بیش از نیم میلیارد دوز واکسن روسی اسپوتنیک در هند ساخته می شود

تهران-ایرنا- سه شرکت داروسازی در هند قصد دارند نزدیک به بیش از نیم میلیارد دوز واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تولید و به بازارهای جهان عرضه کنند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از بلومبرگ  از آمادگی شرکت داروسازی «گلند فارما» مستقر در حیدرآباد هند برای تولید ۲۵۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی و شرکت «استلیس بیوفارما» برای تولید ۲۰۰ میلیون واحد از این واکسن ساخت روسیه خبر دادند.

پیش از این هم قرارداد تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک در شرکت «هترو» هند، امضا شده بود. 

گروه رسانه ای فونک آلمان هم گزارش داد: نخست وزیران ایالت های ساکسونی، ساکسونی آنهالت و ثورینگیا در آلمان، از کاربرد واکسن ویروس کرونای اسپوتینک  وی ساخت روسیه حمایت کرده اند. میشل کرچمر رئیس ایالت ساکسونی آلمان گفت که اعتماد نقش اصلی را در حوزه هایی مانند تندرستی، دارو و درمان و واکسن ها دارد و بدون شک دانشمندان روسیه که کشور بزرگی از نظر علمی است، توانسته اند واکسن موثری تولید کنند و این واکسن باید در آلمان هم تائید شود.

آلمان بارها آمادگی اصولی خود را برای کاربرد واکسن های تولید شده در کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا مانند اسپوتنیک وی، در صورت تائید شدن در نهاد تنظیم مقررات و نظارت دارویی اتحادیه اروپا، اعلان کرده است.

پس از ایتالیا کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مانند آلمان، فرانسه و اسپانیا نیز به صف تولیدکنندگان واکسن کرونای روسی اسپوتنیک وی پیوسته اند. در حالی که شماری از کشورهای اروپایی در انتظار تایید واکسن روسی کرونا (اسپوتنیک وی) از سوی سازمان دارویی اروپا (EMA) هستند، شماری از کشورها نیز به صورت انفرادی و بدون آنکه منتظر این تائید بمانند، استفاده از این واکسن را تصویب کرده اند. در حال حاضر، این واکسن در مجارستان و اسلواکی به ثبت رسیده است.

تارنمای شبکه تلویزیونی راشا تودی گزارش داد که صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) توافق نامه ای برای تولید واکسن کرونای خود با عنوان «اسپوتنیک وی» در آلمان منعقد کرد. بر اساس بیانیه این شرکت، توافق نامه های مشابهی نیز با شرکت های دیگر کشورهای اتحادیه اروپا امضا شده است. این واکسن اکنون در انتظار تایید از سوی آژانس دارویی اروپا است.

آژانس دارویی اروپا در حال حاضر فرآیند تخصصی برای تأیید واکسن را در دست اجرا دارد که در آن نخستین  نتایج آزمایش های علمی و بالینی به تدریج قبل از در دسترس بودن تمام اطلاعات مورد نیاز برای تأیید، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در صورت تأیید، اسپوتنیک وی پنجمین واکسن کرونا با تأیید اتحادیه اروپا در کنار واکسن های جانسون و جانسون، آسترازنکا، مدرنا و فایزر- بایون تک خواهد بود.

سه شنبه گذشته اتاق بازرگانی ایتالیا و روسیه اعلام کرد که نخستین  مرکز تولید واکسن در اروپا در ایتالیا ساخته می شود. بر این اساس تولید واکسن از اوایل تابستان آغاز خواهد شد. صربستان دیگر کشور اروپایی است که تولید اسپوتنیک وی را از ماه آینده آغاز می کند. این توافق روز پنجشنبه در مسکو توسط وزیر تجارت روسیه «دنیس مانتوروف» و «ناناد پوپوویچ» همتای صربستانی وی صورت گرفت.

تائید علمی کارایی واکسن کرونای روسیه از یک سو و بدعهدی شرکت‌های دارویی غربی از سوی دیگر سبب شده تا کشورهای کرونازده اروپا به دنبال تهیه و تولید واکسن اسپوتنیک وی باشند. واکسن اسپوتنیک وی شرکت روس گاملیا گرچه مدت‌ها با سوء ظن و احتیاط برخی از کشورها روبرو بود ولی پس از آنکه نشریه علمی معتبر لنست با درج مقاله‌ای مهر تائید بر کارایی ۹۱ درصدی و ایمنی آن زد با استقبال کشورهای بیشتری روبرو شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان