پیام روز ملی هنرهای نمایشی توسط «سعید پورصمیمی» نگارش و امضاء شد

تهران- ایرنا- «سعید پورصمیمی» هنرمند پیشکسوت و چهره شناخته‌شده عرصه تئاتر و سینما، پیام پنجمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به‌ عنوان روز ملی هنرهای ‌نمایشی در ایران را صادر و امضاء کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، پنجمین پیام روز ملی هنرهای‌نمایشی پس از ثبت این روز در تقویم رسمی کشور توسط سعید پورصمیمی نوشته شد و چهارشنبه شب با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی و رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی در منزل پورصمیمی، این پیام توسط این هنرمند عرصه تئاتر و سینما امضاء شد.

متن پیام روز ملی هنرهای‌‎نمایشی در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

«تئاتر؛ می‌بیند وُ می‌شنود وَ فریاد می‌کشد که دقیقه‌هایش پر از دغدغه‌ درست‌زیستن و رستگاری‌ست. از انسان مغلوب می‌گریزد و به فتح رذیلت‌ها و سلطه‌ فضیلت‌ها می‌کوشد. نامیرا هنری که به جام دانایی، جاودانگی‌بخش است و بی‌دریغ، انسان را به رویینه‌تنی راهنمون است.

من؛ «سعید پورصمیمی» زاده‌ سرزمینی هستم که از هنر، ارجمند وُ از هنر آبرومند است. به ایمان من؛ تئاتر پایتخت خواستن‌ها و پروردگاه توانستن‌هاست؛ صحنه‌ای که حبیب «بایدها» و  نهیب «نبایدها»ست و می‌کوشد از جهنم خشم راهی به روستای صلح بگشاید. هنرمند به همین زنده است، به همین که «بودن» وَ «چگونه‌بودن» را به نمایش بگذارد و مردم را به امروز و فردایی امیدوار کند که دردها به درود وُ تلخی‌ها به گوارایی بدل شده‌اند.

تئاتر؛ تکیده و ترسان، سالی دشوار را پشت سر گذاشت، سال سالن‌های مضطرب، سال‌ صندلی‌های خمیده و صحنه‌های خلوت! سالی که به سوگ نشستیم و سیاه‌پوش شدیم؛ با این همه تئاتر، تئاتر باقی ماند که موید نامیرایی هنر و اعجاز هنرمندان باشد. در سایه به سایه با بلا به زندگی اندیشیدیم و آرزومندانه زمزمه کردیم که:

مشکلی نیست که آسان نشود / مرد خواهد که هراسان نشود

چشم آن دارم با خاک‌صحنه‌خوردگان مهربان‌تر باشیم و با خاطره‌ی خوش‌ِ تیمارداری‌های تئاتر، نگذاریم تئاتر، در تبِ تنهایی، باقی بماند. ما دوباره آموختیم که زندگی «یگانه» است و فرصت کوتاه و دیگردوستی، تکلیف همه‌ی ماست.

سعید پورصمیمی

به گزارش ایرنا، هفتم فروردین‌ مطابق با ۲۷ مارس، روز جهانی تئاتر، از سال ۹۶ به‌عنوان روز ملی هنرهای‌نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده و تاکنون چهار جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور برگزار شده است.

علی نصیریان، زنده‌یاد جمشید مشایخی، زنده یاد محمدعلی کشاورز و  اکبر زنجان‌پور هنرمندان پیشکسوتی بودند که به ترتیب، طی چهار سال گذشته در پیامی این روز را به‌عنوان روز ملی هنرهای نمایشی گرامی داشته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha