نگرانی زیادی درباره تغییر رنگ‌بندی شهرهای اصفهان  وجود دارد

اصفهان - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: آمار آزمایش مثبت و تعداد بیماران جدید روزانه مبتلا به کرونا با شیب ملایم در این استان رو به افزایش است و نگرانی زیادی درباره تغییر رنگ‌بندی شهرستان‌ها در ایام نوروز ۱۴۰۰ داریم.

آرش نجیمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری کووید ۱۹ در استان اصفهان ۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و خطر متوسط قرار دارد درحالیکه در رنگ بندی قبلی ۱۳ شهرستان در این وضعیت قرار داشت و نشان می دهد تعداد مناطقی که از خطر کم به سمت متوسط رفتند بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه درصد مثبت شدن آزمایش های  کرونا در استان اصفهان در هفته اخیر از حدود ۱۳ به ۲۰ درصد رسید، اظهار داشت: بیماران جدید روزانه بستری شده در بیمارستان ها نیز افزایش بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشتند و از حدود ۶۰ تا ۷۰ به ۱۰۰ بیمار رسید.

نجیمی با تاکید بر اینکه این روند افزایشی در زمان حاضر شیب ملایم دارد، تصریح کرد: نگرانی اصلی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این است که با ترددهای غیر ضروری و دید و بازدیدهای عید نوروز این آمار افزایش یابد،  شیب ملایم جای خود را به شیب تند دهد و رنگ بندی شهرستان ها تغییر کند.

وی ادامه داد: مقرر شده است که اگر تغییری در رنگ بندی شهرستان ها در نوروز ۱۴۰۰ ایجاد شود، وزارت بهداشت هرچه سریعتر درباره آن تعیین تکلیف و اعلام کند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین با بیان اینکه در زمان حاضر از نظر رنگ بندی اعلام شده در سامانه ماسک فقط گلپایگان از استان در وضعیت نارنجی (پر خطر) قرار دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان خوانسار که در جوار گلپایگان قرار دارد نیز با شرایط صعودی آمار کرونا مواجه است، مقرر شد که تا اطلاع ثانوی قوانین و محدودیت های مشابه وضعیت نارنجی برای این خطه در نظر گرفته شود.

نجیمی تاکید کرد: درخواست ما اجتناب از هرگونه مسافرت تفریحی در تعطیلات نوروزی است اما در صورت سفر حتما توصیه‌های پیشگیری از کرونا مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ورود برخی مسافران بویژه از استان‌هایی که دارای شرایط نارنجی یا قرمز هستند بسیار نگران کننده است، اضافه کرد: شاهد روند رو به افزایش آمار کرونا در شهرستان‌های غربی و جنوبی استان هستیم و مواردی از کرونای جهش یافته انگلیسی در شهرهای مختلف استان دیدیم به‌همین دلیل ترددها و مسافرت‌ها می تواند وضعیت را بدتر کند.

بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری کووید ۱۹ در استان اصفهان چهار شهرستان برخوار، بویین میاندشت، چادگان و خور وبیابانک در وضعیت آبی (کم خطر)، گلپایگان در وضعیت نارنجی (پر خطر) و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.

طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در روز جمعه بیست و نهم اسفند ۹۹ تعداد بیماران دارای علائم کرونا بستری در بیمارستان ها ۴۸۵ نفر است که از این تعداد ۷۴ نفر بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

تعداد موارد جدید بستری شده ۱۱۴ بیمار و تعداد بیماران مرخص شده از بیمارستان ۸۱ و تعداد کل موارد فوت ناشی از کرونا هفت نفر است که یک نفر آنها فوت مثبت قطعی بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha