هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام عشایر یزد تامین شد

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری استان یزد گفت: در راستای تامین نهاده های مورد نیاز دامداران هزار و ۵۰۰ تن خوراک دام با قیمت مصوب دولتی در اختیار آنها گذاشته شد.

حسن زارع عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید از مناطق عشایری ابرکوه در گفت و گو با ایرنا ، افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۹ این مقدار نهاده دامی برای تعلیف دام در اختیار ۲ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر ساکن شهرستان های ابرکوه و خاتم قرار گرفت.

به گفته وی امسال ۲۴ میلیارد ریال تسهیلات بانکی کم بهره برای زنجیره تولید گوشت قرمز در اختیار عشایر پرورش دهنده دام سبک گذاشته شد.

زارع  با بیان اینکه برای هر خانوار ۴۰۰ تا۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات اختصاص یافت، تصریح کرد: این میزان تسهیلات را ۵۰ خانوار عشایری دریافت کردند.

این مسوول خاطرنشان کرد: این مبلغ برای تامین سرمایه در گردش پرواربندی از محل صندوق توسعه ملی بند «ب » تبصره ۵۲ با هدف رونق و جهش تولید در اختیار عشایر قرار گرفت.

رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به اینکه عشایر ظرفیت بالایی در حوزه دام و اجرای طرح افزایش زنجیره تولید گوشت دارند ، تاکید کرد: هم اکنون ۱۴۰ هزار راس دام سبک از سوی عشایر در شهرستان های  ابرکوه و خاتم  گذاشته شد.

افزایش ۸۰ تن گوشت قرمز دام سبک عشایر در  چهار سال گذشته

زارع میزان تولید گوشت قرمز عشایر یزد در سال ۹۵ را حدود ۴۰۰ تن اعلام کرد و یادآور شد: با پرداخت ۸۰ میلیارد ریال تسهیلات ویژه پرواربندی (زنجیره تولید گوشت قرمز) در چهار سال گذشته این میزان با افزایش ۲۰ درصد به ۴۸۰ تن افزایش یافت .

وی ادامه داد: تسهیلات ویژه پروار بندی از محل صندوق توسعه ملی و منابع مختلف به عنوان سرمایه در گردش به یکهزار خانوار استان پرداخت شد که زمینه افزایش تولید گوشت قرمز را فراهم کرد.

وی ادامه داد: طرح زنجیره تولید گوشت قرمز با هدف کاهش هزینه تولید و طول دوره پرواربندی و کاهش ضریب تبدیل خوراک اجرا می شود و میانگین مصرف خوراک دام به صورت سنتی ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم برای تولید یک کیلوگرم گوشت بود که با اجرای این روش به هفت کیلوگرم برای تولید یک کیلوگرم گوشت کاهش یافت.

زارع اضافه کرد: اجرای طرح زنجیره تولید گوشت ، ۳۰ درصد هزینه تولید یک واحد دامداری را کاهش می دهد و از طرفی سبب افزایش تولید و درآمد خانوار، ایجاد اشتغال جدید، تثبیت شغل در مناطق عشایری و خروج بخشی از دام مازاد عشایر از مراتع می شود.

زارع یادآور شد: عشایر نقش مهمی در اقتصاد، امنیت غذایی و تامین نیازهای پروتئینی دارند به همین منظور دولت برای تقویت و حمایت از تولیدکنندگان ، تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به  این قشر پرتلاش  اختصاص می دهد.

سالانه عشایر استان حدود هزار و ۴۰۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی( ۲۵ درصد تولید استان) و  ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها( ۲۰ درصد صنایع دستی )، تولید می کنند.

هم اکنون  ۲ هزار و ۱۵ خانوار در قالب ۹ هزار نفر در مناطق عشایری شهرستان های ابرکوه و خاتم زندگی می کنند که عمدتا از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

جمعیت استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha