روشن شدن چراغ سینما در خراسان شمالی با رشد پنج برابری صندلی

بجنورد- ایرنا- دولت یازدهم و دوازدهم طی هشت سال فعالیت در حالی ماههای پایانی خود را سپری می کند که توسعه ۶۰ درصدی زیرساخت های فرهنگی،فرهنگسراها ،کتابخانه های عمومی، پنج برابری صندلی سینماها و ۲ برابری مراکز فرهنگی تنها بخشی از فعالیت های زیرساختی حوزه فرهنگی دولت در استان خراسان شمالی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس گزارش رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی در دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع ۲۴ پروژه فرهنگی و هنری با اعتباری افزون بر ۳۱۰ میلیارد ریال در این خطه شمالشرق کشور تکمیل و به بهره برداری رسید  و سه پروژه زیرساختی فرهنگی شامل مجتمع فرهنگی در شهرستان های گرمه، جاجرم و فاروج  با میانگین پیشرفت فیزیکی ۸۵ تا ۹۰ درصد در دست ساخت قرار دارد که در صورت تخصیص اعتبار این پروژه ها نیز تا پایان دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری می رسد.
افزایش ۱۶ هزار متر مربعی فضای فرهنگی و هنری 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: در دولت یازدهم ودوازدهم حدود ۲۴ پروژه زیرساختی در حوزه فرهنگی و هنری در این استان با اعتباری افزون بر ۳۱۰ میلیارد ریال تکمیل و بهره برداری رسید که این میزان اعتبار برای ساخت فضاهای فرهنگی نسبت به دولتهای گذشته بی سابقه بود.
حسین فرخنده افزود : براساس آمار رسمی در این دولت حدود ۱۶ هزار متر مربع به زیرساخت های فرهنگی استان در حوزه کتابخانه ها، مجتمع فرهنگی و هنری، فرهنگسراها، نگارخانه ها و سایر بخش های زیرساختی فرهنگی اضافه شد به عنوان نمونه فضای کتابخانه ای استان خراسان شمالی از ۱۲ هزار و ۲۰۷ متر به ۲۲ هزار و ۷۳۲ مترمربع و  فضا های فرهنگی و هنری شامل فرهنگسراها، مجتمع ها و نگارخانه ها نیز از ۱۴ هزار و ۸۴۰ متر به ۲۰ هزار و ۳۱۲ مترمربع رشد یافته است.
 


وی اضافه کرد :  تا قبل از دولت یازدهم ودوازدهم تعداد مراکز فرهنگی در سطح استان که شامل کانون های فرهنگی و هنری مساجد، رسانه های مکتوب و مجازی ، نگارخانه ها، فرهنگسراها و مجتمع های فرهنگی ۷۸۳ مرکز بود که در هشت ساله این دولت به یک هزار و ۱۳۵ مرکز رسید و حدود ۴۵ درصد به تعداد این مراکز نسبت به گذشته افزوده شد.
 وی خاطرنشان کرد :  همچنین ساخت مجتمع فرهنگی و هنری گرمه و جاجرم، فاروج  نیز با پیشرفت فیزیکی حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد در دست ساخت قرار دارد که ظهار داشت: هم اکنون طرح فاروج ۸۵ درصد و طرح گرمه و جاجرم نیز بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 
فرخنده از رشد ۲۵۳ درصدی پوشش بیمه ای اهالی فرهنگ و هنر استان در این دوره زمانی خبر داد و گفت: شمار بیمه شدگان این حوزه تا سال ۹۲ تنها ۱۰۵ نفر بود که اکنون به ۳۷۱ نفر رسیده است و عضویت اهالی فرهنگ و هنر در سامانه صندوق هنر نیز با رشدی ۱۷۲ درصدی از ۳۶۰ به ۷۰۷ نفر رسیده است.
حال و روش خوش سینما 
 معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی مهمترین دستاورد دولت در حوزه زیرساختی را مربوط به افزایش تعداد صندلی ها و سالن های سینمایی در این خطه اعلام کرد و افزود : در هشت ساله اخیر هشت سالن های سینمایی در استان ساخته شد و حدود یک هزار و ۸۰۰ صندلی به سینماها نیز افزوده شد.
ابوالحسن حیدری درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:  تا قبل از دولت یازدهم و دوازدهم صرفا یک سالن سینمایی در مرکز استان خراسان شمالی فعال بود که هم اکنون تعداد سالن های سینمایی در این استان به ۹ سالن رسید و تعداد صندلی  سینماها نیز از ۴۸۰ صندلی در سال ۹۲ به دو هزار و ۲۷۴ صندلی در سال جاری رسید.
به گفته وی آمار صندلی سینماهای استان خراسان شمالی در هشت سال گذشته حدود پنج برابر رشد کرد و به همین میزان نیز آمار تماشاگران سینماها نیز رشد قابل ملاحظه ای را رقم زد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی اظهارداشت : در دولت گذشته در مجموع ۲۵۳ هزار نفر از فیلم های اکران در سینماهای استان خراسان شمالی دیدن کردند و این در حالیست که این آمار در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تعطیلی سینماها به دلیل شیوع ویروس کرونا به حدود ۶۰۰ هزار نفر رسید و رشد سه برابری استقبال از سینماها در این استان به ثبت رسیده است.

حیدری گفت : همچنین در توسعه زیرساخت مراکز فرهنگی و هنری نیز در دولت فعلی رشد دو برابری ایجاد شد به طوری که تعداد این مراکز از ۲۷ مرکز به ۵۵ مرکز رسید و آموزشگاههای آزاد سینمایی به عنوان یکی از مراکز مهم آموزشی هنرجویان سینمایی اعم از بازیگر، نمایش نویس نیز از ۴۱ آموزشگاه به ۸۱ مورد رسیده است.
وی با اشاره به این که افزایش حدود دو برابر آموزشگاههای آزاد سینمایی رشد نمایش نامه ها را نیز به دنبال داشت گفت : تا قبل از دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۲۱۰ نمایش نامه در سطح استان تولید شده بود که در این دولت این رقم به ۵۲۷ مورد رسید.
                          
                                   

به گفته وی اجرای موسیقی نیز از ۱۵۵ مورد در دولت گذشته به ۲۸۰ اجرا در دولت فعلی رسید.
وی صدور مدرک درجه یک هنری برای گنج هنرمند استان خراسان شمالی که چهار نفرشان در حوزه موسیقی مقامی فعالیت دارند را از دیگر کارکردهای مهم فرهنگی استان خراسان شمالی در دولت یازدهم و دوازدهم اعلام کرد.

اهداء ۶۰ هزار جلد کتاب به مناطق محروم 
معاون امور هنری، سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی توزیع ۶۰ هزار جلد کتاب به مناطق محروم استان به خصوص روستاها با اعتبار حدود ۲۰ میلیارد ریالی را از برنامه های مهم دولت در هشت سال گذشته با هدف عدالت فرهنگی اعلام کرد و افزود : این کتاب ها در مساجد، مدارس و مراکز فرهنگی دولتی و غیر دولتی در مناطق محروم برای دسترسی بیشتر جمعیت این مناطق به کتاب توزیع شد.


رضا رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توزیع کتاب در مناطق محروم می تواند نقش مهمی در افزایش سطح اطلاعات فرهنگی جمعیت این مناطق داشته باشد و این کار نیز در راستای برقراری عدالت فرهنگی در مناطق محروم با حمایت دولت انجام شد.
وی اضافه کرد : همچنین با حمایت دولت یازدهم و دوازدهم یک هزار و ۷۰۰ عنوان کتاب از سوی ناشران خراسان شمالی منتشر شد و در همین مدت نیز بیش از شش میلیارد ریال از این کتاب ها در داخل استان به فروش رسید که رشد قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته داشت.
وی از دیگر برنامه های حمایتی دولت از کتاب و کتابخوانی را برگزاری نمایشگاههای استانی و ملی کتاب، هدفمند کردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب و اظهارداشت : در طرح فروش فصلی کتابفروشی ها  روی فروش کتاب به خریداران تخفیف می دهند و میزان تخفیف را به صورت نقدی از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت خواهند کرد.
وی افزود: در طرح‌  فروش فصلی، کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشد به خریداران بفروشند.
وی کسب رتبه برتر استان در حوزه کانون های فرهنگی و هنری مساجد، شاخص فضای مجازی و رسانه ، کسب رتبه در بخش برنامه های روستایی و برگزیده کتابدار، مروج برتر کتابخوانی کشور ، رتبه برتر در ۶ دوره متوالی جشنواره ملی روستاها و عشایر دوستدار کتاب را از موفقیت های استان در حوزه فرهنگی اعلام کرد.
وی  میزبانی چهار دوره جشنواره ملی تئاتر رضوی، برگزاری جشنواره ملی موسیقی نواحی خلیج فارس، برگزاری هفت نمایشگاه هنرهای تجسمی در سطح ملی،  برگزاری نخستین جشنواره فیلم روستاها و عشایر، اکران ۶ دوره فیلم های جشنواره بین المللی فیلم فجر،  برگزاری نمایشگاه ملی خوشنویسی با حضور ۱۸ نفر از اساتید برجسته کشوری برای اولین بار، برگزاری جشنواره بین المللی کاریکاتور را از دیگر برنامه های مهم فرهنگی اجرایی در استان در دولت یازدهم و دوازدهم اعلام کرد که با رشد زیرساخت های فرهنگی امکان برگزاری این رویدادهای فرهنگی ملی در خراسان شمالی فراهم شد.
رشد پایگاههای خبری 
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی افزایش حدود سه برابری پایگاههای خبری را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم بیان کرد و توسعه پایگاههای خبری را در راستای احترام به رکن چهارم دموکراسی و شفاف سازی و نظارت بر عملکرد مدیران دانست و گفت : تا قبل از دولت دکتر روحانی صرفا ۲۵ پایگاه خبری در این استان فعالیت دشت .
رضایی اظهارداشت : در مدت هشت سال ۱۲پایگاه خبری جدید در استان خراسان شمالی مجوز فعالیت دریافت کردند که این تعداد به ۳۷ پایگاه رسید.
استان خراسان شمالی با جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفری در شمالشرق ایران قرار دارد که ۵۶ درصد از جمعیت این استان در شهرها و مابقی در روستاها سکونت دارند.

   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =