۲۸ اسفند ۱۳۹۹، ۱۶:۰۶
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84269662
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

لاوروف: داعش برای تحکیم موقعیت خود در افغانستان تلاش می کند

مسکو - ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که گروه تروریستی داعش تلاش می کند از وضعیت کنونی افغانستان برای تحکیم موقعیت خود در این کشور استفاده کند.

به گزارش ایرنا ، لاوروف روز پنجشنبه در نشست افغانستان در مسکو با شرکت نمایندگان چین، آمریکا، پاکستان و نمایندگانی از افغانستان گفت: نیروهای دو طرف (دولت افغانستان و طالبان) متحمل تلفات می شوند و در این شرایط جنگی غیرنظامیان نیز کشته می شوند.

وی افزود: در این شرایط افغانستان جای نگرانی خاص دارد که گروه های رادیکال و تروریست در وهله اول داعش تلاش می کنند تا موقعیت خود را در میدان نبرد تحکیم بخشند.

 وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی ما، گروه تروریستی داعش، تلاش هایش برای تحکیم مواضع در شمال افغانستان را متوقف نمی کند تا نقشه های خود را در منطقه آسیای مرکزی اجرا کند. 

 لاوروف افزود: همه اینها شرایط برای توسعه بیشتر قاچاق مواد مخدر را فراهم می کند که تهدید جدی برای افغانستان و منطقه و کل جهان است که درآمد آن تا اندازه زیادی فعالیت های تروریستی را تامین می کند. 

 رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: مسکو از واشنگتن و نمایندگان گروه طالبان دعوت می کند، همچنان به توافقنامه سازش دوحه که در فوریه سال ۲۰۲۰ امضا شده است، پایبند باشند. 

 به گفته لاوروف، فرمت تروییکا شامل روسیه، چین و آمریکا که پاکستان نیز به آن اضافه شده است، به منظور ایجاد شرایط مساعد برای آغاز مذاکرات صلح افغانستان و انسجام تلاش های بین المللی برای کمک به افغانستان در دوره پسامناقشه ایجاد شده است. 

نشست مسکو در رابطه با صلح افغانستان امروز برگزار می شود و هدف این نشست تسریع روند صلح افغانستان عنوان شده است.

پیشتر اعلام شده بود که شورای عالی مصالحه ملی افغانستان،هیاتی به ریاست عبدالله عبدالله را برای شرکت در نشست مسکو اعزام می کند. 

همچنین، اعلام شده است که محمدمعصوم استانکزی رییس هیأت مذاکره‌کننده افغانستان، متین بیک، احمدنادر نادری و حبیبه سرابی اعضای هیأت مذاکره‌کننده در نشست مسکو شرکت می کنند.

روسیه از دولت افغانستان، طالبان، کشورهای منطقه از جمله پاکستان و چین و همچنین از آمریکا برای شرکت در نشست مسکو دعوت کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha