استاندار بوشهر:حفظ گیاهان در معرض نابودی، طرح موفق ملی است

بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: اجرای طرح‌های حفظ و توسعه گیاهان در معرض نابودی در دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج‌فارس در دشتستان بسیار ارزشمند و در سطح ملی موفق است.

به گزارش ایرنا، عبدالکریم گراوند روز پنجشنبه در بازدید از طرح‌های حفظ درخت و درختچه‌های سازگار با اقلیم استان بوشهر در دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج فارس در دشتستان افزود: یکی از مصوبه‌های مهم کارگروه سازگاری با کم آبی کشت و توسعه و ترویج گیاهان سازگار با آب و هوای این استان به شمار می‌رود و تاکنون طرح‌هایی مهم در این ارتباط اجرا شده‌است.

استاندار بوشهر اقلیم این استان را نیمه خشک و خشک دانست و بیان کرد: اگر روی گونه‌های گیاهی ویژه این اقلیم کار نشود با مشکلاتی در بخش‌های گوناگون مواجه می‌شویم.

گراوند یکی از مشکلات مهم استان بوشهر در توسعه گیاهان و گسترش فضای سبز را تامین آب دانست و تاکید کرد: در  سازگار با اجرای طرح‌های مقابله با کم‌آبی و کشت گونه‌های سازگار با این اقلیم، دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر این مسئولیت و مأموریت را بر عهده گرفته است که از محل اعتبارات پروژه‌های تحقیقاتی به تولید و کشت گیاهان سازگار با کم‌آبی کمک می‌شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه پروژه‌ها و فعالیت‌های خوبی اجرا شده‌است گفت: کارهای صورت گرفته در دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر، همانند کارهای انجام شده هم گیاهان را حفظ کرده و هم کارآفرینی کرده‌است.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر نیز گفت: در این طرح‌ها که با همکاری منابع طبیعی و استادان و دانشجویان این دانشکده ضمن شناسایی گونه‌های گیاهی سازگار با اقلیم استان با روش‌های علمی تکثیر و توسعه می‌یابد.

امین کهن مو افزود: پس از آن نهال‌ها برای کشت در کمربند سبز شهری و معرفی به شهرداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در این طرح گیاهانی از جمله انارشیطان، کهور ایرانی، آکاسیا، آلویدو و گیاهان مثمر دیگری از جمله انواع کنار کشت و تکثیر شده‌است.

همچنین استاندار بوشهر نمونه‌ای از این گیاهان به نام مورینگاه را طی آیینی به همراه سایر مسئولان غرس کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha