جشنواره عکس هفت‌سین «کرمانشاه پایتخت نوروز ایران» آغاز شد

کرمانشاه - ایرنا - جشنواره عکس هفت‌سین «کرمانشاه پایتخت نوروز ایران» با محوریت عکاسی از سفره‌های هفت‌سین و ترویج فرهنگ آیین کرمانشاهیان و به دور از هرگونه تجمل‌گرایی آغاز شد.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه روز شنبه در این ارتباط به ایرنا گفت: علاقه مندان می‌توانند آثار خود را تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ به نشانی paitakhtenoroz@gmail.com ارسال کنند.

«مهدی عبدالمالکی» افزود: آرایش سفره، نقش اعضای خانواده در تزیین این سفره، تکریم جایگاه پدر و مادر، نگاه‌هایی ویژه به حواشی سفره و احترام به حریم سفره باید مد نظر شرکت‌کنندگان در جشنواره قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: آیین ایرانی نوروز، قدمتی چند هزار ساله داشته و میراث فرهنگی ملتی بزرگ است که جهان وامدار اوست؛ این آیین که در همیشه تاریخ، نگاهی به الوهیت داشته، در ادامه مسیر خود با ورود اسلام زیباتر و درخشان‌تر هم شده است.

او توضیح داد: سفره‌های ایرانی اسلامی گوشه‌ای از زیبایی‌های این آئین را با خود، در طول دوران و در گستره جغرافیای ایرانیان به همراه داشته و حتی به عنوان نشانه‌ای از مناسبت‌های مختلف به شمار می‌آیند و شاید، تنها نشانه‌ای که می‌توان آن را در قاب تصویر به ثبت رساند و متمایز از دیگران به تماشا نشست.

عبدالمالکی اضافه کرد: از این بین، چهار سفره شاخص را برگزیدیم تا بتوانیم از زاویه نگاه زیبابین هنرمندان عکاس، مروری بر سبک زندگی یک ساله ایرانیان و هم کیشانشان داشته باشیم؛ سفره‌های افطاری، سفره‌های حسینی، سفره‌های یلدا و سفره‌های هفت سین.

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه در ادامه گفت: همه این سفره‌ها، در نقاط مختلف این خاک پاک، گسترده می‌شوند و منظره‌ای از وحدت فرهنگی این مردم کهن بوجود می‌آورند و این در حالی است که در این وحدت، تنوع قومی و جغرافیایی به جای جای این منظره، رنگ و روی خاص خود را می‌بخشد.

وی اظهار داشت: این جشنواره با نگاهی وسیع به موضوع «سفره هفت سین» است و توصیه می‌شود محوریت آیین‌ها و رسوم غذایی در تدارک و گستردن «سفره پر برکت هفت سین» مد نظر قرار داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha