زارعان قزوین ۱۰ میلیارد تومان از کشاورز کارت‌ها استفاده کردند

قزوین - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: زارعان این استان از ابتدای سال جاری تاکنون توانسته‌اند ۱۰ میلیارد تومان از کشاورز کارت‌ها به منظور خرید کود، سم و نهاده استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، فاطمه خمسه روز پنجشنبه در آخرین نشست هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در سال ۹۹ افزود: صدور کشاورز کارت تدبیر بسیار خوبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی بود تا در زمان افزایش قیمت کود به تسهیل خرید زارعان کمک کند.

وی با بیان اینکه برای هر کشاورز کارت ۲۰ میلیون تومان در نظرگرفته شده بود، اظهار داشت: این مبالغ توانست برای کشاورزان شرایط خرید کود و سم را با قیمت ‌مناسب فراهم کند و از سوی بانک کشاورزی نیز ۸۵ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای توسعه کشت استان پرداخت شود.

خمسه به تحقق ۱۰۰ درصد خرید تضمینی گندم در استان قزوین اشاره کرد و گفت: با کمک مدیران و کارشناسان بخش حوزه کشاورزی و همت و همراهی بهره برداران، گندم بسیار خوبی به میزان ۳۳۰ هزار تن از نظر کمی و کیفی تولید شد که جای تقدیر دارد.

این مقام مسؤول در ادامه به تحولی بزرگ در حوزه دام‌های شیری استان قزوین اشاره کرد و گفت: آمارها نشان داده که تعداد دام شیری در استان که ۷۵ هزار راس بود، اکنون ۵۰ درصد افزایش داشته و به ۱۱۳ هزار راس رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین سپس به جذب بیش از ۱۰۰ درصد تسهیلات مکانیزاسیون پرداخت و گفت: دولت در سال جاری ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید خط هشت مکانیزاسیون در نظر گرفته بودند که تاکنون ۶۵ میلیارد تومان جذب شده و ۱۰۳ دستگاه ماشین آلات نیز به صورت نقدی خریداری شد.

خمسه به افزایش ۲۳ درصدی جوجه ریزی مرغ گوشتی در استان اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی استان قزوین توانست روز جاری به توزیع ۲۰۷ تن مرغ گرم در بازار اقدام کند و اجازه ندهد مشکلی در این رابطه در مراکز عرضه ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در شرایطی که میانگین مصرف روزانه گوشت مرغ در استان بین ۵۰ تا ۷۰ تن است، با هدف تنظیم بازار در این سال‌های پایانی هر روز بیش از ۱۵۰ تن مرغ در بازار توزیع شد و هم اکنون یک میلیون قطعه مرغ آماده کشتار نیز در دستور کار قرار دارد.

خمسه بر اهمیت تشکل‌های حوزه بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: این تشکل‌ها در کنار نظام مهندسی بازوهای توانمند سازمان جهاد کشاورزی هستند و بدون همت و تلاش آن‌ها هرگز ممکن نبود استان قزوین و در نهایت کشور بتواند از میان بحران‌ها عبور کند.

به گفته این مقام مسؤول در حوزه آبیاری تحت فشار با وجود اینکه مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی کشور برای استان قزوین ۲ هزار و۶۰۰ هکتار بود، اما با تلاش مدیران این حوزه و با وجود کمترین اعتبارات چهار و۵۰۰ هکتار آبیاری محقق شد که امیدواریم سال ۱۴۰۰ با افزایش اعتبارات همراه شویم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی در پایان بر شناسایی و مقابله با ساخت سازهای غیرمجاز تاکید کرد و یادآور شد: در این چهارماه گذشته برای اولین بار در استان قزوین بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ مورد قلع و قمع با کمک دستگاه قضایی اتفاق افتاد و تقاضا دارم همواره تمام همکاران سازمان به عنوان چشم امور اراضی برای مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز مسؤولیت پذیر باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha