دادستان‌های ایالت‌های جمهوریخواه از بایدن شکایت کردند

تهران - ایرنا - دادستان‌های ۲۱ ایالت جمهوریخواه در آمریکا، از «جو بایدن» رئیس جمهوری این کشور به دلیل لغو پروژه خط لوله نفت بحث برانگیز «کی استون ایکس ال» با کانادا شکایت کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش امروز (پنجشنبه) تارنمای «بیزنس نیوز»، ایالت‌های جمهوری‌خواه که دو دادستان آنها -«کِن پاکستون» از ایالت تگزاس و «آستین نودسن» از ایالت مونتانا- نقش پیشتازی در این شکایت داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که بایدن با لغو مجوز خط لوله کی استون در نخستین روز شروع بکارش در کاخ سفید، از اختیارات خود تخطی کرده است.

بر اساس این شکایت که روز چهارشنبه (به وقت محلی) به دادگاه منطقه‌ای در ایالت تگزاس ارائه شده است، با توجه به این که این خط لوله نفت از چند ایالت آمریکا عبور می‌کند، کنگره باید حرف آخر را درباره احداث آن بزند.

ساخت خط لوله نفت کی استون به مسافت ۱۲۰۰ مایل (۱۹۳۰ کیلومتر) سال گذشته آغاز شد. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا این پروژه را که از مدتها پیش به تاخیر افتاده بود و در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری اسبق آمریکا متوقف شده بود، بار دیگر احیا کرد.

این خط لوله در انتقال روزانه  ۸۳۰ هزار بشکه نفت خام از میادین نفتی غرب کانادا تا شهر «استیل/ Steele» در نبراسکا نقش خواهد داشت و از آنجا به دیگر خطوط لوله که پالایشگاه‌های نفتی سواحل خلیج آمریکا وصل خواهد شد.

بایدن مجوز این خط لوله را به دلیل نگرانی‌ها درباره وخیم‌تر شدن تغییرات آب و هوایی لغو کرد.

برخی از دمکرات‌ها از جمله سناتور «جو مانچین» از ایالت ویرجینیای غربی و «جان تستر» از ایالت مونتانو از بایدن خواسته‌اند، در تصمیم لغو این خط لوله بازنگری کند.

جمهوری‌خواهان معتقدند که توسعه این خط لوله به اشتغال‌زایی کمک می‌کند. «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا از تصیم جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر لغو مجوز احداث خط لوله نفتی کی‌ استون اکس ال ابراز یاس و ناامیدی کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha