۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۲
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 84269949
۱ نفر

برچسب‌ها

مهمترین رویدادهای سال ۹۹ در استان اصفهان

اصفهان - ایرنا - دیار نصف جهان در سالی که گذشت با وجود سایه‌افکنی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ و تحریمها، قطار پیشرفت و توسعه در استان متوقف نشد و روزهای پر فراز و نشیب و وقوع رویدادهای تلخ و شیرین آن در آرشیو تاریخی این منطقه ماندگار شده است.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان با بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان از ظرفیت ها و قابلیت های بسیاری در بخش های مختلف مانند سیاسی، اقتصادی، کشاورزی، فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، آموزشی، فناوری، ورزشی، پزشکی و هنری برخوردارست بطوریکه با بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۲۰۰ هزار واحد صنفی، صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌آید.

سهم اصفهان در صنعت کشور ۱۱ درصد، سرمایه‌گذاری ۱۰ درصد و اشتغال صنعتی هشت درصد و رُتبه این استان در طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و تعداد معادن اول و از نظر ذخایر معدنی، دوم است.

همچنین اصفهان، با حدود ۲۰۰ هزار دانشجو  و هفت هزار عضو هیات علمی در۲۱۵ مرکز آموزش عالی و پژوهشی دومین استان دانشگاهی و با حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور پس از تهران رتبه دوم کشوری را دارد؛ این شرکت‌ها با گردش مالی ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در سال زمینه اشتغال هفت هزار دانش آموخته دانشگاهی را فراهم کردند.

استان اصفهان قطب گردشگری و میراث فرهنگی کشور نیز بشمار می آید بطوریکه بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد و از میان آنها افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند؛ این خطه هر سال میزبان صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

این خطه همچنین یکی از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود بطوریکه ۱۸۵ هزار نفر در بخش کشاورزی استان فعالیت می کنند، ۱۱ درصد از اشتغال و هفت درصد از تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد، در جایگاه نخست تولید شیر، جایگاه دوم تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ، رتبه نخست گوشت بوقلمون و شترمرغ، رتبه پنجم تولید گوشت قرمز، رتبه سوم تولید محصولات گلخانه ای، سیب زمینی، سیب و عسل را به خود اختصاص داده است.

برخورداری از تنوع اقلیمی و جاذبه های گردشگری در شهرها و روستاهای دور و نزدیک، انجمن ها و تشکل های مردمی و خیریه های فراوان، فعالیت گروه های سیاسی مختلف، پژوهشگاه های متعدد، ورزشکاران و تیم های ورزشی سرشناس، نیروی انسانی تحصیلکرده، بیمارستان های پیشرفته و مجهز و هنرمندان و نخبگان بسیار در زمینه های مختلف نمونه های دیگری از ظرفیت های استان اصفهان بشمار می آید.

با وجودیکه همه گیری بیماری کووید ۱۹ در سال ۹۹ همه امور را تحت تاثیر خود قرار داد و بیشترین توجه مسوولان و مردم به مقابله با این بیماری و کاهش خطرات و تبعات ناشی از آن بود  اما قطار توسعه و پیشرفت این خطه از حرکت باز نایستاد و طرح های بسیاری در بخش های مختلف به بهره برداری رسید که موجب بهره مندی میلیون ها نفر از جمعیت استان از مزایا و امتیازهای آن شد.

مقابله همه جانبه با ویروس کرونا

ویروس کرونا از اسفند سال ۹۸ در استان اصفهان شیوع پیدا کرد و مسوولان و مردم تلاش کردند تا با همدلی و همراهی در بخش های مختلف با این ویروس منحوس مقابله کنند که جلوه های آن را می توان در کمک های خیرانه و نوعدوستانه اقشار مختلف مردم برای تامین اقلام محافظتی در برابر این بیماری، حمایت مالی از خانواده بیماران مبتلا به کرونا، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و مصوبه های ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا و همراهی واحدهای صنفی دید.

در یک سالی که از همه گیری کووید ۱۹ در استان اصفهان گذشت بیش از ۱۵۱ هزار مبتلای قطعی به کرونا، بستری شدن ۷۵ هزار بیمار دارای علائم ابتلا، جان باختن حدود هشت هزار و ۷۰۰ نفر و ۱۳ شهید مدافع سلامت ثبت شد، در چند مرحله بیمارستان ها با اوج تعداد مراجعه بیماران و بستری مبتلایان مواجه و بسیاری از افراد بطور مستقیم یا غیر مستقیم با این بیماری درگیر شدند.

در این مدت طرح های بسیاری برای مقابله با کرونا در بخش های مختلف مانند بهداشت، درمان، غذا و دارو، پژوهش، صنعت، شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها اجرا شد که از جمله آنها می توان به طرح شهید سلیمانی یا "حافظان سلامت محله‌ها" اشاره کرد که اصفهان در این زمینه در کشور پیشرو بود.

در طرح شهید سلیمانی که از هفته نخست آذر سال ۹۹ با همکاری سپاه حضرت صاحب‌الزمان(عج) و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با هدف غربالگری و شناسایی زود هنگام مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ آغاز شد، تا کنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت استان اصفهان زیر پوشش قرار گرفتند و نقش بسزایی در شناسایی بیماران و افراد مشکوک به کرونا و قطع زنجیره انتقال ویروس داشت.

همچنین شرکت های دانش بنیان و واحدهای صنفی نقش بسزایی در تامین و تولید اقلام محافظتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده برای مقابله با بیماری کرونا ایفا کردند بطوریکه ده‌ها شرکت دانش بنیان و واحد فناور به سمت استفاده از فناوری های نوین برای تولید این اقلام حرکت کردند و برخی از آنها موفق به دستیابی به محصولات و تجهیزات جدید مانند ساخت دستگاه ملت بلون (ماده اولیه مورد نیاز برای ماسک) شدند.

در هفته های پایانی سال ۹۹ نیز واکسیناسیون علیه کرونا در اصفهان همزمان با چند استان دیگر به دستور رییس جمهور آغاز شد و از بیست و یکم بهمن تا اسفند بیش از ۱۵ هزار دوز واکسن کرونا به این استان تخصیص یافت تا در مرحله نخست کادر درمان و سپس سایر گروه های اولویت دار واکسینه شوند.

آغاز اجرای طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به اصفهان

یکی از مهمترین طرح هایی که در سال ۹۹ آغاز شد و به حل یکی از اساسی ترین چالش های استان اصفهان یعنی کمبود آب کمک می کند، طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به این خطه است که بیست و چهارم اسفند ۹۹ عملیات اجرایی و بهره برداری طرح ملی و ابرپروژه انتقال آب از خلیج ‌فارس به استان اصفهان همزمان با ۶ استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

با اجرای این طرح‌ها که در مجموع با لوله‌گذاری به طول سه‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر آب خلیج فارس و دریای عمان را به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان منتقل می‌کند ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است. این طرح‌ها برای ۷۰ هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت.

در خط سوم، آب خلیج‌فارس به استان‌های یزد و اصفهان منتقل می‌شود. این طرح به طول ۹۱۰ کیلومتر با ۱۰ باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای ۱۴ هزار نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد. تاریخ شروع این طرح امسال و تاریخ پایان آن ۱۴۰۴ پیش بینی شده است.  

به گفته مسوولان و کارشناسان، تخصیص آب خلیج فارس به نواحی صنعتی کشور سبب شکوفایی بیشتر آنان خواهد شد برای مثال استان صنعتی اصفهان که نقش بسزایی در تولید و تامین انواع محصولات، قطعات تجهیزات صنعت  کشور ایفا می‌کند با استفاده از این آب جهت افزایش تولید خواهد توانست چرخ صنعت کشور را نیز بیش از گذشته به حرکت درآورد، همچنین استفاده از این آب در بخش صنعت به برداشت کمتر آب از منابع آب سطحی و زیر سطحی می‌انجامد.

افتتاح آزاد راه شرق اصفهان

قطعه یک و ۲ آزادراه شرق اصفهان بیست و نهم آبان ۹۹ با دستور حسن روحانی رییس جمهوری افتتاح شد؛ آزادراه شرق اصفهان که با هزینه‌ای بالغ بر هشت هزار میلیارد ریال ساخته شد از آزاد راه نطنز – کاشان – اصفهان آغاز و به آزاد راه اصفهان – شیراز ختم می‌شود و شریانی مهم برای ارتباط هرچه بهتر و سریعتر ترافیک جنوب به جاده‌های منتهی به مرکز و شمال کشور به شمار می‌آید.

این پروژه حدفاصل آزاد راه نطنز - اصفهان تا اتصال به بزرگراه اصفهان- نایین به طول ۶۳ کیلومتر است که بار حمل و نقل کریدور شمال جنوب را از مجاورت شهر اصفهان هدایت می‌کند.

قطعه اول آزادراه شرق اصفهان از آزادراه اصفهان- نطنز تا آزادراه اصفهان- اردستان به طول ۳۰ کیلومتر، قطعه دوم آن در ادامه تا جاده اصفهان- نایین به طول ۳۳ کیلومتر و قطعه سوم آن از جوار باغ رضوان تا گردنه لاشُتِر پس از بهارستان، به طول ۳۰ کیلومتر است و مسوولان نوید دادند که قطعه سوم این آزاد راه نیز تا پایان دولت دوازدهم بهره برداری می شود.

عملیات اجرایی آزادراه کنارگذر شرق اصفهان که در سال‌های گذشته متوقف شده بود با هدف کاهش زمان سفر، جلوگیری از تردد وسایط نقلیه سنگین و دودزا به درون محیط شهری اصفهان و کاهش آلودگی هوا و در پی آن ایجاد سفری پاک با همکاری سازمان بازنشستگی کشوری وبا مشارکت بخش خصوصی اجرا شد.

آزادراه شرق اصفهان، تسهیل در عبور و مرور شمال به جنوب، توسعه گردشگری، کاهش ترافیک، تصادفات و آلودگی و صرفه جویی ۷۴۰ میلیون لیتر سوخت را برای کشور به ارمغان داشت و کارنامه ماندگاری از جنس توسعه، امید و جهش تولید در سال آخر فعالیت دولت دوازدهم بشمار می آید.

افتتاح ۴۳۹۰ طرح در هفته دولت و دهه فجر

استان اصفهان در ایام مختلف از سال ۹۹ شاهد افتتاح طرح های متعددی بود بطوریکه در هفته دولت یکهزار و ۸۴۴ و در دهه فجر ۲ هزار و ۵۴۶ طرح در بخش های مختلف مانند عمرانی، مخابرات، شهرسازی و صنعت به بهره برداری رسید و به گفته عباس رضایی استاندار اصفهان، آمار افتتاح پروژه‌ها در هفته دولت ۹۹ نسبت به سال گذشته آن بر مبنای اعتبار با وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا ۱۷ درصد و از نظر تعداد پروژه ۸.۶ درصد افزایش یافت.

همچنین آمار پروژه‌های آغاز عملیات عمرانی هفته دولت ۹۹ نسبت به سال ۹۸ به لحاظ اعتبارات هزینه شده به ویژه در بخش مسکن ملی یکهزار و ۴۲۵ درصد و به لحاظ تعداد پروژه ۱۳۷ درصد افزایش داشت.

دهه فجر ۹۹ در استان اصفهان ۲ هزار و ۵۴۶ طرح عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی نیز به بهره برداری رسید که در مقایسه با افتتاح سال قبل آن ۱.۴ برابر افزایش داشت که این امر به اعتقاد کارشناسان با وجود تحریم‌ها و مشکلات همه‌گیری کووید ۱۹ مبین هموار شدن مسیر توسعه برای این خطه است.

پروژه های افتتاح شده در دهه فجر ۹۹ استان اصفهان در بخش‌های گوناگون مانند کشاورزی، مخابرات، منابع طبیعی، آب، ورزش، آموزشی پزشکی و درمانی بود، این طرح‌ها به ویژه در شهرستان‌های استان در مقایسه با سال‌های قبل بیشتر شد و این نشان از توجه و اهمیت به مناطق کمتر توسعه یافته نسبت به گذشته دارد.

طرح های دهه فجر سال ۹۹ در استان اصفهان در بخش اعتبارات نیز با رشد قابل توجهی رو به رو شد بطوریکه چهار هزار و ۵۰۹ میلیارد تومان برای آنها تخصیص یافت و سال قبل این رقم ۲ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان بود که افزایشی در حدود ۱.۹ برابر را نشان می دهد.

میزبانی اصفهان از اجلاس مشترک ایران و قطر

اصفهان همواره در تاریخ کشورمان از اهمیت ویژه ای در دیپلماسی و روابط بین المللی برخوردار بوده است و در سالی که گذشت نیز در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا کرد بطوریکه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر آذر ماه ۹۹ در شهر اصفهان برگزار شد که از اهمیت خاصی در روابط سیاسی و اقتصادی ۲ کشور برخوردارست.

در این رویداد که نخستین جلسه کمیسیون مشترک همکاری‌های بین کشورها بعد از همه‌گیری کووید ۱۹ در ایران بود، سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر امضا و در زمینه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بین ۲ کشور، تاسیس مراکز تجاری بین بخش های خصوصی ۲ کشور، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه های ۲ کشور در تهران و دوحه و استفاده از بندرگاه های ۲ کشور برای توسعه صادرات و واردات کالا، توافق شد.

به گفته رضا اردکانیان، تصمیم‌های خوبی در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر در زمینه توسعه روابط در بخش‌های مختلف از جمله تجارت، کشاورزی، حمل و نقل و گردشگری بویژه در زمینه سلامت گرفته شد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تصمیم هایی که در این اجلاس گرفته شد در چارچوب تحقق اراده رهبران ۲ کشور در توسعه روابط اقتصادی است، تصریح کرد: دولت قطر پس از کشورهای ایالات متحده، انگلیس و فرانسه، وابسته بازرگانی را برای حضور در ایران نهایی کرد و ایران چهارمین کشوری است که قطر برای توسعه روابط اقتصادی به آن وابسته بازرگانی اعزام کرد که به معنی اراده قطعی و جدی برای توسعه روابط در بخش های مختلف است.

سفر وزیر امور خارجه سوییس به اصفهان

یکی دیگر از مهمترین رویدادهای سال گذشته که باز هم اصفهان را در کانون توجه روابط بین المللی ایران قرار داد، سفر وزیر امور خارجه سوییس به شهر اصفهان بود؛ "ایگنازیو کاسیس" وزیر امور خارجه سوییس نیمه شهریور ۹۹ وارد اصفهان شد و پس از بازدید از آثار تاریخی و میراث فرهنگی این شهر با جمعی از مسوولان و استادان دانشگاه دیدار کرد.

وزیر امورخارجه سوییس در سفر به اصفهان بر توسعه روابط عالی ایران و سوییس درحوزه‌های علمی و گردشگری تاکید کرد، این راهبرد برای هر ۲ کشور به ویژه برای جمهوری اسلامی که با تحریم‌ها مواجه بوده فرصتی است تا با ترسیم چشم ‌اندازهای روشن گام‌های اساسی را در تقویت روابط خارجی حتی با کشورهای دیگر بردارد.

کاسیس پس از سفر به اصفهان به تهران رفت و با مقامات عالیرتبه کشورمان دیدار کرد و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس از جمله محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای او با مسوولان جمهوری اسلامی بود.

وزیر امور خارجه سوییس بعد از سفر به اصفهان در توییتی نوشت: از شهر اصفهان مروارید خاورمیانه در جمهوری اسلامی ایران دیدار کردم. آشنایی با فرهنگ و مردم یک کشور پیش شرط روابط خوب دیپلماتیک است.

آغاز فرایند انتخابات ۱۴۰۰ با ثبت نام ۳۶۳۶ داوطلب

فرایند انتخابات ۱۴۰۰ که یکی از رویدادهای سیاسی مهم و تاثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی است با ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهرها در استان اصفهان از اسفند ۹۹ آغاز شد و در این مرحله سه هزار و ۳۶۳ داوطلب برای نامزدی در انتخابات نام نویسی کردند.

انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه بیست و هشتم خرداد سال ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود و ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها از بیستم اسفند ۹۹ آغاز شد و به مدت هفت روز ادامه یافت.

تا پایان مهلت قانونی نام نویسی در انتخابات شوراهای اسلامی شهرها در استان تعداد ثبت نام کنندگان نهایی و قطعی به سه هزار و ۶۳۶ نفر رسید که از این تعداد سه هزار و ۱۲۹ مرد (۸۶ درصد) و ۵۰۷ زن (۱۴ درصد) بودند و در مرحله بعد صلاحیت آنها توسط هیات نظارت و اجرایی بررسی می شود.

با تایید صلاحیت نامزدهای راه یافته به مرحله بعدی، رقابت آنها برای ورود به شوراهای اسلامی ۱۱۱ شهر استان اصفهان آغاز خواهد شد.

سفر رییس سازمان برنامه و بودجه و تخصیص اعتبار برای کلان طرح‌ها

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تیر ماه سال ۹۹ به اصفهان سفر و علاوه بر بازدید از چند مجموعه صنعتی و عمرانی در جلسه های استانی بمنظور بررسی طرح های در دست اجرا و تخصیص اعتبارات مورد نیاز آنها شرکت کرد.

وی با حضور در مجموعه صنعتی انتخاب (اسنوا) از خطوط تولید این مجموعه صنعتی بازدید کرد، همچنین در یکصد و نود و هشتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اصفهان حضور یافت و در این نشست تفاهم نامه سه جانبه ساخت مسکن بین استانداری اصفهان، سازمان برنامه و بودجه و رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به امضا رسید.

نوبخت همچنین همراه جمعی از مسئولان از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بازدید کرد. وی علاوه بر کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی طرح احداث چهار هزار واحد مسکن محرومان و مددجویان در روستای امامزاده شاه سید علی اکبر شهرستان شهرضا از پروژه راهسازی این شهرستان و طرح قطار شهری شهر جدید بهارستان بازدید و درباره مشکلات اجرای این پروژه‌ها با مسئولان استان گفت‌وگو کرد.

سفر رییس سازمان برنامه‌وبودجه به اصفهان با دستاوردهای فراوانی همراه بود از جمله اختصاص منابع مالی به برخی طرح‌ها از جمله  ۱۹۵ میلیارد تومان تامین اعتبار برای قطار شهری اصفهان - بهارستان و ۲۰۰ میلیارد تومان برای قطعه سوم آزادراه شرق اصفهان، اقدام برای تکمیل پروژه‌های مهم ریلی، آغاز عملیات احداث واحدهای مسکونی برای محرومان اصفهان و طرح‌هایی برای حل مشکلات زیرساختی، در این سفر همچنین اعتبار قطعه سوم آزادراه اردستان به اصفهان تأمین شد. 

آغاز احداث چهار هزار واحد مسکونی برای محرومان و مددجویان

طرح احداث سه هزار واحد مسکونی محرومان استان اصفهان با مشارکت بنیاد مسکن و یکهزار واحد برای مددجویان کمیته امداد در تیر سال ۹۹ با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز شد که نقش بسزایی در جهت بهبود وضعیت رفاه، محرومیت‌زدایی، جهش تولید و توسعه ایفا خواهد کرد.

در قالب این طرح، واحدهایی با ۶٠ متر مربع به خانوارهای کم درآمد و آسیب‌پذیر ساکن مناطق روستایی و شهرهای دارای ظرفیت استقرار دائم و برای خانوارهای دارای واحدهای مسکونی غیرمقاوم و در معرض خطر و خانواده‌های محروم و فاقد مسکن ارائه می‌شود.

 برای احداث سه هزار واحد مسکونی محرومین در استان، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته که ۹۰۰ میلیارد ریال آن بلاعوض است و به گفته مسوولان احداث سه هزار واحد مسکن محرومان اصفهان تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به اتمام می رسد.

افتتاح ۹ طرح زیرساختی برق

۹ طرح زیرساختی برق در دی ماه سال ۹۹ در استان اصفهان با دستور رییس جمهوری افتتاح شد که شامل ایستگاه‌های توزیع متعدد، اتصالات فوق توزیع، اتصالات انتقال و یک نیروگاه مقیاس کوچک با حدود ٨٠٠ میلیارد تومان اعتبار است.

ایستگاه ۴۰۰ به ۶۳ کیلوولت هسنیجه(از توابع مهردشت شهر علویجه در شمال غربی استان)، ایستگاه ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت شهرستان لنجان، ایستگاه سیار ۶۳ کیلوولت شهر گز، ایستگاه سیار ۶۳ کیلوولت شهرک صنعتی بزرگ اصفهان از جمله این طرح‌هاست.

بخشی از اتصالات فوق توزیع پست کهندژ، اتصالات انتقال پست هسنیجه، اتصالات انتقال لنجان و بخشی از اتصالات فوق توزیع پست لنجان دیگر طرح‌ها را شامل می‌شود.

افتتاح این طرح ها در نقاط مختلف استان اصفهان گامی ارزشمند و تاثیرگذار در تامین انرژی برق بشمار می آید که با تلاش و برنامه ریزی در راستای تحقق جهش و رونق تولید محقق شد.

سفر سرپرست نهاد ریاست جمهوری و افتتاح طرح‌های زیربنایی

استان اصفهان در سال ۹۹ میزبان مسئولان بلندپایه دولتی بود که از مهمترین آنها می توان به سفر محمود واعظی رییس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در اسفند اشاره کرد؛ او ضمن شرکت در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و تجلیل از صادرکنندگان نمونه، چند طرح عمرانی را افتتاح کرد.

افتتاح پروژه‌های مخابرات، بهره برداری از پل آفتاب و ادامه جاده فرزانگان، آغاز عملیات اجرایی خط ۲ قطار شهری از سمت غرب شهر اصفهان، بهره برداری از خط تولید لوله‌های قطور اسپیرال به روش ۲ مرحله‌ای و طرح توسعه صنایع چینی زرین ایران و شرکت در جلسه شورای اداری از جمله برنامه‌های سفر واعظی به استان اصفهان بود.

افتتاح و بهره‌برداری شمار قابل توجهی از طرح‌های زیربنایی نظیر مخابرات، صنعت، حمل و نقل، تولیدی و خدماتی در اصفهان با حضور رییس دفتر رییس جمهوری در گام‌های آخر دولت دوازدهم، توسعه و امید و اشتغال را برای این استان رقم زد.

واعظی در این سفر گفت: رییس جمهوری ۱۳۰ میلیارد تومان برای پنج پروژه‌ استان اصفهان که تا ۲ ماه آینده به اتمام می‌رسد اختصاص داده است، در سفری که دکتر روحانی به استان داشت بیش از ۳۰ پروژه طراحی و ۲۴ پروژه قطعی شد و مابقی بالای ۷۰ درصد پیشرفت دارند.

سفر وزیر صمت و افتتاح ۶ طرح

آذر سال ۹۹ اصفهان میزبان علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که وزیر صمت در این سفر علاوه بر افتتاح ۶ طرح صنعتی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با فعالان اقتصادی استان دیدار و گفت و گو و از فولاد مبارکه بازدید کرد.

در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به اصفهان عملیات پیش گرم کوره بلند شماره یک ذوب آهن و پنج طرح صنعتی در مجموعه اسنوا افتتاح شد که این طرح ها مصداق بومی سازی و تعمیق ساخت داخل و دانش فنی و تولید لوازم خانگی و کاهش وابستگی خارجی است.

سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به اصفهان نویدبخش تحقق اثرات مثبت و پویایی در تولید و صنعت بود که با ارائه راه حل‌ها برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی، بخش فولاد و فعالان اقتصادی، پیشرفت بیش از پیش صنعت و اقتصاد استان و کشور را در پی دارد.

سفر وزیر بهداشت و تاکید بر تحقیقات

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در سال ۹۹ وزارتخانه متبوع او در خط مقدم مقابله با همه گیری بیماری کووید ۱۹ قرار داشت نیز آبان ماه به اصفهان سفر و علاوه بر دیدار با مسوولان و نظارت بر روند مصوبه ها و وضعیت بیماری کووید ۱۹ در جلسه ستاد استانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شرکت کرد.

سعید نمکی در این جلسه با تاکید بر اینکه محدودیت ها با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و افزایش تاب آوری کادر درمان اجرا می شود، گفت: ما نیروی وارداتی نداریم که در بیمارستانها از آنها استفاده کنیم و کادر درمان و پرستاران ما نیاز به مقداری آرامش دارند و برای این کار باید از ورودی بیمارستانها کم کرد.
وی همچنین  در جلسه ستاد دانشگاهی کووید ۱۹ با تاکید بر اهمیت پژوهش در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تصریح کرد: هنوز تحقیقات ما در کشور مساله محور و جامعه محور نیست، به عنوان مثال، در شرق اصفهان بیماری سالک یکی از مسائل اصلی است، چقدر در این زمینه پژوهش انجام داده و اولویت های مقابله با آن مشخص شده است.

سفر وزیر راه و ارتقای بخش راه و مسکن

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز آبان ۹۹ در سفری یک‌روزه به شمال استان اصفهان در آیین بهره‌برداری از قطعه دوم محور کاشان- بادرود، افتتاح طرح ۵۰ واحدی مسکن خیران و آغاز طرح ۵۸۸ واحدی اقدام ملی مسکن کاشان حضور یافت و از چند محور ارتباطی و طرح‌های در دست اجرای منطقه بازدید کرد.

بازدید از جاده‌های نیاسر و برزک، مجتمع مسکونی رزلند و کنارگذر آران و بیدگل از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر راه و شهرسازی به نقاط شمالی استان اصفهان بود که ارتقای حوزه‌های راه و مسکن را بهمراه داشت.

کلنگ زنی ۵۸۸ واحدی اقدام ملی مسکن از مهمترین طرح های این سفر بود که در آن خانه های مسکونی در زیربنای بیش از ۹۷ هزار مترمربع در قالب هفت بلوک در ۱۰ طبقه ساخته خواهد شد.

سفر وزیر علوم و افتتاح چهار طرح

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بهمن سال ۹۹ به اصفهان سفر کرد و با حضور در دانشگاه اصفهان علاوه بر افتتاح چهار طرح عمرانی در جلسه شورای مدیریت استانی و جلسه منطقه ویژه علم و فناوری استان شرکت کرد.

طرح های عمرانی دانشگاه اصفهان شامل تکمیل نماسازی بقعه حرم الشهدا و محوطه سازی با مساحتی حدود ۳۰۰ متر مربع بقعه و چهار هزار متر مربع محوطه و ساختمان خیر ساز دهقانی با سه هزار و ۴۰۰ متر مربع مساحت با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.

همچنین با حضور وزیر علوم بهره برداری از دانشکده علوم و فناوری های زیستی و گروه زمین شناسی با مساحت ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر مربع و طرح نوسازی و بهسازی سالن همایش پیامبر اعظم(ص) با ۲ هزار متر مربع مساحت آغاز شد.

عملیات اجرایی احداث ساختمان دانشکده الهیات و معارف اهل بیت(ع) دانشگاه اصفهان نیز با حضور وزیر علوم آغاز شد.

سفر وزیر آموزش و پرورش و نوید ۴ برابر شدن اعتبارات نوسازی مدارس

حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز در بهمن سال ۹۹ در سفر یکروزه به اصفهان از مرکز تحقیقات معلمان بازدید و مجتمع آموزشی دختران "چهارباغ مدرسه شکرالله فرقدانی" را افتتاح و با روسای ادارات آموزش و پرورش استان دیدار کرد.

همچنین مجتمع آموزشی حیات طیبه اصفهان شامل مدرسه شهید سلیمانی، سالن ورزشی شهید فخری زاده و دبیرستان موقوفه صارمیه با حضور وزیر آموزش و پرورش به بهره برداری رسید.
وزیر آموزش و پرورش در سفر یکروزه به اصفهان از سه آزمایشگاه مرکز تحقیقات معلمان و سرگروه های آموزشی استان در ارتباط با میزان و نوع تدریس مجازی در دوران کرونا، بخش آموزش و ارتقای معلمان بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت های آنها آشنا شد.
حاجی میرزایی همچنین از ٢ استودیو مرکز تحقیقات که یکی از آنها در ایام کرونا ساخته شد و ۶٩ هزار  دقیقه تولید محتوا داشت و همچنین طرح آموزش فنی و حرفه ای در کرونا تعطیل بردار نیست بازدید کرد.
وزیر آموزش و پرورش در این سفر گفت: اعتبارات دولتی در توسعه و نوسازی مدارس چهار برابر شده و به سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است و پیش‌بینی ما ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری از مشارکت خیران برای توسعه و تجهیز، نوسازی و ساخت مدارس است.

سفر سخنگوی دولت و دیدار با روسای احزاب

علی ربیعی سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری نیز در شهریور سال ۹۹ به منظور شرکت در جلسه شورای اطلاع رسانی و نیز نشست با روسای احزاب و فعالان به  استان اصفهان سفر کرد؛ او در نشست منتخبین احزاب و فعالان سیاسی استان اصفهان گفت: امروز بیش از هر دوره‌ای نیازمند واسطه‌های اجتماعی هستیم، هم اصلاح طلب و هم اصواگرا به دنبال چگونه بهتر زیستن مردم هستند و مباحثه داریم ولی نباید اجازه داد که برخی حواشی به بیگانگان کشیده شود.

در این نشست برخی از نمایندگان احزاب اصولگرا و اصلاح طلب و مستقل به بیان نقطه نظرات دیدگاه‌ها و انتقادات خود پرداختند؛ مساله آب و مشکل خشکسالی اصفهان محور گفت و گوی بیشتر گروه‌های اصولگرا و اصلاح طلب و مستقل اصفهان در این جلسه بود که سخنگوی دولت قول پیگیری آن را داد.

برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در سایه کرونا

سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان تحت تاثیر دوران کرونا در سال ۹۹ قرار گرفت و این رویداد فرهنگی هنری برای نخستین بار به صورت مجازی برگزار شد که تجربه ای جدید را بهمراه داشت.

این جشنواره از بیست و هفتم مهر تا دوم آبان به صورت مجازی برگزار و در آن شرایطی فراهم شد تا همه کودکان و نوجوانان در سراسر کشور بتوانند از طریق فضای مجازی و اینترنت فیلم های شرکت کننده در این رویداد را تماشا کنند.

 ۱۰۷ فیلم در قالب ۲۹ بسته در طول هفت روز برگزاری این جشنواره به نمایش در آمد و متولدین سالهای ۸۴ تا ۹۴ در طول یک هفته نظر و رأی خود را پس از تماشای فیلم‌های جشنواره به ثبت رساندند.

وقوع زلزله در جنوب اصفهان

زلزله ای به بزرگی ۵.۶ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه  شبانگاه چهارشنبه بیست و نهم بهمن ۹۹ شهرهای یاسوج و سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد و همچنین بخش‌ها و مناطقی از جنوب استان اصفهان در شهرستان سمیرم و دامنه‌های ارتفاعات دنا در این خطه را لرزاند.

این زمین لرزه به مصدوم شدن پنج نفر در شهرستان سمیرم، تخریب بخشی از جاده روستای خَفر و وارد شدن خسارت هایی به ۵۰۰ واحد مسکونی در ۵۰ روستای منطقه پادنای شهرستان سمیرم منجر شد. همچنین بر اثر این زلزله به ۶ خانه بهداشت، چهار مرکز بهداشت، ۶ باب مدرسه، یک باب مسجد، چند رشته قنات و یک مزرعه پرورش ماهی خسارت وارد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =