری می کنیم، اظهار داشت: جوان سازی و توسعه باغات زیتون به عنوان تنها محصول استراتژیک باغی کشور، داربستی کردن باغات انگور در کنار، اصلاح ارقام با استفاده از نهال های دیرگل ده، گسترش کشت گیاهان دارویی و گلخانه ها از اولویت های حوزه باغبانی سازمان جهاد کشاورزی به شمار می رود.

استان قزوین دارای بیش از ۷۵ هزار هکتار باغ میوه است.

این استان در تولید محصولات باغی همچون زیتون، انگور، زغال اخته؛ فندق و گیلاس رتبه های اول تا سوم کشور را در اختیار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha