جشنواره « بزرگ شهروندان کوچک کرمانشاهی » تمدید شد

کرمانشاه - ایرنا - رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه از تمدید جشنواره «بزرگ شهروندان کوچک کرمانشاهی» خبر داد و گفت: نظر به استقبال دانش‌آموزان این جشنواره تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تمدید شد.

«مهدی عبدالمالکی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص طرح های مهم در حوزه آموزش شهروندی از سنین پایه گفت: امروزه می‌توان مصادیقی همچون مسوولیت گریزی، عدم تعلق خاطر به شهر، بزه های اجتماعی، وندالیسم شهری (تمایل به تخریب مبلمان شهری) و کاهش تاب آوری اجتماعی را به وضوح در رفتار شهروندان شهرهای بزرگ مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه این رفتارها موجب کاهش کیفیت زیست شهری شده است، گفت: بی شک یکی از مولفه های تاثیرگذار در بهبود فضای رفتاری حاکم بر شهر، آموزش است.

وی افزود: تیم کارشناسی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه پس از تجربه موفق در همکاری با آموزش و پرورش در پیشبرد طرح شهریاران فرهنگ، این بار بر مبنای دغدغه هایی که در مقوله‌ی شهروند پروری دارد، پس از هماهنگی و مشورت با کارشناسان حوزه معاونت پرورشی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه طرحی را تحت عنوان «زنگ شهروندی» تدوین کرد تا با همکاری آموزش و پرورش به اجرا در آورد.

معاون فرهنگی شهردار کرمانشاه ابراز داشت: با جلسات متعددی که با صاحب نظران حیطه روانشانسی و جامعه شناسی و همچنین علوم تربیتی برگزار شد، ماحصل مباحث حول محور آموزش مبتنی بر بازی و تفریح بود ؛ بر همین اساس روش کار براساس طراحی شخصیتی عروسکی و احرای جشنواره بزرگ شهروندان کوچک در قالب طرح زنگ شهروندی قرار گرفت.

وی گفت: طرح زنگ شهروندی سعی دارد تا با روش های مبتنی بر آموزش غیرمستقیم و با بهره گیری از بازی، طنز و نمایش اصول اخلاق شهروندی را به جامعه هدف آموزش دهد. چارچوب کلی این طرح مبتنی بر ۲ مرحله بوده که مکمل یکدیگر می باشند: مرحله اول برگزاری جشنواره «بزرگ شهروندان کوچک» کرمانشاهی و گام دوم آموزش مبتنی بر طنز و نمایش با حضور شخصیت عروسکی «شمامه» است .

"ایمان درخشی" مدیر طرح زنگ شهروندی نیز در خصوص جزییات این طرح اعلام کرد: این طرح در قالب آموزش نکات فرهنگ شهروندی و نمایش طنز آموزشی شیرین و شمامه و همچنین جشنواره های مختلف تدوین گردیده که یکی از آنها جشنواره بزرگ شهروندان کوچک بوده که با استقبال بی نظیر مدارس مواجه گردیده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است گفت : در این جشنواره دانش آموزان می توانند آثار خود را در حوزه های فرهنگ ترافیک ، محیط زیست ، فضای سبز شهری و حقوق شهروندی در قالب خاطره نویسی، کاردستی و نمایش آماده و به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha