ایران بیش از ۲۵۵ هزار مهاجر افغانستانی را با خطرات مین آشنا کرد

مشهد- ایرنا- رییس جمعیت هلال احمر تایباد گفت: ۲۵۵ هزار و ۴۶۸ مهاجر افغانستانی از ابتدای امسال تاکنون، هنگام خروج از ایران در گذرگاه مرزی دوغارون، آموزشهای لازم را در زمینه خطرات مین فراگرفته اند که این رقم نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش یافته است.

هادی رمضانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام انسان‌دوستانه را جمعیت هلال احمر تایباد با برگزاری روزانه ۳۰ کلاس آموزشی در مرکز پیش آگاهی از خطرات مین انجام داده است.

وی ادامه داد: در چهارچوب این طرح در سال ۹۹ تعداد چهار هزار و ۱۲۰ نفر مرد، زن و افراد زیر ۱۸ سال از اتباع افغانستان آموزش های لازم را فراگرفته اند.
رییس جمعیت هلال احمر تایباد گفت: پارسال نیز ۱۷۷ هزار و ۲۹۵ نفر از اتباع افغان که قصد ورود به کشورشان را داشتند در مرکز پیش آگاهی از خطرات مین تایباد با آموزش‌های لازم در زمینه خطرات مین آشنا شده بودند.

رمضانی افزود: امسال به طور میانگین روزانه هزار و ۳۰۰ نفر در مرکز پیش آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون آموزش دیده اند.

وی ادامه داد: مرکز پیش آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر تایباد از سال ۱۳۸۴ در مرز دوغارون فعال شد که از سال گذشته و شیوع بیماری کووید ۱۹، به علت کاهش خروج اتباع افغانستانی از ایران، این مرکز آموزشی چند ماه تعطیل شد.
رییس جمعیت هلال احمر تایباد، آموزش تشخیص انواع مین و گلوله های منفجر نشده، نحوه برخورد با مصدومان، آشنایی با رنگها، تابلوها و محلهای مین‌گذاری را از مهمترین آموزش های ارائه شده به مهاجران افغانستانی در این مرکز برشمرد.

رمضانی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز مین افغانستان از سال ۲۰۰۵ میلادی ماهانه ۱۷۲ نفر از شهروندان آن کشور بر اثر برخورد با مین جان باخته‌اند و در پی آموزشهای ارائه شده این رقم به ماهانه ۴۰ نفر کاهش یافته است.

وی به توزیع انواع اقلام بهداشتی در بین اتباع خارجی هنگام خروج از کشور اشاره و بیان کرد: همزمان با شیوع ویروس کرونا، از ابتدای امسال افزون بر۲۱۶ هزار و ۴۴۴ عدد ماسک و ۱۴۱ هزار و ۱۵۴ عدد انواع محلولهای ضدعفونی کننده در بین اتباع خارجی در این گذرگاه رسمی توزیع شد.

مرز دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد.

شهرستان تایباد واقع در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha